Figuur 2. Gebruik van een interaktief grafisch systeem. zowel als voor de afbeelding ervan. Dit leidt er toe dat dit bestand gebruikt kan worden door gebruikers in de sektor van de autonavigatie en gebruikers in de sector van de vastgoedinformatie. Marktindikaties voor toepassingen, resulterend in grafische afbeelding, komen onder andere naar voren in rapport nr. 2 van Oktober 1985 van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie, getiteld: "Marktver- kenning basisidentificatiesystemen voor vastgoed- registratie", Meer specifiek valt te denken aan onder andere de volgende konkrete mogelijkheden, zoals aangegeven in de (körnende) publikatie van de Stichting Studie centrum voor Vastgoedinformatie "De Standaardisa- tie van Lijnsegmentenbestanden": 1. Selektie en afbeelding van detailinformatie, met name kenmerken van individuele gegevens op punt- lokaties, straatwanden, routes en gebieden. Bijvoor- beeld: bedrijven met brandschade; soorten Winkels in een bepaalde buurt; parkeerplaatsen in een straat; bestratingstypen van een route. 2. Het genereren van statistische informatie, zoals de bepaling van kencijfers voor gebieden, straatwan den en routes. Bijvoorbeeld: het aantal inwoners in een bepaald gebied ingedeeld in leeftijdsgroepen; wo- ningen met isolatiesubsidie ingedeeld naar huurklas- sen per gebied. 3. Het aggregeren van informatie via het samenvoe- gen van thematische gegevens naar willekeurig gede- finieerde en/of administratieve gebiedsindelingen. Bijvoorbeeld: bepaling van de woningvoorraad voor de buurt- en wijkindeling; bepaling van het aantal leer- lingen in schooldistrikten. 4. Bepaling van funktionele gebiedsindelingen op grond van bepaalde kriteria. Bijvoorbeeld: indeling van ge- meenten in kiesdistrikten; bepaling van verzorgings- gebieden voor bushaltes en Scholen. 5. Het verrichten van gegevens-manipulaties, met 28 name verwerking van gegevens voor impactanalyses, bereikbaarheidsstudies enz. Voorbeelden zijn hier onder andere: het aantal en de lokaties van woningen geschikt voor bejaardenhuisvesting binnen een bepaal de loopafstand van een verzorgingscentrum; route- keuze voor politie, brandweer en ambulanees; weg- onderhoud; verkeersongevallen; netwerkanalyses; sta tistisch onderzoek. Deze opsomming laat zien dat er vele mogelijke toe passingen zijn voor grafische afbeelding van themati sche informatie via dit geografisch basisbestand. Deze toepassingen zijn echter alleen mogelijk als het betrok- ken thematische gegevensbestand geautomatiseerd is en het tevens een mogelijkheid biedt tot koppeling aan dit lijnsegmentenbestand. Verwacht mag worden dat toeneming van het aantal toepassingen zal leiden tot verbetering en uitbreiding van de hierbij benodigde (karto)grafische Software. Aangezien het hier om een belangrijk toepassingsveld, c. q. een belangrijke markt, gaat heeft Tele-Atlas het initiatief genomen in dit veld tot samenwerking te ko men met het Pianologisch Studiecentrum van TNO te Delft, en met de Computer Management Group (CMG), afdeling Locale Overheden te Utrecht. Een gezamen- lijk produkt: - organisatie en Software service soft- warepakket (SALADIN) databestand - is dan voor bijvoorbeeld gemeenten of afdelingen daarvan verkrijg- baar. Een zeer redelijke financiering van dit produkt inclusief eventueel benodigde hardware behoort daar- bij tot de mogelijkheden. De vorm waarin (delen van) het landelijk lijnsegmen tenbestand ter beschikking (komen) komt kan varibren van floppydisc, magneetband tot ook weer de Compact Disc (de gehele Benelux kan op bön CD). Voor deelgebruik (gemeenten enz.staat in het genoem de samenwerkingsverband de microcomputer centraal. Op längere termijn zal Tele-Atlas participeren in de Software ontwikkelingen, zoals die zullen plaatsvinden via het nieuwe Centre for Computer Graphics and Mapping te Delft, op 17 april j. 1. geopend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen drs. W. J. Deetman. Openbaar Vervoer Gestart is met de inzameling van informatie over de openbare vervoersnetten, trein, metro, tram en bus. Opstapplaatsen, routes en dienstregelingen worden in het bestand verwerkt. Momenteel is een begin gemaakt met software-ontwikkeling om te zijner tijd diensten aan het reizend publiek te kunnen aanbieden. Hierbij wordt gedacht aan reisplanning, kostenopgaven enz. Over de wijze waarop deze diensten zullen worden aangeboden, is nog overleg gaande. Strateninfo Producenten van kaartmateriaal zowel als leveran- ciers van databestanden voor voertuignavigatie en vastgoedinformatie worden steeds geconfronteerd met de problematiek van: incompleetheid, snelle veroude- ring en (dus) de noodzaak van continue bijhouding. Tele-Atlas heeft op dit probleemveld ook een eigen ont- wikkeling gestart teneinde tot een acceptabele betaal- bare en commercieel interessante oplossing te komen. Dit heeft geleid tot een methode waarbij vanuit rijdende KT 1986. XII. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 30