secondary Schools is een produkt van de George Philip Group in Engeland. Dit is een samenwer- kingsverband van een aantal uitge- vers, kaartproducenten en druk- kers in Engeland, die zieh sinds meer dan een eeuw al bezig houden met het redigeren en produceren, drukken en uitgeven van atlassen, kaarten en andere leermiddelen voor het onderwijs in Engeland en voor uitgeverijen met dezelfde doelstelling en taalgebied buiten Engeland en Europa. Kortom deze atlas is 66n van de vele produkten van een edukatieve uitgeveri] die een gigant in zijn soort is met een groot afzetgebied. In zijn inleiding geeft de Consultant Cartographer Mr. H. Fullard aan wat de samenstellers voor ogen heeft gestaan als doelstelling bij de produktie van deze Schoolatlas. Een dergelijke atlas mag niet langer een droge opsomming zijn van louter een bepaalde hoeveel- heid geografische gegevens en na- men van landen, streken, Steden en rivieren. Deze eeuw geeft een beeld van een onvergelijkbare uitbreiding van vraag naar informatie; en van kaar ten wordt niet alleen verwacht dat zij meer accuraat, aktueler en ge- detailleerder zijn, maar ook doel- gericht en vooral duidelijk te be- grijpen. De atlaskartografie zal nieuwe we gen in moeten slaan in presentatie en het geven van informatie van in- vloeden die effekt hebben op de samenleving en het dagelijks leven. Het moet de leerling in staat stel len zieh een beeld te kunnen vor- men van landschappen en begrip te krijgen van de gecompliceerde samenhang tussen mens en natuur, die de basis vormt voor regionale, nationale en wereldomvattende Pro blemen. De bedoeling is om met behulp van dit soort gegevens de leerling in staat te stellen de situatie in eigen omgeving en samenleving te kunnen vergelijken met die van anderen in de wereld en verschillen te zien tussen de rijke landen en de arme en ontwikkelingslanden. De atlas begint met een tweevou- dige index van gegevens over Ste den met meer dan 500. 000 inwo- ners en landen, hoofdsteden, op- pervlakten en bewonersaantallen aan de hand van tellingen van 1970- 1981 (niet altijd zo recent dus, een beetje jammer). Het encyclopedisch gedeelte dat hierop volgt, beginnend met kaart- projekties en vervolgens behande lend het ontstaan van de kontinen ten, het klimaat, de voedselpro- duktie, de demografie en veel andere onderwerpen is een inte ressant en vooral duidelijk geheel. Het is erg goed verzorgd met naast een goed kleurgebruik in de thematische kaarten een onder- steuning door middel van perfekt uitgevoerde illustraties van hoog niveau. Het atlasgedeelte begint met een ruime aandacht voor Europa, waarbij naast de geografische overzichtskaarten en thematische kaarten veel diagrammen, karto- grammen en ook blokdiagrammen zijn toegepast. Het is wel jammer dat een aantal geografische overzichtskaarten door de enigszins gedateerde be- schrifting soms wat ouderwets aandoet, maar de thematische kaarten zijn goed en prachtig van kleurstelling. Het deel van de atlas dat de eigen omgeving behandelt, in dit geval natuurlijk Engeland, is zeer ak- tueel en dynamisch representatief. De onderwerpen demografie, de verstedelijking, de groei of achter- uitgang van industriegebieden zijn duidelijk en zo overzichtelijk ge- maakt dat ze als het wäre in 66n oogopslag duidelijk zijn voor de leerling. Dit geldt ook voor het deel van de atlas dat de rest van de wereld, de andere kontinenten, landen en eilanden behandelt. Het evenwicht tussen de verschil- lende uitdrukkingsmogelijkheden zijn zowel voor wat betreft het didaktisch aspekt als vanuit het oogpunt van vormgeving goed in balans. Dit niveau blijft gehand- haafd tot de laatste pagina en maakt hiermee de Philip's Certi ficate Atlas for secondary Schools tot een mooi uitgevoerde School atlas. H. Meyer TOURIST ATLAS OF THE MAL THESE ISLANDS, Enschede: Inter- map bv. 1985. 48 pp. (waarvan 32 pp. kaartpagina's), tekst in het Engels, Duits en Italiaans. ISBN 90-6900-001-6. Prijs ca. f 20,-. Het ambitieuze plan van bureau Intermap om eigen uitgaven in de sfeer van het toerisme te gaan ont- wikkelen resulteerde in 1985 in het verschijnen van de Tourist Atlas of the Malthese Islands. Dat de atlas op Malta zelf meteen enthousiast ontvangen werd zal de mensen die bij de produktie betrokken waren als muziek in de oren geklonken hebben. Dit blijkt ook uit de ver- koopcijfers. De eerste oplage van 5000 exemplaren is inmiddels uit- verkocht en een tweede herziene uitgave is al weer versehenen naast een gevouwen kaart formaat 71 x 102 cm. Malta, eigenlijk een soort kleine archipel in het centrale deel van de Middellandse Zee ten zuiden van Sicilie, wordt gevormd door de eilanden Malta (264 km\ Gozo (67 km2) en Comino (2, 6 km^). Malta kan terugzien op een lange en vaak zeer bewogen historie, veel vreemde machthebbers lieten er hun sporen na. Het heeft veel archeologisch interessante plaatsen uit diverse tijdperken, het klimaat is uitgesproken mediterraan met hete droge zomers, kortom voor de toerist uit gematigder streken afkomstig zeker niet onaantrekke- lijk. Toch is Malta niet een echte trekpleister voor het massa-toe- risme geworden, het toerisme schijnt zelfs na de onafhankelijk- heid afgenomen te zijn. Vlak na de tweede wereldoorlog waren er aan- vankelijk nog heel wat Engelsen die Malta wilden zien, dat zieh ge- durende de oorlogsjaren zo dapper geweerd had. Toch waren er vorig jaar genoeg toeristen die de atlas van bureau Intermap wisten te waarderen. Gezien de verkoop- cijfers in een betrekkelijk körte tijd, een eerste oplaag van 5000 exemplaren uitverkocht, schijnt de Tourist Atlas of the Malthese Islands in een behoefte te voor- zien en met succes. Het omslag van de in ringband uit- gegeven atlas is voorzien van een speels uitgevoerde illustratie van de archipel in vogelvlucht met de titel in goudkleurige letters op een zwart fond. Het paginaformaat (hxb) is 30 x 15 cm, de eerste drie pagina's vormen tezamen uitge- klapt een overzichtskaart van de archipel op de schaal 1 100. 000, die tevens als bladindeling fungeert. De reliSfvoorstelling is mooi uit- gevoerd, de kaartkleuren zijn zacht gehouden zodat de bebouwing en alle andere kaartelementen goed KT 1986. XII. 2 47

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 57