Lange werd voor zijn aandeel in dit succes verschillende malen on- derscheiden. Onder meer ontving hij een waarderende brief van keizer Wilhelm I, voorts de orde van de Rote Adler 4de klasse (niet gek voor een kartograafen een eredoetoraat van de universiteit van Jena. In het begin van de jaren 1870 be- sloot uitgever Georg Westermann, mede als gevolg van de afnemende korrektiemogelijkheden van de drukplaten van de atlas van Lange, een nieuwe schoolatlas op te zet- ten, aangepast aan de veranderen- de eisen des tijds. Hij benaderde hiertoe Carl Diercke (1842-1913), destijds hoofd van de kweekschool voor onderwijzers te Stade bij Hamburg, die in opdracht van het Pruisische Ministerie van Onder- wijs nieuw versehenen schoolat- lassen op hun bruikbaarheid placht te beoordelen. Diercke wordt beschreven als een man van grote didaktische gaven, een schoolmees- ter in de beste zin des woords, een 'korrekter beamteter preussischer Schulmann der sich in seiner gros sen Familie wohl fühlte'. Zoals de uitgeverij J. B. Wolters, Gronin gen, vrijwel in dezelfde periode de ideale atlasredakteur P. R. Bos ontdekte zo had ook Westermann geen betere medewerker kunnen vinden. De eerste ontmoeting bis sen uitgever en schoolmeester te Stade in 1874 luidde een 40-jarige samenwerking in. Daar de zoon van laatstgenoemde, Paul Diercke, geograaf, het werk van zijn vader voortzette en tot 1937 de karto- grafische afdeling van Westermann leidde duurde de relatie meer dan 70 jaar. Het eerste produkt van deze sa menwerking, de 'Schulatlas Uber alle Teile der Erde. Zum geo graphischen Unterricht in höheren Lehranstalten' droeg behalve de naam Diercke ook die van de koper- graveur Eduard Gaebler, die zieh als kunstenaar allerminst de min dere van de redakteur beschouwde en bedong als gelijkberechtigde op de band vermeld te worden. In latere drukken geraakte de naam Gaebler, naarmate meer kaarten door anderen werden getekend meer op de achtergrond en bleef tenslotte die van Diercke over. De eerste uitgave omvatte 54 hoofd- en 138 bijkaartjes, alle in meerdere kleuren in eigen bedrijf gedrukt, en kostte 5, 60 Mark (tijdens de inflatie in de jaren 1920: 38. 000 Mark). De atlas werd gunstig ontvangen. Slechts het bijna Vierkante formaat (34 x 36 cm), in latere drukken stapsgewijze verkleind tot 21 x 29, 7 cm (A4), dat niet paste in de op de rüg gedragen Duitse schooltassen, was onderhevig aan kritiek. Toch kwam de verkoop moeilijk op gang. Einde 1883 wa ren er nog maar 803 exemplaren verkocht. Westermann was ook niet de eerste, noch de enige schoolatlassenproducent in Duits- land. Justus Perthes, Gotha, op- gericht in 1785, Voerde sedert 1820 de kleine schoolatlas van Stieler en sedert 1849 de school atlas van Von Sydow die te zamen in de jaren 1870 nog jaarlijkse oplagen scoorden van 60. 000 exem plaren. Ook de door Diercke bij de samenstelling van zijn atlas gevolgde richtlijnen - duidelijke, doelmatige, overwegend fysische kaarten, vergelijkbare schalen - bevatten weinig nieuws. Toch slaagde de Diercke er in door clever management van de uitge ver, zijn direkte konkurrent, de door Hermann Wagner herziene Sydow-Wagner Methodischer Schulatlas (1888) voorbij te stre- ven. Om Streeks 1900 waren er ruim 270. 000 Dierckes verkocht, dat is gemiddeld 16. 000 per jaar. Driemaal is de Diercke-Atlas grondig onderhanden genomen en aangepast aan de eisen des tijds. In de eerste plaats door Carl Diercke zelf in de jaren negen- tig uit welke herziening de 'Schulatlas' als 'Grosser Diercke' te voorschijn kwam. Bij de twee- de revisie die plaats vond onder leiding van Richard Dehmel, op- volger van Paul Diercke, her- rees de atlas in 1950 onder zijn huidige naam, de 'Diercke Welt atlas'. In 1974 voltooide dr. Ferdinand Mayer, Dehmel's op- volger, thans hoogleraar in de kartografie te Wenen, de derde en voorlopig laatste revisie. In to taal beleefde de atlas 248 her- drukken, waarvan 64 sedert de laatste modernisering. In honderd jaar werden ruim 12 miljoen exemplaren verkocht, een jaar- gemiddelde van 120. 000 stuks. In feite is dit niet het gehele suc- cesverhaal want naast de Diercke ontstonden, evenals in het geval van de Bosatlas, nevenedities voor middelbare en lagere onder- wijsniveaus en vervolgens een hele serie Heimatatlanten, streekatlas sen, een variant die in Nederland niet bekend is. De informatierijkdom van de Diercke Weltatlas is intussen zö groot dat niet kan worden verwacht dat, de bescheiden plaats van de aardrijkskunde in het onderwijs in aanmerking genomen, het totale leerstofaanbod op school tot zijn recht komt, opnieuw een punt van overeenkomst met de Grote Bos. Voor zelfstudie, tevens bedoeld als handleiding voor de docent, gaf Westermann Verlag daarom het 'Handbuch zum Diercke' uit, met 340 pagina's didaktische aan- wijzingen, kaartinterpretaties, opgaven, literatuur enz. Tenslotte verscheen in 1981 de door Ferdi nand Mayer gei'nitieerde en even- eens van een tekstdeel vergezelde 'Diercke Weltraumbild Atlas', be- vattende een fraaie selektie sate- lietbeelden, die voor wat betreft thema's, uitsneden en schaal zo- veel mogelijk zijn afgestemd op kaarten uit de Diercke Weltatlas. Recente jaarcijfers van de oplagen van de Diercke-produkten staan ons niet ter beschikking. Het schijnt dat de Diercke Weltatlas ondanks feile konkurrentie haar leidende positie op de Duitse on- derwijsmarkt heeft behouden. Onder de aanstormende mededin- gers verdienen de Alexander Welt atlas (1986) en zijn Kurzausgabe (1986), Ernst Klett Verlag en de Seydlitz Weltatlas (1984), Cornel- sen, Velhagen Klasing-Schroedel Schulbuchverlag vermelding. Overigens staan de oplagecijfers van alle Westeuropese atlassen onder druk van het dalende geboor- tecijfer, een verschijnsel ('der Pillenknick') dat zieh in de Bonds- republiek sedert het einde der ja ren 1960 doet gevoelen. F. J. Ormeling sr. 10 KT 1986. XII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 12