5 den doorgekeken. Ten behoeve van de jaarlijks ver- schijnende Bibliografieen van in Nederland versehenen kaarten worden ook alle kaarten in de kamerstukken be- schreven door het bureau Kaarten van het depöt Neder- landse publikaties van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Dat is gebeurd volgens het door de Centrale Catalogus Kartografie van de Nederlandse Stichting voor Informatie en Documentatie in de Kartografie ont- wikkelde geautomatiseerde systeem. Het invoeren van de bron - Handelingen van de Tweede Kamer der Staten Ge- neraal - en de periode - 1979-1984 - leverde een uit- draai van de gewenste informatie. Voor de vijfjarige onderzoeksperiode zijn bijna 500 kaarten aangetroffen, die nader zijn getoetst op vormgeving en leesbaarheid. Er is bij dit onderzoek alleen aandacht besteed aan de aanwezige kaarten, en niet aan de plaatsen waar kaar ten eigenlijk bijgevoegd hadden moeten worden, zoals bij een nota Inventarisatie beleidsbeslissingen met betrekking tot het Waddengebied (Tweede Kamer, zitting 1982-1983, 17990), zonder kaarten, of een wetsvoorstel Splitsing Provincie Zuid-Holland (Tweede Kamer, zit ting 1980-1981, 16804) zonder kaart van de voorgestel- de grenslijn. Bij alle voorgestelde gemeentelijke grenswijzigingen worden in de Handelingen lijsten van coördinaten in het gewijzigde systeem van de Rijks- dnehoeksmeting opgenomen -bladzijdenlang-, onleesbaar voor de kamerleden, die de coördinaten nergens kunnen terugvinden. De beschnjving van het kaartmateriaal is een litanie, een aaneenschakeling van kartografische Vergissingen, onbegnp en onwetendheid. Een aantal van de fouten zijn in de kaartbijlage geillustreerd. De kaartproducenten - vooral Rijkswaterstaat, Rijksplano- logische Dienst, Topografische Dienst, Landinrich- tingsdienst en CBS, - mag men deze onvolkomenheden meestal niet aanrekenen. Zij verliezen de controle over het door hen geleverde kaartmateriaal waann door beleidsmstanties met viltstift wordt geklad, dat wordt vergroot of verkleind, zonder rekening te houden met de gevolgen van deze ingrepen. In een aantal gevallen is er sprake van pnncipieel foute kaartconstructies, dus zonden begaan tegen de kartografische grammatica, die tot göön of tot een fout beeld leiden: weergave van verschillen in waarde door middel van kleurverschillen (zie figuur XI), van volgorde door vormverschillen of van gebieden door middel van puntsymbolen. Er is bij de Staatsuitgeverij met betrekking tot de Handelingen feitelijk sprake van een dubbele standaard, zoals dat bijvoorbeeld ook in bladen als Intermediair of NRC-Handeisblad het geval is: aan de verzorging van tekst en foto's enerzijds wordt veel zorg besteed, er wordt zorgvuldig gespeld, op stijl gelet, de tekst wordt uitgevuld, foto's wor den van een bronvermelding voorzien en ze worden goed leesbaar afgedrukt. Bij kaarten daarentegen wordt fre- quent met primitieve middelen getracht de ruimtelijke implicaties van een voorstel aan te geven. Een van de meest brandende kwesties van de laatste jaren, de plaatsing van kruisvluchtwapens is Woensdrecht, wordt kartografisch geillustreerd door een bijlage bij het schrijven van de Minister van De- fensie aan de kamer van 28 juni 1983 (Tweede Kamer, zitting 1982-1983, 17980, nr. 1, p.3) die bestaat uit een zwart-witte A4 xeroxeopie van een deel van de topografische kaart 1 25.000 waarop met viltstift globaal het vliegveld is geschetst en waarop de voor gestelde locatie door middel van een met de hand aan gebrachte arcering is aangegeven. De mogelijke vesti- gingsplaatsen van kerncentrales die ter sprake kwamen in het vergaderjaar 1984-1985 (Tweede Kamer, zitting 