De Yakann&y Atlas SM ling van collega kartografen, hield Ormeling zijn intree-rede onder de titel 'Beeldvorming'. Met deze knap in elkaar gezette rede wist Ormeling gedurende drie kwartier zijn publiek te boeien; een lang applaus was zijn deel. Via dit nummer van het Kartogra- fiseh Tijdschrift wil ik hoogleraar Ormeling namens de Nederlandse Vereniging voor Kartografie van harte gelukwensen met zijnbenoe- ming en met deze rede. Continue- ring van de leerstoel in de moder ne kartografie (dr. Schilder was reeds eerder benoemd tot hoog leraar in de geschiedenis van de kartografie) is voor de verdere ontwikkeling van de kartografie op wetenschappelijk niveau in Neder- land uitermate veel belang. Het toekennen van een leerstoel in de kartografie aan het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit van Utrecht, zie ik als een erken- ning van de kant van het Ministerie van O&W, alsmede van de kant van de zustervakgroepen binnen de Interfakulteit van Aardrijkskunde en Prdhistorie, van het belang van de kartografie in het kommunikatie- proces van geografische informatie. Dat ook Ormeling deze rol van de kartografie ziet möge alleen al uit de titel van zijn rede blijken. Het Bestuur van de NVK is van mening, dat de inhoud van de rede van prof. Ormeling een wijde ver- spreiding verdient binnen de NVK en heeft daarom besloten om de tekst in de vorm van een speciaal gedrukte bijlage bij dit nummer van het KT ter beschikking te stel len van alle leden van de vereni ging. Wij hopen u daarmee een ge- noegen te doen. E. S. Bos, voorzitter Prof. Ormeling sr. (1.en kartograaf A. Karssen (r.met de Vakantie- Atlas van Nederland. om selektief te werk gegaan en heeft op bekwame wijze de kunst van het weglaten beoefend. Er is met nadruk gezocht naar duidelijk- heid, en dat kost offers. Een plaats als Bartlehiem staat er dan ook niet in. En toen ging iedereen naarstig zoeken naar wat er nog m66r niet in stond'De Vakantie- Atlas en de kunst van het weglaten' werd de titel van een azijnzuur artikel in de Haagse Courant van de volgende dag. Zelfs de lovende woorden van NTB-directeur Cor- nelissen, volgens Karssen tegen- woordig een goede klant van Inter- map, konden niet meer helpen. E6n van de journalisten vroeg de Professor of hij misschien al die lovende woorden mogelijk in zijn kwaliteit als commissaris van het kartografisch bedrijf gesproken had. Waarop deze antwoordde te hopen dat de verkoop van de atlas zo stormachtig zou verlopen dat hij zieh alsnog zou kunnen aan- melden in Enschede, maar dan wel als president-commissaris Bartlehiem zult u niet kunnen vin- den had Ormeling gezegd, maar dat echter ook Kijkduin, de ont- luikende tweede Haagse badplaats ontbrak op de stadsplattegrond van Den Haag! En om dan ook maar Ockenburgh, de grootste Camping van Nederland weg te la- ten. "Het Omniversum, de Haagse attraktie, die honderdduizenden bezoekers trekt, ontbreekt ook", riep een andere journalist. Mis schien was dat wel de schrijver van het zure stukje, de volgende dag. Maar voordat Karssen de aanwezigen uitnodigde voor het nuttigen van een hapje en een drankje, beloofde hij dat bij de volgende druk Bartlehiem er in zal komen. H. Meyer INAUGURALE REDE PROF. DR. F. J. ORMELING Geen hoogleraarsbenoeming is kompleet, indien niet bekroond door een inaugurale rede. Een hoogleraarsstoel in de kartogra fie is daarop geen uitzondering. Sedert 18 april j.l. is de benoe- ming van dr. F. J. Ormeling tot gewoon hoogleraar in de (moder ne) kartografie wel kompleet. Op die dag, onder grote belangstel- KT 1986. XII. 2 19

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 21