nieuwen handmatig ofwel per Com puter te gaan uitvoeren. In een in tern onderzoek dat resulteerde in een rapport werden faktoren zoals beschikbare interne mankracht, ge- wenste produktietijd en een verge- lijking van de produktiekosten nauwkeurig gewogen. Naar aanlei- ding van de konklusies van dit on derzoek viel de beslissing, mede uit beleidsoverwegingen, ten gunste uit van geautomatiseerde kaartver- vaardiging voor dat deel van het kaartenpakket dat dringend aan vernieuwing toe was. Bovendien zouden de kaartbladen van de serie teoristenkaarten niet alleen op- nieuw anders worden ingedeeld maar ook in aantal verder worden uitge- breid naar 14 bladen, teneinde een flink deel van BelgiB en de Nord Eifel op de kaarten te kunnen weer- geven. De nieuw in kaart gebrachte gebieden komen voor op de kaart bladen 12, 13 en 14. Na het scannen van de bestaande originelen werden de kaarten in rastervorm in een bestand opge- slagen, waarna de updating op het beeldscherm geschiedde aan de hand van korrektiemodellen. De plotter produceerde vervolgens in een vrij grove resolutie een zestal eindfiims per kaartblad, waarna een kleurproef werd gemaakt. Na het uitvoeren van de korrekties werd nog een cromalinproef ver- vaardigd en tenslotte werden de definitieve eindfiims in de gewenste fijne resolutie uitgeplot. De kaartbladen 12, 13 en 14, waar- voor volledig nieuwe redaktiemodel- len vervaardigd moesten worden, werden in een vectorbestand opge- nomen. Het resultaat bij deze drie nieuwe bladen is een uit perfekt lijnwerk opgebouwd kaartbeeld; bovendien is er het voordeel van körte korrektietijd in de toekomst bij herziening. In april van dit jaar was de gehele serie kompleet. Ook de routekaarten, de kaarten welke route-informatie per land geven en die aan de balies van alle ANWB-kantoren voor de leden gra tis beschikbaar zijn, waren hard aan vernieuwing toe. Besloten werd de kaarten geheel nieuw op te zet- ten door het vernieuwen van de legenda, lijnsignatuur en symbo- liek en het wijzigen van de kleur- stelling. Van elk kaartblad werd een redaktiemodel vervaardigd en werden de teksten vernieuwd. De nieuwe kleuren maken de route kaarten zeer overzichtelijk. Negen van de elf kaartbladen zijn nu be schikbaar. De kaartbladen 10 (DDR/Polen) en 11 (Tsjechoslowa- kije-Hongarije-RoemeniB-Bulga- rije) zullen in januari 1987 ver- schijnen. Het gehele automatiseringsprojekt werd uitbesteed aan de firma Reprocart in Rotterdam. M. A. G. Bos ENSCHEDE IN KAART In verband met de sluitingsdatum voor de kopij kon in het vorige nummer slechts kort melding wor den gedaan van de tentoonstelling 'Ensehede in Kaart' die in de maanden mei en juni in Enschede viel te bewonderen. De Organisa toren van de tentoonstelling - mede- werkers van de gemeentelijke Afde- ling Landmeten en Kartografie - verdienen echter meer aandacht. Op de tentoonstelling kon namelijk niet alleen een goede indruk wor den verkregen van de groei en ontwikkeling van Enschede, maar vooral ook van de (gern jentelijke) kartografie. In de afgelopen 500 jaar werd de stad Enschede maar liefst drie maal door een grote brand getrof fen, waarbij alle oude kaarten, tekeningen en documenten verloren zijn gegaan. Mede daarom is er maar weinig authentiek kaartmate- riaal van voor 1900. De oudste kaart waarop Enschede staat af- gebeeld en waarvan het origineel nog bestaat is de kaart uit om- streeks 1560 van Jacobus van Deventer. Het origineel is in Madrid, op de tentoonstelling hing een in 1886 gemaakt afschrift. Ook werden een aantal in 1946 ge- konstrueerde kaarten getoond, die aangeven hoe Enschede eruit moet hebben gezien in vroegere tijden. Interessante tentoongestelde kaar ten waren zeker ook de eerste 1 1250 kadasterkaart uit 1826, een wandelkaart uit 1910 en de eerste plankaart uit 1913, het jaar waarin ook de eerste komplete grootschalige basiskaart op schaal 1 1000 gereed kwam. Tussen 1930 en 1960 kwam de ge meentelijke kaartvervaardiging in Enschede in de verdrukking, maar tegen het eind van de vijfti- ger jaren werd de behoefte aan goede basiskaarten toch zo groot dat een zelfstandige 'meetdienst' werd geformeerd. Deze bracht eerst een basiskaart 1 500 tot stand om als ondergrond te dienen voor het ontwerpen en uitvoeren van de uitbreidingsplannen en voor be- stektekeningen bij wegenaanleg of -verbetering. In de loop der jaren versehenen vervolgens ook steeds meer kaarten op kleinere schaal (bijvoorbeeld 1 1000, 1 2500, 1 5000, 1 10. 000, 1 12. 500, 1 25. 000, 1 50. 000 en 1 70. 000). Maar 'Enschede in Kaart' was niet alleen een kaartententoonstelling. Er was een extra dimensie aan toegevoegd doordat ook inzicht werd geboden in de wijze van vervaardi- ging van kaarten. Niet alleen werd een beeld gegeven van de meest moderne methoden van kaartpro- duktie met behulp van de Computer, maar ook meer traditionele en in- middels verouderde technieken kwamen aan bods voor een deel aanschouwelijk gemaakt door het tonen van oude en nieuwe teken- instrumenten en -materialen, drukplaten enz. Daarnaast werden ook het gebruik van luchtfoto's en Chef Afd. Landmeten en Kartografie, B. Coelman (1.geeft uitleg aan de wethouder Ruimtelijke Ordening, W. van Egmond, en de direkteur Dienst Openbare Werken, H. G. Gossink. 12 KT 1986. XII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 14