c. s. is in de Bondsrepubliek gretig opgenomen. In Oktober 1985 waren er reeds circa 80. 000 exemplaren verkocht. Ik ben van mening dat een dergelijk atlasje van Nederland ook op een goede ontvangst zou kun- nen rekenen. Recensent prof. Witt die het werkje in Kartographische Nachrichten lovend besprak, was van oordeel dat het in bezit hoort te zijn van - ik pas zijn aanbeve- lingen aan de Nederlandse situatie aan - ieder kamer- en gemeente- raadslid, iedere leraar en student en in het algemeen van ieder in het landsbestuur gei'nteresseerd Staats bürger. Ik ben het van harte eens met deze aanbeveling en zie belang stellend uit naar de Nederlandse Dloczik die een gelijkwaardige Nederlandse uitgave dürft op te zetten. F. J. Ormeling, sr. LAZARUS SECRETARIUS. The first Hungarian Map Maker and his Work. Edited by Lajos Stegena. Budapest: Akadömiai Kiadö, 1982, 114 pp. met vele tekeningen en foto's en vijf facsimile kaarten. 25 x 34 cm. ISBN 963 05 2863 2. Prijs US 48. 00. De eerste kaart van Hongarije die afwijkt van het middeleeuwse op Ptolemaeus gebaseerde kaartbeeld dateert van 1528. Volgens de tekst in de kaartcartouche werd zij ver- vaardigd door Lazarus, secretaris van de aartsbisschop van Eszter- gom en herzien door Georgius Tanstetter, mathematicus-astro- noom en kartograaf aan de univer- siteit van Wenen. Tot dusver zijn vijf verschillende uitgaven van de kaart van Lazarus teruggevonden. De eerste, die van 1528, werd ge- drukt te Ingolstadt, de tweede (1553) te VenetiB, de derde en Vier de (beide van 1559) te Rome en de vijfde (1566) waarschijnlijk te Wenen. De naam Lazarus komt al- leen voor op de eerste en vijfde editie. Toch lijdt het volgens des kundigen geen twijfel dat de vier latere uitgaven kopieBn zijn van de kaart van 1528, slechts op onder- geschikte plaatsen gewijzigd en aangevuld. De originelen van vier van de vijf edities, waaronder de eerste, bevinden zieh in de Natio nale Szechenyi Bibliotheek te Budapest. Hoewel de editie van 1528 op het eind van de vorige eeuw werd herontdekt en sedertdien meer malen in verspreide geschritten werd beschreven ontbrak tot dus ver een samenvattende kritische Studie van de gezamenlijke uit gaven. Hierin nu voorziet de on- derhavige publikatie, waarin on- der redaktie van Lajos Stegena, Hoofd van de Kartografische Af- deling van de Eötvös Löränd Universiteit te Budapest, 12 Hongaarse deskundigen, elk van- uit zijn eigen expertise, in 17 hoofdstukken, Lazarus Secretarius en zijn werk doorlichten. Het is een boeiende verzameling gewor den die als model kan dienen voor elk historisch-kartografisch on- derzoek. Ook in deze tak van wetenschap lijkt de toekomst aan het onderzoek in groepsverband. Redakteur Stegena, van huis uit geofysicus, heeft behalve een al- gemene inleiding hoofdstukken voor zijn rekening genomen over de stand der Hongaarse karto- grafie v66r Lazarus (overwegend in handen van Italianen), over de identiteit van de kaartauteur, de opmetingsmethoden en daarbij gebruikte instrumenten (samen met Dr. Laszlo Bendefi) en over de vijf opeenvolgende uitgaven van de kaart. Zijn medewerkers behandelen onderwerpen als de meetkundige grondslagen van de kaart, symbolisatie-aspekten (3 hoofdstukken), toponymen (eveneens 3 hoofdstukken), kaart- teksten en -opschriften, familie- wapens op de kaart en het papier waarop deze is gedrukt. Het was voorts een goede gedachte van redakteur Stegena om een over- zicht op te nemen van de litera- tuur die over het onderwerp is versehenen, compleet met körte inhoudbeschrijving der vermelde nummers, hetgeen nadere oriBn- tatie in de materie aanzienlijk vergemakkelijkt. Een van de meest intrigerende hoofdstukken is dat over de iden titeit van Lazarus, over wie lange tijd weinig anders bekend was dan dat hij sekretaris was van Thomas Bakocz, aartsbis schop van Esztergom. Over zijn herkomst bestaat nog geen over- eenstemming, al heeft de Oosten- rijkse kaarthistoricus Bernleith- ner 1978) het aannemelijk ge- maakt dat hij afkomstig was uit Stuhlweissenburg (het huidige SzBkesfehBrvär) en in 1512 werd ingeschreven als student aan de universiteit van Wenen. Geboorte- en sterftejaren van Lazarus blijven echter vooralsnog onbekend. Te Wenen studeerde hij bij de eerder- vermelde professor Georgius Tanstetter, die hem volgens een manuscript uit 1514 als zijn beste leerling beschouwde. Volgens Bernleithner was de kaart van Lazarus het resultaat van Oosten- rijks-Hongaars teamwerk. Lazarus vervaardigde de kaart in samen- werking met zijn professor waarbij ook de Duitse astronoom-kartograaf Jacobus Ziegler, eveneens te Wenen werkzaam, bij terrein- en tekenwerk geassisteerd schijnt te hebben, hoewel laatstgenoemde na- drukkelijk Lazarus als 'primus auetor' kwalifieeert. De kaart is opgenomen met de een- voudige landmeetkundige instru menten die in de 16de eeuw beschik- baar waren zoals astrolabe, jakob- staf en hodometer of schredentel- ler, op basis van astronomische plaatsbepalingen van enkele konink- lijke residenties (Esztergom, Buda, Visegrad enz. Voor wat betreft de hydrografie en de lokatie van nederzettingen wordt het produkt van Lazarus door de verschillende auteurs geprezen. Het stelsel van de Donau en haar zijrivieren is over het algemeen korrekt weergegeven, afgezien van de foutieve lopen van Dräva en Szäva, in ieder geval aanzienlijk accurater dan op kaarten van oude- re datum. Voor het eerst is onder andere de befaamde kniebocht van de Donau bij Väc onderkend. Daar hoogtemetingen nog onbekend waren laat de voorstelling van religfvor- men, naturalistisch weergegeven door molshopen, echter reeds met schaduwering en differentiBring tussen hoger en lager, te wensen over. De kaart is getekend in een onbestemde projektie op een schaal van ongeveer 1 1. 234. 000, die echter niet uniform is. Zij bestaat uit vier bladen, die niet ideaal pas sen en is georienteerd op het NO-NNO en niet zoals op de kaart aangegeven op het Noorden. Daar de opname plaats vond in de jaren 1510-1520, dus in de nadagen van Groot-Hongarije onder de Hunyadi's, verwondert het niet dat de kaart zieh uitstrekt van Wenen en Stiermarken in het westen tot en met TranssylvaniB in het oosten, van de Beskiden en Moldavie in het noorden tot en met Kroatie, Servie KT 1986. XII. 2 51

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 61