DIERCKE UNIVERSAL ATLAS. Braunschweig: Georg Westermann Verlag GmbH, 1984. 448 pp. 30 x 24 cm. ISBN 3 14 50 8852 1. Prijs DM 98, -. De Diercke Universal Atlas is door Westermann volgens een nieuw concept ontwikkeld en be- stemd voor een groot publiek. De keuze van de onderwerpen, de be- geleidende tekst en ook het bijzon- der handzame formaat zijn daar op afgestemd. De atlas is verdeeld in negen ru- brieken, te beginnen met 16 pa- gina's over 'Die Erde im Weltall'. Hier is vooral gemikt op effekt door de fraaie foto's van melkweg, zon en planeten soms pagina-groot af te drukken. Indrukwekkend, maar daardoor niet meer informa- tie biedend. 'Die Erde aus dem Weltraum ge sehen' bevat 28 pagina's Landsat- opnamen van de BRD en de DDR op schaal 1 1 miljoen en van het Alpengebied op schaal 1 600. 000. Een körte tekst geeft heldere in- formatie over de verschijnselen die te zien zijn op dubbel pagina grote foto's. Een beknopte cultuurgeschiedenis van de kartografie komt aan bod in 'Der Wandel des Weltbildes', waarin met behulp van afbeeldin- gen van historische kaarten en körte beschrijvingen de ontwikke- ling van het wereldbeeld tot op heden geschetst wordt. Aanslui- tend volgt een uiteenzetting hoe een moderne kaart tot stand komt, en uit welke elementen deze is opge- bouwd. Een aantal kaarttypen wordt besproken. In deel vier van de atlas, 'Die Erde - Thematischen Ubersichten' worden dertien verschillende the- ma's in kaart gebracht. Bij de keuze van de thema's houden de samenstellers vast aan traditione- le onderwerpen als bevolking, klimaat, plantengroei, bodemschat- ten en dergelijke. Items die min- stens even belangrijk zijn voor het voortbestaan van de mens als honger, armoede en milieu zal men hier vergeefs zoeken. 'Die Kontinente - Physische und Politischen Karten' is een deel dat geheel nieuw is opgezet. De goedgekozen kaartuitsneden bevat- ten een groot aantal topografische namen. De kleur van de bladen wordt bepaald door hoogtetinten die lopen van donkergroen (laag) naar lichtgeel (hoog). Vooral het groen is op veel kaarten te over- heersend, daardoor knallen de autowegen (geel) er nog al uit, en het roze van de aaneengesloten bebouwing doet in kombinatie met dit groen een beetje pijn aan de ogen. De kaarten in 'Die Kontinente - Wirtschaftskarten' zijn van het bekende Diercke recept: de onder- grond is een bodemgebruikskaart met hoogte-schaduwering waarop met puntsymbolen het voorkomen van bodemschatten en industribn is aangegeven. Voor deze uitgave zijn de gebruikte rasters en de drukkleuren aangepast. Daar waar lichte kleuren in de kaart over- heersen voldoet de ondergrond het best (vgl. Australie). De veelheid aan Symbolen is op sommige kaarten nogal störend. Het deel 'Kultur und Reisen in Europa', dat nieuw is opgezet, is het minst geslaagde onderdeel van de Universal Atlas. In de in- leiding willen de auteurs doen ge- loven dat de dertien kaarten (meest op de schalen tussen 1 2 miljoen en 1 3 miljoen) bij de voorbereiding van de vakantie ge- bruikt kunnen worden. Dat is ech ter twijfelachtig: daarvoor is de legenda te globaal en te subjektief. Wat moet je je voorstellen bij 'Besonderes sehenswertig' en 'Malerisch Ortsbild'. Onder de laatste kategorie valt bijvoorbeeld wel Leeuwarden, maar niet het Limburgse plaatsje Thorn Nieuw is ook 'Groszstädte der Erde'. Van vijftien wereldsteden zijn of meer plattegronden en kleurenfoto's opgenomen. In de begeleidende tekst worden de ge- schiedenis van de betreffende stad, de struktuur en de belangrijkste bezienswaardigheden behandeld. De kriteria voor de keuze van de Steden is niet duidelijk: het door de Duitsers veel bezochte Amster dam komt in de rij niet voor. Beknopt, maar erg goed, met dui- delijke kaarten, is het deel 'Uni versalgeschichte'. De 29 pagina's kaarten zijn zo gekozen dat zij de belangrijkste momenten uit de europese en de wereldgeschiede- nis weergeven. In dit deel wfel een pagina met drie kaartjes met als thema 'Arme en rijke landen', Analfabetisme' en 'Levensver- wachting'. Twee pagina's met statistische ge- gevens van de landen en 95 pagi na's register sluiten de atlas af. De Diercke Universal Atlas, die een kartografische prestatie van de eerste orde is, biedt de bezit- ter een schat aan bruikbare infor- matie, zowel in kaarten als in be geleidende tekst. Toevoegen van een aantal thema's die erg in de belangstelling staan, en een ande re opzet van de toeristische kaart- ten, kunnen die bruikbaarheid al- leen nog maar verhogen G. W. J. van Omme PHILIP'S CERTIFICATE ATLAS for secondary Schools, London: George Philip Son, Ltd. Second Edition 1983, 143 pp. waarvan 91 pp. kaarten, 23 pp. register met 11. 000 namen, 28 pp. ency- clopedisch gedeelte met een voor- woord door Mr. H. Fullard, ISBN 0 540 05445 3. Prijs E 3. 70 De Philip's Certificate Atlas for 46 KT 1986. XII. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 56