9 vens, weergegeven volgens welke methode dan ook, zijn kartografen in Staat aan te geven wat de eigenschappen zijn van de combinaties van gegevens die zo snel door de geografische informatiesystemen worden verschaft, maar nog nauwelijks worden begrepen. De ontwikkeling van de computer-kartografie leidde tot een fundamentele verdieping van een aantal aspecten van de kartografische theorie, met name op het gebied van de weergave-technieken. De ontwikkeling van geografische informatiesystemen zou eenzelfde effect kunnen hebben op de kaartgebruikstheorie. Het verder ontwikkelen hiervan is voor geografen en kartografen van belang, en het is hier dan ook dat wij kartografen samenwerkingsmogelijkheden zien met sociaal- en fysisch-geografische collega's, als Burrough, Hauer en Floor, ook om theorieen en toepassingen te integreren in nieuwe onderwijsmodulen, mogelijk in een vrije stu- dierichting Kartografie en Geografische Informatie systemen. Het onderzoek van de vakgroep kartografie beweegt zieh ook op dit gebied: het houdt zieh bezig met het inte greren van ruimtelijke bestanden, met de nauwkeurig- heid van de geografische localisatie en met de presen- tatie in gegeneraliseerde vorm. Op te lossen Problemen zijn de fundamenteel verschillende vormen waarin ruim telijke relaties aangegeven worden in afzonderlijke kartografische bestanden. In het bijzonder geldt dit bij het integreren van Remote Sensing gegevens met be- staande kartografische gegevensbestanden. Recentelijk is door de kartografen Dahlberg en Jensen in de Verenigde Staten een meuw onderwijsmodel gepre- senteerd waarin de kartografie-opleidmg is geinte- greerd met die in de Remote Sensing en Geografische Informatiesystemen. Dat model is bedoeld voor de op- leiding van Studenten die kunnen werken met een Inte- grated Spatial Information System (ISIS), opgebouwd uit kartografische, kadastrale, remote sensing en sta tistische bestanden, en uitgerust met alle huidige manipulatie-, retrieval- en outputmogelijkheden. Alle aspecten van de computer-gesteunde kartografie, de di gitale beeldverwerking en ruimtelijke analysemethoden komen hierbij aan de orde. Met dit gereedschap zullen geografen, geödeten en kartografen gezamenlijk moeten werken en hierop moet de opleiding gericht worden (Dahlberg and Jensen 1984). Het weer naar elkaar toegroeien door de geografische informatiesystemen van geografen en kartografen is hoopgevend. De Automated Geography zoals in de Vere nigde Staten gesignaleerd krijgt steeds meer raakvlak- ken met de computer-gesteunde kartografie (Dobson 1983, p. 140). En het feit dat kartografie thans naast stads- en milieugeografie 66n van de drie door geogra- fie Studenten meest gekozen specialisatie richting is in de Verenigde Staten is een ontwikkeling die in de- zelfde richting wijst (Careers 1984). NIEUWE BEELDVORMINGSTECHNIEKEN In het beeld dat van de opleiding geschetst is, is ge- steld dat de Computertechnologie weinig nieuwe metho- den van beeldvorming opleverde. Dat wil echter niet zeggen dat de snelheid waarmee die beeiden gevormd worden niet voortdurend toeneemt. De meest recente ontwikkeling op het gebied van de computergesteunde beeldvorming wordt gevormd door de compact disc (CD-ROM), die als opslagmedium fungeert voor een (micro)computer en die tot 100.000 beeiden of vectoren van straatsegmenten kan opslaan en afbeelden op een beeldscherm. Door hun grote opslagcapaciteit en klein formaat is de compact disc als navigatie-hulpmiddel in cockpits en stuurcabines bruikbaar. Beschreven met in- formatie over locatie van straatsegmenten zullen der- gelijke Systemen binnenkort voor auto's geleverd kun nen worden. Belangrijk voor de kartografische communi- catie is dat Philips en Sony in februari 1986 een we- reldstandaard voor het beschrijven en aflezen van deze CD-ROM's hebben vastgesteld. Een beperking vormt nu nog het kleine formaat beeiden dat zichtbaar gemaakt kan worden. Hierdoor ontbreekt nog de mogelijkheid een gehele kaart meens visueel af te tasten en men moet andere oplossingen zoeken om de ruimtelijke informatie zö te organiseren dat ze logisch overkomt en op een ruimtelijk relevante manier toegankelijk is (Olson 1984, p.511). Ook bij nieuwe media hebben kartografen de taak ruimtelijke gegevens begrijpelijk aan te bieden. Andere nieuwe beeldvormingstechnieken betreffen de combinatie van radarbeeld en electronische zeekaart (Yashima and Inai 1984) of het oproepen van kaartbeel- den op een beeldscherm via een VIDITEL-systeem (Taylor 1985). Een compact disc zou, in combinatie met een VIDITEL-systeem, in de toekomst de funetie van de hui dige Atlas van Nederland deels kunnen overnemen cg aanvullen. DE CD-ROM zou in een dergelijke constella- tie kunnen fungeren als opslagplaats voor de topogra- fische elementen, zoals grenzen, hydrografie en hoog- telijnen; via VIDITEL zouden thematische gegevens uit een centraal bestand kunnen worden opgevraagd en door middel van karteringsprogramma's in de microcomputer zouden de gewenste combinaties van topografische en thematische gegevens dan op het beeldscherm worden af- gebeeld. Ook bij deze nieuwe beeldvormingstechnieken blijft de voornaamste opgave van de kartografie de transformatie van ruimtelijk gedefinieerde gegevens van verschillen de aard en herkomst tot voor de gebruiker op maat ge- sneden beeldinformatie (Guptill and Starr 1984, p.4). Het blijft ook voor de kartografen van de toekomst no- dig zieh bezig te houden met problemen van kaartinhoud en -schaal, resolutie en generalistie:"Whether the image is produced as semipermanent or ephemeral, whether it is printed or displayed, whether lt is ge- nerated by the data supplier or the consumer, informa- tion will still have to be extracted from it through Visual pereeption" (Keates 1985, p. 50/51). De conceptie van de kaart als een communicatiemedium heeft de mogelijkheden voor uitgebreid perceptie- onderzoek geopend (Ormeling Sr 1972, p.9). Maar het is niet zo dat de kartografie daarmee niet m6£r beoogt dan informatie-overdracht. Bij de kartografische methode gaat het evenzeer om het vervaardigen van kaarten als effectieve modellen, waarvan de bestude- ring en analyse de mogelijkheid schept nieuwe kennis omtrent de gekarteerde verschijnselen te verwerven (Salishchev 1982). Kartografen zijn specialisten in de verwerving, verwerking en presentatie van ruimtelijke gegevens. Ook wanneer kartografie een proces wordt van informatieoverdracht dat gecentreerd is rond een ruim telijk gegevensbestand blijft met de nieuwe electroni- ca die ons bij presentatie ten dienste staat een juis- te beeldvorming de voornaamste opgave. SL0TW00RD Tot besluit van mijn rede wil lk Hare Majesteit de Koningin danken voor mijn benoeming tot hoogleraar aan deze universiteit. De Rector Magnificus dank ik voor zijn stimulerende bemoeienis met het houden van deze oratie. De collegae van de faculteit der Sociale Wetenschappen hoop ik door de keuze van het thema beeldvorming met zijn sociologische en psychologische aspecten en pla- nologische repercussies, nader te zijn gekomen.

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 81