die zijn er veel meer. Hetzelfde geldt voor de openbare telefooncel. In Zoetermeer is driemaal het te- ken van een rolstoel geplaatst; dit symbool is niet in de legenda ver- klaard en zal hoogstwaarschijnlijk een verpleegtehuis voorstellen. Voor de voorstelling van spoorlij- nen, stations en wegen in aanleg zou toch een meer algemeen ge- bruikelijke signatuur gekozen moe- ten worden bij een toekomstige her- ziene uitgave. Het kompleteren van al deze kaart- gegevens zal beslist niet eenvoudig zijn en aktueel blijven is bepaald ook geen sinecure, getuige de voor vele kartografen rampzalige muta- tie in 1985 van alle E-nummering in Nederland, die ook in de tot nu versehenen delen van de straten- atlas hierdoor verkeerd staan aangegeven. Het zal geen eenvoudige zaak zijn om dit soort zaken 6ven snel te verhelpen en het aktualiseren van de kaartinhoud zal zeker terzijner- tijd nog heel wat problemen te zien geven voor de redigerende en uit- voerende mensen. Het doet echter niets af aan de prestatie, een unie- ke kombinatie van weergave van stadsplattegrond en platteland in een uitgave die de gebruiker zeker goed bedient. H. Meyer GEOLOGISCHE KAART VAN ZUID LIMBURG EN OMGEVING, schaal 1 50. 000, Prß-Kwartair Haarlem: Rijks Geologische Dienst, 1985. De Rijks Geologische Dienst heeft onlangs - los van de 'normale Se rie geologische kaarten van Neder land op de schaal 1 50. 000 - een speciale geologische kaart van Zuid-Limburg uitgebracht. De schaal is ook 1 50. 000 maar het formaat is niet gebonden aan dat van de bekende bladen van de Topo- grafische Dienst. Op 66n blad van 74 x 78 cm is nu heel Zuid-Limburg met de aangrenzende delen van BelgiB en Duitsland afgebeeld. De thans versehenen kaart is een 'afgedekte kaart', dat wil zeggen dat de jongere (kwartaire) afzet- tingen zijn weggelaten en op het kaartbeeld dus een weergave van de bovenzijde van het Pr6-kwar- tair te zien is. Dat Pr6-kwartair omvat in Zuid-Limburg en omge- ving lagen van devonische tot ter- tiaire ouderdom. Naast deze puur- geologische informatie is op de kaart een 47-tal groeven en andere ontsluitingen aangegeven, waar de in de geologie gei'nteresseerde kaartgebruiker de desbetreffende gesteenten in het veld kan aantref- fen en nader onderzoeken. Tevens zijn de punten aangegeven, waar men van een geologisch-geomor- fologisch uitzicht kan genieten. De kaart is op deze manieren zo veel mogelijk geschikt gemaakt voor gebruik door in de geologie gei'nteresseerde natuurliefhebbers. Vandaar dat ook een lijst is opge- nomen van musea, die over geo logische verzamelingen beschikken. De achterkant van de kaart toont, behalve de genoemde lijsten van groeven, ontsluitingen en musea, een ZW-NO-profiel door Zuid- Limburg, (waarop duidelijk het 'schollen'-karakter van het gebied ten noorden van de Geul tot uiting komt) alsook een tweetal strati- grafische tabellen, 66n geeft een algemeen overzicht over de geo logische tijdperken en afzettingen tussen Precambrium en Kwartair, de andere is gewijd aan het Krijt en het Tertiair zoals het in Zuid- Limburg voorkomt. De kaart is - maar dat staat er niet op - de eerste van een serie van drie. Nummer twee zal be- trekking hebben op het Kwartair van Zuid-Limburg en nummer drie zal een terrassen-kaart zijn. Daarna denkt men een toelichting uit te geven. Dat laatste is geen overbodigheid. Niet alle poten- tiöle gebruikers van de kaart zul- len genoeg hebben aan de puur- professionele en abstrakte infor matie, die bijvoorbeeld door de legenda en de stratigrafische ta bellen geleverd wordt. Dat de kaart op partikuliere en officiele excursies dankbaar gebruikt zal worden mag intussen wel worden aangenomen. Laten we hopen dat de beide andere bladen en de toe- lichtingen spoedig 66k beschikbaar zijn. J. I. S. Zonneveld DE VAKANT IE-AT LAS VAN NEDERLAND. Recreatie en Vrije Tijd in 20 kaarten. Enschede: Intermap bv. 1986. 72 pp. waar- van 52 pp. kaarten. Engelse en Duitse uitgave; Nederlandse uit gave prijs f 16, 50. ISBN 90-6900- 004-0. De Vakantie-Atlas van Nederland is maart jl. versehenen in een Nederlandse, Engelse en Duitse versie en is bedoeld voor de bui- tenlandse toerist die Nederland be- zoekt, maar ook voor de Nederlan- der die vakantie en vrije tijd in eigen land wil uitstippelen. De Vakantie-Atlas van Nederland is de tweede uitgave in een serie toe- ristenatlassen die het kartografisch bureau Intermap op de markt brengt. Eerder verscheen de Tourist Atlas of the Malthese Islands. Het vol- gende projekt waarmee Intermap aan het eind van deze zomer gaat starten zal de Tourist Atlas of Indonesia zijn. Wat verder in de toekomst staan nog een aantal lan den op het programma waaronder Belgie, Kenia en Cyprus. Hieruit mag blijken dat het kartografisch bedrijf aan de Hengelosestraat in Enschede niet alleen zit te wachten op spaarzame Orders van derden. Inmiddels krijgt Intermap, volgens eigenaar Karssen, veel opdrachten van diverse VVV's; voor het Neder- lands Bureau voor Toerisme is zijn bedrijf de belangrijkse leve- rancier van kaartmateriaal gewor den. Doordat het bureau Intermap zieh naast vier vaste medewerkers heeft verzekerd van een aantal free- lance medewerkers is de werkea- paciteit van het bedrijf zeer flexi bel. Dat zal dan ook een absolute voorwaarde zijn wanneer blijkt dat de produktieperiode van de Vakan- tie-Atlas van Nederland zo'n ander half jaar heeft gekost. De atlas geeft een zeer verzorgde indruk en heeft een slim vouw- en bind- systeem, waardoor deze in de auto, op straat en in het veld ge- makkelijk te hanteren is. De atlas kan, met een paginaformaat in de breedte van slechts 16 cm, wan neer dit nodig is toch snel en zon- der moeite worden opengeslagen voor een totaalbeeld van maximaal 85 cm in de breedte. De inhoud is in vier onderdelen als volgt onder- geb rächt. 1. Een overzichtsgedeelte begint met een openingspagina met een Landsat IH-beeld in Pseudo- Natural Colour, een bladindeling, een inhoudsopgave en een colofon. Daarna volgen een zestal thema tische kaarten van geheel Neder land op de schaal 1 1. 300. 000, die de lokatie van attraktiepunten, KT 1986. XII. 2 49

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 59