bungalowparken en Campings, musea, molens en kasteien, water- sport en toeristische fietsroutes aangeven. 2. De grote Steden, op drie cen- trumkaarten van de Steden Amster dam, Den Haag/Scheveningen en Rotterdam, op de schaal 1:10. 000, die door gebruikte schaal en pagi- naformaat een erg beperkte uit- snede en dus een beperkte infor- matie bieden. De begeleidende tekst is prettig en helder geschre- ven. De vormgeving van de tekst in samenspei met het kaartbeeld, hetgeen ook geldt voor de eerder genoemde themakaarten, is mooi en evenwichtig. Het gebruik van een lichtblauwe verlopende tint onder de tekstge- deelten op de pagina's doet zonder meer rijk aan. 3. Recreatie in Nederland, hierbij is gebruik gemaakt van een drietal bestaande kaartbladen op de schaal 1 400. 000. Heiaas is de wegnum- mering vrij onduidelijk en is de E-nummering, sinds vorig jaar gewijzigd, niet aangepast. De E 10, nu de E 22 geworden, loopt niet via Harlingen en Leeuwarden naar Groningen zoals is aangegeven maar buigt na de Afsluitdijk naar Bolsward om dan via Sneek, Joure, Heereveen en Drachten naar Gro ningen te gaan. 4. Toeristische detailkaarten van belangrijke recreatiegebieden. Deze zijn uitgevoerd op de schaal 1 150. 000, en zijn speciaal voor de atlas vervaardigd. De kaarten geven toeristische informatie van recreatiegebieden in Nederland. De kaartkleuren zijn erg donker; wat dit betreft is de kleurstelling van de ondergrond van het gebied buiten de grens van Nederland op bijvoorbeeld de 1 400. 000 kaart van Zuid-Nederland veel rüstiger. Het kaartbeeld van het recreatie- gebied van Zuid-Limburg illus- treert het harde karakter van de kaartkleuren wat de leesbaarheid te veel negatief bei'nvloedt. Het naamregister beperkt zieh tot de drie kaarten 1 400. 000 van Noord-, Midden- en Zuid-Neder- land. Een voorbeeld van hoe het kan en moet is de consequente af- beelding van de legenda naast iede- re kaart. Maar al te veel komt het juist voor dat het hier verkeerd gaat. Vaak wordt een legenda maar op 66n van de eerste pagina's af- gedrukt en is het moeilijk deze terug te vinden zonder eerst op- nieuw de inhoudsopgave te raad- plegen. Aan de uitvoering van de atlas is de grootst mogelijke zorg besteed, de vormgeving en de kwa- liteit van het drukwerk is van hoog niveau H. Meyer Manfred Dloczik, Adolf Schüttler, Hans Sternagel, DER FISCHER INFORMATIONSATLAS BUNDES REPUBLIK DEUTSCHLAND. Kar ten, Grafiken, Texte und Tabelle, Frankfurt a. Main: Fischer Taschenbuchverlag, 2 Auflage 1984. 204 pp. 12,4x19, 0 cm. ISBN 3-596-24552-4. Prijs DM 16, 80. Bij Fischer Taschenbuchverlag, Frankfurt a. Main verscheen de tweede, geaktualiseerde druk van de in 1982 gepubliceerde Informa tionsatlas van de Bondsrepubliek Duitsland. Het kartografisch goed verzorgde werkje dat werd opge- zet eind jaren 1970 als een inven- tarisatie van 30 jaren Bundesre publik (in het leven geroepen in mei 1949) vormt als het wäre een nationale atlas in zakformaat. Het bevat 82 gekleurde thematische kaarten, waarvan 66 van de Bonds republiek op de schaal 1 5. 000. 000, gewijd aan een reeks van interessante onderwer- pen. Elke kaart wordt begeleid door een naastliggende pagina tekst. De inhoud laat zieh verdelen in de volgende hoofdstukken1. Ligging en grootte (2 kaarten), 2. Natuur- lijk milieu (14), 3. Bevolking (11), 4. Economie (20), 5. Verkeer (6), 6. Bestuur (5), 7. Cultuur (7) en 8. Contemporaine geschiedenis en politiek (17). Vervolgens bevat de atlas nog een chronologisch over- zicht van de gebeurtenissen in West-Duitsland in de periode 1945-1983, een literatuuropgave van 9 pagina's gerangschikt vol- gens bovenstaande hoofdstukken en een register. Het denkbeeld voor de atlas is af- komstig van de kartograaf Manfred Dloczik, zelfstandig kartografisch ondernemer te Bielefeld en in- strukteur aan de universiteit van Osnabrück. Hij heeft alle kaarten ontworpen, getekend en gerepro- dueeerd terwijl dr. A. Schüttler, emeritus-hoogleraar te Bielefeld en H. Sternagel, historicus- politicoloog te Oldenburg de inhoud van de kaarten en de teksten ver zorgde n. De kracht van deze zakatlas ligt in de goede kartografische vormge ving en in de aktualiteit. Deze laat- ste openbaart zieh zowel in de keu- ze der thema's als in de kaartin- houd. Wat betreft de thema's bie den alle hoofdstukken voorbeelden van de originele benadering van de stof en de bereidheid van traditio- nele atlasonderwerpen af te wijken zoals bijvoorbeeld blijft uit de weergave van het Bioklimaat met stimuterende en belastende klimaat- zones, van de industriegiganten (Ruhrkohle, Siemens, Daimler- Benz enz.de bestuursstruktuur van de Evangelische en Katholieke Kerken, de arbeidsbureaus, art- sendichtheid, kranten- en tijd- schriften concerns (Bildzeitung, Spiegel Frankfurter Allg. Zeitung enz.Kurorte (meer dan 100 met meer dan 750. 000 overnachtingen per jaar buitenlanders (4,6 miljoen), historische bouwwerken, Volksfeesten (Schützenfeste, Wein feste enz.enz. Ook op het gebied van de kaartinhoud munt het atlas- je uit door openhartigheid zoals möge blijken uit de opname van militaire vliegvelden (V-6), grote gevangenissen (VI-2), concentra- tiekampen en Vernichtungslager (VIII 2), in WO-II verwoeste Ste den (VIII—3). Het lijdt geen twijfel of de auteurs hebben zieh de moeite gegeven grote hoeveelheden, dikwijls moei lijk toegankelijke gegevens op te zoeken en door te werken om hun doelstelling te realiseren. Natuur- lijk zijn er tekortkomingenWelke atlas heeft die nietZo hebben de heren bewerkers in hun streven naar volledigheid in enkele geval- len de grenzen van leesbaarheid van hun kleinschalige kaarten be- reikt, misschien wel overschre- den. Maar dat komt op 82 kaartjes slechts enkele malen (4-5) voor. Voorts zijn de teksten dikwijls niet met de naastliggende kaartjes ge- integreerd. Zij leiden dan een eigen leven en verwijzen soms niet eens naar de kaart. Vervolgens verdient het aanbeveling, nu de eerste schreden in deze richting zijn gezet, voort te gaan met de kartografische weergave van ande re minder aantrekkelijke aspekten van de samenleving zoals bijvoor beeld het 'Waldsterben', auto- ongelukken, criminaliteit enz. De Informationsatlas van Dloczik 50 KT 1986. XII. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 60