dat de tijd ingeruimd voor de oefeningen wederom te kort was ingeschat. dat de studiedagen in de toe- komst behouden moeten blijven. dat de woorden van voorzitter Bos bij aanvang aan het adres van de Studenten, 'Dat wij ons er veel van mochten voorstellen', volledig tot hun recht zijn gekomen. Chr. J. SnabiliB EXPOSITIE INDONESISCHE KAARTEN Tijdens de studiedagen van de Ne- derlandse Vereniging voor Karto- grafie in Rolduc (24-27 juni 1986) is een kollektie van 70 kaarten ge- exposeerd die onlangs ontvangen werd van Bakosurtanal, de over- koepelende karteringsorganisatie in Indonesie. Het betrof hier het eerste door IndonesiS zelf vervaar- digde kaartmateriaal dat in Neder- land werd tentoongesteld, en het is alleen al daarom onze aandacht waard. Daarnaast getuigde de ex- positie van het hoge niveau van de Indonesische atlaskartografie. Het merendeel van de geexposeer- de kaarten bestond uit bladen van de verschillende regionale atlas sen die Bakosurtanal van IndonesiB vervaardigt, op schalen 1 250. 000 - 1:2. 500. 000 en van de Nationale Atlas van IndonesiS (1 7. 500. 000). De afgebeelde thema's vertoonden het brede, in nationale atlassen gebruikelijke scala, maar de na- druk lag op thema's die voor de exploratie en landbouw relevant waren: mijnbouw, geologie, bodem- kaarten, vegetatie en grondgebruik en verschillende vormen van agra rische produktie. De kollektie werd gekompleteerd met een aantal recente bladen van de topografische kaart 1 50. 000 van IndonesiB, die een idee gaven van het sedert 1945 sterk veranderde uiterlijk van deze kaart. De atlasbladen gaven de spektaculaire toename van de aard- wetenschappelijke kennis van Bor- neo en Celebes weer, en presen- teerden ook vBBl samen wat voor- dien slechts in delen of onvolledig beschikbaar was. De kartografische stijl van de ge- exposeerde bladen sluit aan op wat in deze kategorie van atlassen ge- bruikelijk is, met over het alge- meen schaduwering en kleurgebruik v6r boven de middelmaat. Een punt van zorg is het euvel dat gegevens niet alle op hetzelfde (kecamatan) niveau aanwezig zijn, en dat daar- door op detaillering in veel socio- economische bladen niet konstant is. Naast elkaar vindt men ge gevens per gemeente' (kecama tan) en per 'kanton' (kabupaten) weergegeven, wat soms een niet werkelijk bestaande mate van koncentratie suggereert. De kaarten zijn gedrukt in meer dan 4 kleuren, de regionale at lassen hebben alle lokatiedia- grammen, zijn duidelijk beschritt, en hebben ook alle een engelsta- lige titel en legenda. De onder- werpen en wijze van weergave op de bladen uit de verschillende at- lasse, lopen vrijwel parallel, zodat er - rekening houdend met de schaalverschillen - voldoende mogelijkheden worden geboden voor onderlinge vergelijking. Waar nodig is schaduwering aan gebracht op de bladen om de in- terpretatiemogelijkheden te ver- groten. Daarvoor zijn ook de kleinschalige topografische ofwel chorografische overzichtskaarten bedoeld, die bij elke regionale serie waren gevoegd. De kollektie Indonesische kaarten zal worden overgedragen aan de kaartenverzameling van het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar het materiaal algemeen toeganke- lijk zal zijn. F. J. Ormeling STUDIEDAG VASTGOEDINFOR- MATIE VOOR GEMEENTE LI JK BELEID Op 29 Oktober 1986 zal door het Nederlands Instituut voor Ruimte- lijke Ordening en Volkshuisvesting (NIROV) in samenwerking met de Vereniging voor Vastgoedinforma- tie (VVI) een studiedag worden ge- organiseerd. Deze studiedag - die in het teken van de vastgoedinformatie voor ge- meentelijk beleid zal staan - rieht zieh met name op de gemeentelijke bestuurders en de beleidsambtena- ren, alsmede op de adviesbureaus. Dit neemt niet weg dat ook andere belangstellenden van harte welkom zijn. Het programma voor deze dag kan telefonisch aangevraagd worden bij het secretariaat van de Vereniging voor Vastgoedinformatie te Delft (tel. 015-784548/782744). HONDERD JAAR DIERCKE-ATLAS Het lijkt verantwoord alsnog aan dacht te besteden aan het honderd- jarig bestaan in 1983 van de Diercke-Atlas, een jubileum waar- op Westermann Verlag door middel van een aantrekkelijke brochure (20 blz. getiteld 'Der Jahrhundert- Atlas - Biographie eines Bestsel lers' attent maakte. De Diercke- Atlas is ook in Nederland bekend, in het bijzonder in onderwijskrin- gen. In het verleden werd hij van- wege de rijkdom aan thematische kaarten de bewerkers van de zes jaar oudere Bosatlas nog wel eens ten voorbeeld gesteld. Doch ook buiten onderwijskringen is hij niet onbekend, vooral niet sedert de Oosthoek's Uitgeversmij. als deel 21 van haar Encyclopedie een door Martinus de Smit, erelid der NVK, bewerkte Nederlandse ver- sie deed verschijnen. Bij verschijning van de Diercke- Atlas in 1883 had de uitgeverij Westermann (opgericht door Georg Westermann in 1838) reeds een succesvol atlasverleden. In 1853 gaf zij een schoolatlas uit met 29 kaarten, ontworpen voor de geograaf Freiherr von Liechten- stern en gegraveerd en geredigeerd door de kartograaf Henry Lange. In de 39 jaren van haar bestaan beleefde deze atlas 90 drukken waarvan in totaal 900. 000 exem- plaren werden verkocht. Henry KT 1986. XII. 3 9

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 11