1984-1985, 18830, nr.51-4, p. 139) zijn op onbeholpen wijze weergegeven op een met ballpoint getekend kaar- tje waarop met een schrijfmachine de namen zijn lnge- tikt. Legio zijn de kaarten waarbij de contouren of legenda-klassen zijn weggevallen. Het is bijna stan daard om kaarttitel, schaal of bron weg te laten. En als er al een schaalgetal is vermeid dan is dat door verkleining vaak ongeldig geworden. Verkleining van een kaart tot op rapport-formaat gaat zelden gepaard met de vereiste generalisatie, hetgeen vaak in een on- overzichtelijke wirwar resulteert of in te dünne lij- nen. Regelmatig vindt men kaarten weer terug in ver- volgnota's (Regenngsbeslissingen, inspraakrondes) zonder dat de bijbehorende toelichting is overgeno- men. Bij regeldrukkerkaarten wordt geen rekening ge- houden met de rechthoekige karakters van de schrijf- machineposities waardoor een kankaturale uitrekking van het land ontstaat (figuur XIV). Er is bij degenen die het kaartmateriaal voor de Twee de Kamer uiteindelijk vormgeven sprake van onbegrip aangaande de mogelijkheden van de kaart - bijvoorbeeld door het intikken van getallen op de kaart in plaats van de grootheden die deze getallen voorstellen pro- portioneel weer te geven - een goed voorbeeld hiervan is een kaartje van de loodemissie in ton/jaar ten ge- volge van het wegverkeer (figuur XII) uit de nota "Lood in het miiieu" (Tweede Kamer, zitting 1981-1982, 17371, nrs. 1-2, p.28). Met de hand zijn de hoeveelhe- den in cijfers ingetekend op een catalogusblad van de Topografische Dienst - vol- ledig inadequaat als ondergrond. De emissieregistratle Zuid-Holland leverde de gegevens over de S02-uitstoot voor een kaart behorend bij het S02-beleidsplan (Twee de Kamer, zitting 1979-1980, 15834, p. 130). De mge- tikte numerieke informatie geeft een volstrekt ontoe- reikend beeld van de feitelijke grootheden (figuur XIII). In totaal is bij 5425 van de ca. 500 aangetroffen kaar ten sprake van fouten die de informatie-overdracht ernstig bemoeilijken, dan wel de boodschap vertekenen, het meest frequent door verkleining en een siechte le- genda. Een instantie die op het ogenblik rekening houdt met de gebrekkige kartografische expertise van de beleids- instanties is de afdeling Grafische Beeldvorming van de Rijksplanologische Dienst. Hier construeert men de kaarten dusdanig dat ze ook zwart-wit nog leesbaar zijn en bovendien voorziet men de begeleidende tekst van een duidelijke uitleg van het kaartbeeld, zoals gebeurd is in de Structuurschets Stedeiijke Gebieden (Tweede Kamer, zitting 1982-1983, 18048). Bij de huldige onvolkomen stand van zaken is het niet waarschijnlijk dat de kaarten uit de kamerstukken ooit zullen worden herdrukt, zoals dat in het Verenigd Koninknjk nog onlangs met de Maps from Parliamentary Papers gebeurde. U zult begnjpen, zeer gewaardeerde toehoorders, dat dit deel van het betoog slechts kan eindigen met de aanbeveling bij onze volksvertegenwoordiging, die trouwens kartografisch model kan staan voor ambtelijk Nederland, een expert aan te stellen die zorgt voor een juiste presentatie van de ruimtelijke informatie, een kartograaf dus. Tot dusver is er sprake van onvol- doende of fout gebruik van het kartografisch poten- tieel om snel ruimtelijke informatie ten behoeve van de besluitvormmg aan te bieden. BEELDVORMINGS-STRATEGIE Dat het ook anders kan leert het ons omnngende bui- tenland. In Belgie gaan de volkstellingsresultaten vergezeld van computeratlassen (Van Naelten, 1974,- 76). Het Department of the Environment in het Verenigd Koninknjk loopt al sedert de zestiger jaren voorop in

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 77