en BosniS in het zuiden. Interessant is de symbolisatie van de kaart waaraan drie hoofdstukken zijn gewijd. Nederzettingen zijn steeds door twee verschillende Symbolen aangeduid namelijk door uniforme cirkeltjes die de geogra- fische lokatie weergeven, waar aan toegevoegd miniatuur afbeel- dingen van stadsgezichten, bureh- ten of alleenstaande kerktorens die de betekenis van de plaats illustre ren en het kaartbeeld aanzienlijk verlevendigen. Gezamenlijke au- teurs prijzen de nauwkeurigheid waarmede de nederzettingen zijn ingetekend. De bijbehorende figuur- tjes zijn voorts zo fijn getekend dat verschillen tussen Romaanse en Gotische kerken en de Halve Maan op de torens van het door de Tür ken bezette Belgrado, zichtbaar zijn. Belangwekkend zijn de hoofdstuk ken over de beschrifting van de kaart die voornamelijk in Gothi- sche, bij uitzondering in Latijnse letters, zeer regelmatig en goed leesbaar in diverse lettergrootten, in passende verhouding tot de kaart- objekten, is uitgevoerd. Daar prak tisch alle nederzettingen benoemd zijn, bevat de kaart een grote rijk- dom aan namen die haar een bij zondere betekenis verleent voor historisch en linguistisch onder- zoek. De meeste namen zijn weer- gegeven in het Hongaars, een be- perkt aantal in het Latijn, in ge- latiniseerde vormen, in Duits spre- kende regio's in het Duits. Kroa tische, Sloveense en Slowaakse namen zijn in Hongaarse, Latijnse of Duitse transcripties weergege- ven. Hoewel de mede-kaartauteur Tanstetter wel wordt verweten dat hij te veel kaartnamen heeft ver- duitst, tonen hedendaagse Hongaar se experts zieh toch tevreden over de nauwkeurigheid die bij de schrijf- wijze van Hongaarse namen is be- tracht. Verrassend is dat zelfs rekening is gehouden met regiona le dialekten en accenten hetgeen doet vermoeden dat Lazarus c. s. de namen ter plaatse heeft verza- meld. Evenzeer interessant is de dubbele Duits/Latijnse bena- ming van Esztergom (Gran/Stri- gonium), Pees (Funffkirchen/ Quinque Ecclesia) en Györ (Rab/ Iaurinum) en de Hongaars/Duitse namen in Transsylvaniö zoals Brassa/Cronstat, Coloswar/ Clausenburg, aldus rekening hou- dend met de 'local usage' van de plaatselijke bevolking, en als het wäre vooruitlopend op aanbevelin- gen van de Verenigde NatiesVan Roemeense namen is echter nau- welijks sprake. De meeste nederzettingen op de kaart van Lazarus konden worden geidentifieeerd, ook als zij naams- veranderingen ondergingen. Een aantal echter heeft de tands des tijds niet weerstaan en is eenvou- dig verdwenen. Een beperkt aan tal kon door onherkenbare naams- vormen, ondanks waarschijnlijk juiste plaatsbepaling, niet worden thuisgebracht. Voor deze gevallen wordt aangenomen dat de drukker van de kaart te Ingolstadt (1528) geen Hongaars begreep en het handbeschreven origineel verkeerd interpreteerde. Samenvattend kan worden gesteld dat de redakteur Lajos Stegena c. s. er door hun deskundige en steeds levendige analyse in ge- slaagd zijn onze belangstelling voor het werk van Lazarus Secre- tarius te wekken. Ten dele kan deze reeds bevredigd worden door de fraaie reprodukties van de kaart van 1528 en haar vier epigonen die aan deze publikaties zijn toege voegd. Dat de Hongaren met recht trots mögen zijn op dit fraaie voor- beeld van renaissance-kartografie leidt geen twijfel meer. F. J. Ormeling sr. WORLD CARTOGRAPHY, VOL. XVIII, New York: United Nations Publication, 1986. 67 pp. ISBN-92-1-1002 84-2. Het periodiek World Cartography, uitgave van de Verenigde Naties, verscheen voor de eerste maal in 1951, als uitvloeisel van de aan- bevelingen van de Commissie van Deskundigen die de V. N. in 1949 van advies diende. Volgens het voorwoord van V. N. -sekretaris- generaal Trygve Lie in de eerste aflevering beoogt World Carto graphy bij te dragen tot de kaar- tering van de wereld door het be vorderen van internationale kon- takten en het uitwisselen van er- varingen op wetenschappelijk en technisch terrein. Inhoudelijk is de uitgave gebaseerd op de V. N. - interpretatie van het begrip Kar- tografie als de wetenschap die zieh bezighoudt met het gehele terrein van Surveying and Mapping, rei- kende van geodesie via topografie, hydrografie, toponymie, luchtfoto- grafie, fotogrammetrie tot en met de eigenlijke kartografie inclusief reproduktie. Gezien deze veelomvattende doel- stelling zal wel niemand serieus veronderstellen dat World Carto graphy het tegen de bestaande spe- eifieke vaktijdschriften heeft kun- nen opnemen en een succes is ge worden. Daarbij komt dat het pe riodiek, opgezet als jaarlijkse uit gave en geredigeerd door de in- middels opgeheven Cartographic Section van de V. N. na 1955 aan periodiciteit inboette. Volume VII verscheen 5 jaar te laat in 1962, Volume XII in 1972 i. p. v. in 1963 en thans 35 jaar na de start ligt Volume XVIII op tafel. Het zal duidelijk zijn dat dit gebrek aan regelmaat auteurs en lezers heeft afgeschrikt. World Cartography komt gewoonlijk te laatDit is ook de reden waarom deze uitgave ook inhoudelijk water in de wijn heeft moeten doen. Zo is de in de eerste nummers gevolgde indeling van de inhoud in 1. Algemene vraagstuk- ken, 2. Technische artikelen, 3. Verslagen en 4. Bibliografie ver- waterd, waarschijnlijk door ge brek aan kopij die van de V. N. - lidstaten had moeten komen. Al- lengs kregen de verslagen van V. N. -conferenties en seminaria en inventarisaties van de stand der kaartering in de diverse lidstaten alsmede van de gehele wereld, een onderwerp waaraan drie afleverin- gen (X, XIV en XVII) zijn gewijd, de overhand. De technische arti kelen voor zover aanwezig bewo gen zieh in de eerste 14 afleverin- gen voornamelijk op geodetisch, kadastraal en fotogrammetrisch terrein. Aflevering XV (1979) geeft blijk van een koersverande- ring en is voor de eerste maal ge- heel gewijd aan Cartography pro per, dus aan de eigenlijke karto grafie volgens Europese normen. Het bevat artikelen over pereeptie (Bertin), thematische kartografie onder andere in Japan, Mexico en Zwitserland en automatisering. Ook het zo juist versehenen Volu me XVIII is aan 66n onderwerp ge wijd namelijk aan de standaardi- sering van geografische namen en aan de bemoeiitagen van de V. N. daarmee sedert het begin van de jaren 1960. Het is samengesteld door een redaktiecommissie ad hoc gevormd uit leden van de 52 KT 1986. XII. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 62