keur aan digitaliseren. De voornaamste reden daar- voor ligt in het feit dat voor een groot deel de positio- nele gegevens in digitale vorm aanwezig zijn. De Nederlandse werkgroep werkt momenteel aan het opzetten van een gegevensbestand voor een proefge- bied op de Noordzee. Het is de bedoeling dat een groot deel van de in dit artikel aangehaalde problemen met betrekking tot het kartografisch ontwerp met gebruikmaking van deze data opgelost zullen worden. Daartoe heeft de Dienst der Hydrografie een inter- aktief grafisch systeem aangeschaft. Voor zover mogelijk zal hiermee het ontwerp op bruikbaarheid worden getest. Aangezien de data van het proefgebied ook gebruikt zullen worden voor de E. C. van het Brug-90 projekt, zal de kontrole tevens in een prak- tijksituatie plaatsvinden. Toekomstige aand achtsvelden Hoewel de ontwikkeling van de E. C. nog in de kinder- schoenen staat, zal het binnen afzienbare tijd zo ver zijn dat hydrografische diensten digitale informatie gaan leveren. Voor het werkelijk zo ver is moet aan verschillende aspekten aandacht worden geschonken: 1. Wettelijke regelingen dienen te worden aangepast. Momenteel is men wettelijk verplicht steeds een bij— gewirkte kaart van het vaargebied aan boord te heb- ben. Indien echter van een bepaald gebied digitale informatie beschikbaar komt en een ECDIS-systeem op de brug aanwezig is, dan zal men de E. C. willen gebruiken en niet de papieren kaart. Om die reden zal de wettelijke regeling omtrent papieren zeekaar- ten dienen te worden aangepast aan de ontwikkelingen met betrekking tot elektronische zeekaarten. 2. Een goede samenwerking tussen de hydrografische diensten is vereist gezien de uitwisseling van digitale informatie (standaardisatie van formaten, Symbolen en dergelijke). Hoewel er ook nu al een redelijke samenwerking tussen hydrografische diensten bestaat, zal het in de toekomst door middel van goede afspra- ken zo moeten worden dat een vergaande standaardi satie van de informatieverstrekking een feit is. Overgang van een door Nederland onderzocht gebied, waar Engeland informatie over verstrekt, zal op een E. C. zonder problemen moeten kunnen plaatsvinden. 3. Voor wie en voor welke gebieden zal er het eerst een E. C. beschikbaar moeten zijn? Een E. C. zal waarschijnlijk in eerste instantie aftrek vinden bij reders die al met redelijk geautomatiseerde schepen varen. De kosten zullen goedgemaakt moeten kunnen worden door besparingen op personeel. Digitale ge gevens zullen het eerst worden verzameld voor de drukst bevaren gebieden, zoals Het Kanaal. Daar- naast zal de E. C. van groot nut zijn in vaargebieden die qua navigatie problemen geven, zoals de pool- zeeen en wateren met minder herkenbare kustvormen. 4. Steeds betere positiebepalingsmethoden zullen positieve effekten hebben op de ontwikkeling van de E. C. Naarmate er een nauwkeuriger werkend positie- bepalingssysteem komt, zal het gebruik van de E. C. effektiever worden. 5. Er zal een 'nieuwe generatie' zeelieden ontstaan met nieuwe verantwoordelijkheden. Het werken met een E. C. zal een geheel nieuwe generatie zeelieden vergen. Daarnaast zal de navigator echter zijn nau tisch inzicht moeten blijven gebruiken om de moge- lijkheden van een E. C. optimaal te kunnen benutten. 6. De wijze van gegevensdistributie: fysiek of via sa- tellieten? De fysieke gegevensverstrekking (zoals dat nu met de papieren zeekaart gebeurt) kan in het E. C. - tijdperk veranderd zijn in het doorzenden van gewens- te 'kaarten' via satellieten. Een tussenfase is mis- schien het bij de bekende verkoopadressen leveren van computerbanden of -schijven. 7. Hoe wordt de verhouding van de E. C. ten opzichte van de papieren zeekaart? Hoe nuttig de E. C. ook is, voorlopig blijft de papieren zeekaart bestaan. Voor kleinere schepen is een E. C. relatief duur, zodat algehele overgang naar digitale informatie nog lang niet te verwachten is. Wel kan een eenmaal opgebouwd gegevensbestand voor een E. C. bij de hydrografische diensten gebruikt gaan worden voor de reproduktie van papieren kaarten. In de overgangsperiode zal men verder aan boord gedwongen zijn naast de E. C. ook nog steeds met de papieren kaarten te werken, het- geen extra inspanningen vergt. 8. Wat zal er gebeuren met bestaande produkten die naast de zeekaart gebruikt worden zoals lichtenlijsten, zeemansgidsen en dergelijke? Een groot voordeel van een ECDIS zal zijn dat veel informatie die naast de kaart vaak geraadpleegd wordt op vrij eenvoudige wij ze in het systeem kan worden gei'ntegreerd. Gewenste informatie over een haven bijvoorbeeld, kan simpel worden opgevraagd door middel van een cursor- aanduiding en worden afgebeeld op een alfanumeriek scherm. 9. Zijn er oplossingen te bedenken voor gevallen dat het systeem uitvalt? E6n van de problemen bij ge bruik van Computers is dat ze kunnen uitvallen. Met een E. C. is dan direkt de kaart verdwenen, een wei nig plezierige gedachte op zee. Dit probleem is ten dele op te vangen door op gezette tijden een 'hard copy' van de E. C. te laten afdrukken. Slot e valuatie Partikuliere instanties zijn de nautische markt gaan overstromen met allerlei elektronische apparatuur die op een of andere wijze een kaartbeeld van een vaargebied geven. De veiligheid op zee zal echter gebaat zijn bij levering van betrouwbare informatie op een gestandaardiseerde wijze, namelijk via de hydrografische diensten. Hierdoor is er een enorme druk op die overheidsinstellingen komen te staan om haar onafhankelijke positie te handhaven. Met name het opstellen van gedetailleerde specifikaties voor de E. C. zal wildgroei moeten voorkomen. Voor het ontwikkelen van die specifikaties is het voor de hydrografische diensten nodig de verschillende mogelijkheden te onderzoeken op hun bruikbaarheid. Ook zullen zij zieh steeds meer moeten toeleggen op het verzamelen en verwerken van de informatie in digitale vorm. Pas als voor een redelijk deel van de te bevaren gebieden deze informatie digitaal te leve ren is zal de E. C. een alternatief kunnen gaan vor- men voor de vertrouwde papieren zeekaarten. V66r die tijd zullen ook kostenaspekten, kaartverstrekking, wettelijke bepalingen, formaatstandaardisatie en der gelijke geregeld moeten worden. Gezien de beschre- ven ontwikkelingen derhalve, zal het voor de hydro grafische diensten enerzijds noodzakelijk zijn snel aandacht te besteden aan de ontwikkelingen van een E. C. anderzijds zal het nog enige tijd duren eer de E. C. de papieren zeekaart daadwerkelijk kan ver- vangen. KT 1986. XII. 2 41

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 51