West-Europa is het nu eenmaal be- langrijker vaktermen in taten van nabuurlanden te kennen dan die in het Chinees, Slowaaks of Tamil. Nog belangrijker is het, althans in die landen waar dit nog niet is ge schied, de vaktermen die de karto- grafie eigen zijn te definieren ten einde verwarring tenminste op na tionaal niveau te vermijden. In verschillende ICA-lidstaten waar- onder Nederland is de urgentie hiervan ingezien en zijn in de laat- ste jaren operaties van dien aard gestart. Sedert begin 1985 houdt het KT de lezers door middel van het katern Kartografisch Vakwoor- denboek, op de hoogte van de vor- deringen van deze zegenrijke ar- beid ondernomen door de NVK Werkgroep Kartografische Termi nologie. Mocht het Multilingual Dictionary een eenmalige verschij- ning blijken te zijn, dat wil zeggen tot 66n druk beperkt blijven, dan dient deze ontwikkeling toch in ie- der geval op haar creditzijde te worden bijgeschreven. Zonder eni- ge twijfel is het MD de gangmaker geweest van de terminologisch kartografische bezinning op natio naal niveau. F. J. Ormeling sr. EEN NIEUW KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Vanuit Montpellier, Frankrijk, wordt melding gemaakt van de aanstaande verschijning van een nieuw kartografisch tijdschrift met de naam Mappemonde. Het wordt uitgegeven door het Röseau d'Etudes des Changements dans les Localisations et les Unitös Spatiales, bekend onder de afkor- ting RECLUS, een lichaam waarin onder andere de Ministeries van Onderwijs, Toerisme, Milieu en Sociale Zaken, het Institut Göo- graphique National te Parijs en het stadsbestuur en de universiteit van Montpellier vertegenwoordigd zijn. Het tijdschrift zal franstalig zijn met summaries in het Engels. Het zal 4 maal per jaar verschij- nen en wordt begeleid door een redaktieraad bestaande uit 22 Fransen en 9 buitenlanders. Mappemonde stelt zieh voor een beeld te geven van de hedendaagse kartografie aan de hand van een ruim aanbod van traditionele en nieuwe kaartvormen in plaats van, zoals te doen gebruikelijk in be staande kartografische periodieken, op basis van lange artikelen. Het rieht zieh tot de nog steeds groeien- de groep van kaartgebruikers waar- onder zieh behalve geografen en andere geowetenschappers, verte- genwoordigers van tal van andere diseiplines bevinden zoals archeo- logen, historici, taalonderzoekers, economen en sociologen. Behalve op wetenschappelijk terrein wor den kaarten voorts in toenemende mate geraadpleegd in overheids- kringen bij de voorbereiding van beleidsbeslissingen, door politici en in het bedrijfsleven. Het is echter bekend dat het lezen en in- terpreteren van kaarten en het mentaal verwerken van de bood- schap die grafisch wordt aangebo- den, in tegenstelling tot wat dik- wijls wordt aangenomen, een vaardigheid vereist die bij kaart gebruikers veelal onvoldoende aanwezig is. Het is in de voorzie- ning van deze leemte dat Mappe monde een blijvende taak ziet. Tegelijkertijd wil het tijdschrift attent zijn op nieuwe ontwikkelin- gen op technisch en methodologisch terrein en zal het in het bijzonder aandacht besteden aan nieuwe kaartvormen verkregen door ge- bruikmaking van de Computer en van remote sensing. In de keuze van de kaartthema's zal Mappe monde tenslotte inspelen op aktue- le onderwerpen zoals werkloos- heid, criminaliteit, electoraal gedrag, inkomensverdelingen enz. De abonnementsprijs van Mappe monde zal 250 FF bedragen. Losse nummers kosten 80 FF. Voor na- dere inlichtingen of voor aanmel- ding als abonnö wordt verwezen naar het Maison de Geographie, 17, ruw Abbge de l'Epge, 34000 Montpellier, Frankrijk. Onze verwachtingen, gebaseerd op de aantrekkelijke wervingsbrochure, zijn hoog gespannen. F. J. Ormeling sr. COLLOQUIUM TE WENEN Uit Wenen werd een aankondiging ontvangen van een 'kartographi- scheshistorisches Kolloquium', dat zal worden gehouden van 29-31 Oktober 1986. Als organisatorische instanties worden genoemd de Oostenrijkse Academie van Weten- schappen, de Nationale Bibliotheek te Wenen en de Werkgroep Ge schichte der Kartographie van de Deutsche Gesellschaft für Karto graphie. In zekere zin vormt dit colloquium samenspraak) het derde van een reeks die met het 'kartenhistorisches Kolloquium' te Bayreuth in 1982 een aanvang nam en met een soortgelijke bij eenkomst te Lüneburg in 1984 werd voortgezet. Evenals de vooraf- gaande behoort de aangekondigde bijeenkomst tot de zgn. informele of vrije colloquia, zonder centraal thema en toegankelijk voor iedere geinte resseerde wetenschapper (kartograaf, geograaf, historicus of anderszins) die bereid is de deelnemerskosten van DM 120,- te betalen. De lokale organisatie is in handen van dr. Ingrid Kretschmer, Universitätsstrasse 7, A 1010 Wenen, bij wie voor- stellen tot het houden van voor- drachten kunnen worden ingediend. In de aankondiging van het collo quium wordt elke potentigle deel- nemer verzocht te helpen bij het stimuleren van de belangstelling voor de geschiedenis der kartogra fie, door een student of een in op- leiding zijnde bibliothecaris of archivaris, materieel in staat te stellen de bijeenkomst bij te wonen. Jongeren die op deze wijze worden gesponsord, wordt een reduktie van 50% van de deelnemerskosten in het vooruitzicht gesteld. Het colloquium zal worden opgeluisterd door een tentoonstelling van zeld- zame kaarten uit het bezit der Nationale Bibliotheek. Tevens wordt verwacht dat het Lexikon der Geschichte der Kartographie waaraan jarenlang door een inter- nationaal team van auteurs onder leiding van dr. Kretschmer is ge werkt en dat in de herfst van dit jaar zal verschijnen, den volke ge- toond zal worden. Evenals dat bij de collaquia van Bayreuth en Lüneburg het geval was, zullen de gezamenlijke voordrachten in ge- bundelde vorm aan de deelnemers worden uitgereikt. F. J. Ormeling sr. KT 1986. XII. 2 15

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 17