ochtendprogramma luidde: rastertechniek verdient voorkeur bij vervaardiging van thematische kieurenkaarten met veel vlakele- menten, en bij het werken met Geografische Informatie Systemen. Vectortechniek voldoet beter bij grootschalige zwart-wit lijnenkaar- ten. De beste Systemen op dit mo- ment werken echter met een menge- ling van beide technieken.' Tijdens de wandelende lunch konden twee video's worden bekeken. Een ging over de kaartvervaardiging vanaf luchtfoto's bij de firma Eurosense b. v. De ander gaf een overzicht van de mogelijkheden van het CARIN-systeem van Philips, een soort intelligente elektronische wegenkaart (zie eiders in dit num- mer). Het middagprogramma was geheel gewijd aan praktische toepassin- gen van rastertechniek in de karto- grafie. Als eerste vertelde ir. C. Steen- mans hoe bij Eurosense b. v. satel- lietbeelden of gescande luchtfoto's zonder zichtbare naden worden aaneengepast tot grotere fotokaar- ten. Bij de verdere afwerking wor den zowel handmatige als raster- of vectortechnieken gebruikt, af- hankelijk van wat voor de betref fende kaart het meest efficiSnt is. Vervolgens zette de heer T. Klok uiteen waarom de ANWB haar kaartproduktie wilde automatiseren en op welke wijze dit gebeurde. Tenslotte werd met een diaserie het gehele produktieproces gevolgd van een kleurenkaart in raster techniek. Het betrof hier een vege- tatiekaart van de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, waarvan bij Reprocart in Rotterdam de kleur- separaties en eindfilms zijn ver- vaardigd. Deze diaserie was spe- ciaal voor deze themadag gemaakt, omdat een bedrijfsbezoek voor ruim 100 mensen moeilijk was te realiseren. Tijdens de levendige discussie daar- na kwam ondermeer het werkgele- genheidsaspekt aan de orde. Gesteid werd dat automatisering ten koste gaat van het traditionele kartogra- fische tekenwerk, maar dat dit deels gekompenseerd wordt door het ontstaan van nieuwe banen bij de diensten zelf en bij de toeleve- rende bedrijven. De dag werd besloten met een bor- rel (en andere drankjes) en voor liefhebbers was er gelegenheid om in hetzelfde gebouw het nieuwe Centre for Computer Graphics and Mapping te bezichtigen, dat twee weken daarna officieel door minis ter Deetman is geopend. Het is de bedoeling van de KT-re- daktie om de niet in dit nummer op- genomen lezingen in körnende num- mers te publiceren. M. A. Damoiseaux NVK-KAARTENVERZ AMELING NU BEHEERD In het nieuwe Huishoudelijke Regle ment van de NVK is een ongewij- zigd artikel opgenomen over het boeken- en kaartenbezit van de ver- eniging. Het gaat hier om artikel 4, waarin het volgende is vastgelegd: "Het dagelijks bestuur wijst een be- heerder aan van het boeken- en kaartenbezit van de vereniging. De verzameling wordt bewaard op de kaartenzaal van het Geografisch Instituut te Utrecht". Tot voor kort had het dagelijks be stuur geen aktie ondernomen om een beheerder van de verzameling aan te wijzen. Het materiaal werd wel bewaard bij het Geografisch Instituut te Utrecht maar niet op de plaats die in het Huishoudelijk Reg lement wordt vermeld. Hierin is nu verandering gekomen. Op verzoek van de vereniging heeft het bestuur van de Interfaculteit ermee ingestemd, de NVK-collec- tie als een waardevolle aanvulling op te nemen in de bestaande kaar- KT 1986. XII. 2 13

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 15