Heel duidelijk werd gesuggereerd dat de kritiek meestal van de kar- tograaf zelf komt en dat de infor- matie-overbrenger en de karto- graaf dezelfde taal dienen te spre- ken om tot een goed produkt te komen. De oefeningen onder leiding van de studenten van de RUU gaven ons de gelegenheid in praktijk te bren- gen wat 's morgens de revue ge- passeerd was. Met behulp van goed verzorgde opdrachtformulieren werd door de deelnemers getracht zieh in de schoenen van de kaart- gebruiker te wanen en als proef- personen de Symbolen te interpre- teren zoals zij dat zouden doen. De oefening bestond uit twee delen: een opdracht begrijpelijkheids- methode sec, waarbij alleen het symbool gegeven werd en een in situ, waarbij een deel van de kaart werd gegeven waarop men de Sym bolen in hun omgeving kon herken nen. Bij het eerste deel van de oefening bleek het herkende percentage Sym bolen op ca. 50% te liggen, bij de tweede oefening kwam men veel hoger uit. Daarna volgde de oefening sym- boolontwerp aan de hand van een vragenlijst. Allereerst moest men een körte omschrijving geven van het te vervaardigen puntsymbool. Het betrof hier Fietsverhuur, -reparatie en -verkoop. Tenslotte werd getracht een serie Symbolen te ontwerpen, zowel figuratief, medium als abstrakt. Het eindresultaat mocht slechts ca. 3x3 mm meten. Het heeft de deelnemers heel wat moeite gekost. Donderdag 26 juni hield A. Kars- sen van Intermap uit Enschede een lezing over kleurgebruik t. b. v. kaartontwerp. Na de toe- lichting van het ervaren van kleur door de mens (via licht - Objekt - oog - hersenen - zien) en de ver- werking ervan ging hij over naar kleur als expressiemiddel om beeiden te konstrueren. Hierna werd er een nieuw pro- gramma-onderdeel ingelast: De heer F. Ruis van 3M Grafische Produkten leidde een filmprogram- ma in over het systeem Match- print, een systeem dat al enige tijd op de markt is maar toch nog niet zo bekend bij kartografen. Met dit systeem kan men in min der dan 30 minuten een kleurproef maken. Ruis vertelde dat reeds 80% van de lithobedrijven en 20% van de drukkerijen die zelf litho's ver vaardigen ermee werkt. Vanzelf- sprekend kunnen apparatuur en materiaal bij elke instelling op aanvraag gedemonstreerd worden. De oefeningen die die dag gehou- den werden bestonden uit het op- zetten van een kleurschaal. Hiertoe ontvingen de deelnemers een blanco kaartje van de Rand- stad Groenstructuur. Dit kaartje mochten zij naar eigen inzicht inkleuren, te beginnen met de legenda, maar wel zo dat het beeld voor de kaartlezer de juiste betekenis zou oproepen. Moeten weiden altijd groen worden weer- gegeven en de duinen altijd geel Hierop volgde een oefening in het uittesten van kaartsymbolen via verschillende testmethoden. Donderdagavond werd na een in leidend woord door A. van Kampen van de Firma Letraset een Work shop gehouden. J. H. de Keyzer, kleurspecialist bij genoemde firma, demonstreerde de methodiek en techniek van het Letrachrome en het I. N. T. Color Key systeem. Daarna konden de 'doe het zelf'- kartografen onder zijn leiding het door hen vervaardigde symbool uit de voorgaande oefening in kleur om zetten. Op vrijdag 27 juni werd een evalua- tie van de gemaakte oefeningen ge houden. De laatste lezing van G. Dumbar en P. Mijksenaar, grafisch ont- werpers, hadden als onderwerp: 'Ontwerp van Symbolen, methoden, overwegingen bij de keuze'. Hier werd - goed aansluitend op de vo rige sprekers - duidelijk hoe men in de praktijk met een opdracht- gever tot een goed ontwerp komt. Men heeft over het algemeen, ver schillende theorieön en visies van waaruit men uiteindelijk tot een vergelijk moet komen. Aan de hand van een aantal dia's werd ons getoond hoe Union Chemin de fer tot nieuwe ontwerpen kwam en hoe de pictogrammen van de NS ontstonden. Mijksenaar haalde een aantal voor- beelden van pictogrammen aan. Vormherkenning vond hij belang- rijk: de afbeelding als herkenning van het object is onbelangrijk te noemen. Wel is dit belangrijk bij het toeristisch publiek. Na enige diskussie volgde de slui- ting van de studiedagen door F. J. Ormeling. Evaluatie en conclusie. Via de begrijpelijkheidsmethode is het ons nu duidelijk geworden dat het organiseren van studie dagen ook aan studenten overgela- ten kan worden. dat zelfs de 'Limburgse vlaai' collectief georganiseerd kan wor den. dat de begeleiders van vereni- gingszijde de studenten psycholo gisch hebben kunnen steunen. dat ook fysiologische aspecten een grote rol kunnen speien. dat de steun, in welke vorm dan ook, van instellingen en fir- ma's onontbeerlijk is. dat het vinden van een onder werp voor de studiedagen waar ieder lid van de NVK zieh in kan vinden een Utopie zal blijken. 8 KT 1986. XII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 10