Modern navigeren dankzij Tele-Atlas Th.J. Poelstra en D.H.M. van Rijn De elektronische uitgeverij Tele-Atlas, thans geves- tigd Stationsplein 27 te 's-Hertogenbosch, houdt zieh bezig met het verzamelen, verwerken en uitgeven van informatie over Straten en wegen over grote gebieden van Europa. Dit met de bedoeling deze informatie op commerciele basis aan gebruikers ter beschikking te stellen. Aangezien bij dit proces zeer grote databestanden ont- staan zal het duidelijk zijn dat Tele-Atlas buitenge- woon alert is op toepassing van moderne elektronische hulpmiddelen daarvoor en de media daarbij. Ook al om een zo goed mogelijke service aan gebruikers te kunnen bieden. Deze gebruikers zijn vooral te vinden in de sfeer van verkeer en vervoer, maar ook in toe- nemende mate in die van de vastgoedinformatievoor- ziening. Het accent van de aktiviteiten ligt bij de opbouw van databestanden voor een reeks van toepassingen. Tele- Atlas streeft er dus niet in de eerste plaats naar om bij het verwerken en presenteren van gegevens (c. q. informatie) als 'softwarehouse' te opereren. Niette- min zijn op een aantal hoofdproduktlijnen eigen ont- wikkelingen gestart. Er kunnen bij die databankopbouw een drietal hoofd- aktiviteiten worden onderscheiden: - databank 'routes en afstanden'; - databank 'stratenplan'; - databank 'openbaar vervoer'. De produkten welke Tele-Atlas thans op de markt brengt kunnen als volgt kort worden omschreven. Routes en Afstanden, Tele Route In feite gaat het hier om een gids voor routes en af standen welke informatie bevat over het wegennet van geheel Europa. Met behulp van deze ongekende hoe- veelheid informatie kan men (de meest logische) rou tes kiezen, afstanden bepalen, rljtijdindicaties krij- gen evenals allerlei aanvullende informatie, zoals gegevens over verkeersbelemmeringen, tolheffing enz. Dit bestand is in boekvorm verkrijgbaar, maar ook via Viditel (pagina 357) en sinds kort op Compact Disc (CD) onder de naam Road Navigator. Deze laat- ste ontwikkeling vond plaats in nauwe samenwerking met Philips, en was de eerste professionele toepas sing in de informatiemarkt van dit medium. Op het moment is deze CD nog niet voorzien van gra fische beeiden doch dit is 66n van de eerder genoem- de eigen ontwikkelingen welke in gang zijn gezet. De Teleroute-CD's zijn te huur. Deze aktiviteiten zijn in de eerste plaats gericht op de transportwereld. De Nederlandse Afstanden Gids wordt voor het grootste deel afgenomen door vracht- vervoerders. Ditzelfde geldt ook voor de Europese Afstanden Gids. Tele Route Holland biedt deze groep, waaronder transportondernemingen, expediteurs, Ver laders, verhuizers, touringcarbedrijven en taxi-onder- nemingen, echter een zeer interessant alternatief ge- zien de prijs en de hoeveelheid aktuele informatie. Deze informatie is zelfs in geschreven vorm in de vrachtwagencombinatie, autobus of taxi mee te nemen, als aan de Viditel-apparatuur een printer wordt gekop- peld. Maar niet alleen voor het vrachtverkeer - en personen- vervoer - is Tele Route Holland een bron van informa tie over het wegennet. Wat te denken van verkooporganisaties, belastingadvi- seurs en -inspekteurs, personeelsfunktionarissen en accountants voor de berekening van kostenopgaven en declaraties. Strate nplan Voor wat betreft het verstrekken van grafische infor matie maakt men in toenemende mate gebruik van de zogenaamde computerkartografie, een zeer doeltref- fend 'gereedschap' voor het beheer en de presentatie van grote hoeveelheden (vastgoed)gegevens. Bij Tele- Atlas is het niet anders. Geruime tijd geleden kwam de behoefte aan het toepassen van geavaneeerde tech nische hulpmiddelen al naar voren in het kader van de wens stratenplannen ten behoeve van automobilisten te gaan uitgeven. Dit proces is in een stroomversnel- ling gekomen via een intensieve betrokkenheid bij proefprojekten inzake het CARIN-Systeem van Philips (zie eiders in dit tijdschrift). Een en ander heeft er toe geleid dat thans in een hypermoderne omgeving, gebruikmakend van geavan eeerde interaktief grafische werkstations en een groot computersysteem, een uniform homogeen stratenbe- stand van Nederland wordt opgebouwd. Dit gebeurt via de zogenaamde lijnsegmentenmethode onder toevoeging van straatnamen, huisnummers, coördinaten en diver se kenmerken van Straten, verkeer, haltes openbaar vervoer enzovoort. Na Nederland zal zo'n uniform geografisch basisbe stand ook worden vervaardigd van Belgie en Luxemburg. Ten behoeve van dit produkt wordt op 6 7 werksta tions geprodueeerd door thans in totaal 21 Operators, in drie-ploegendienst. Het zal duidelijk zijn dat een dergelijk geografisch basisbestand, opgebouwd volgens de SSVI-standaard (SSVI Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinforma- tie te Delft), zieh zeer goed leent als overzichtsbe- stand, voor de koppeling en uitwisseling van gegevens, 26 KT 1986. XII. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 28