lk T; IF™ 1 C Jr~ Eduard Imhof in zijn atelier te Erlenbach bij Zürich delgebergten blauwgroen resp. groen en geelgroen terwijl het hooggebergte geel en lichtgeel en de top- pen wit doorkomen. Het adagium voor het geschreven woord 'easy reading is hard writing' is in gevarieerde vorm ook toepasse- lijk op de kartografie. Bewonderaars van Imhof's reliöfweergave weten dat daaraan jaren van experi- menteren voorafgingen. Hij paste de schuine licht- inval voor het eerst toe in de jaren twintig op wand- kaarten van diverse kantons voor het onderwijs. Sedert 1932 ook op enkele kaarten van de Schweize rische Mittel schul atlas waaraan hij sedert 1927 als redakteur was verbonden. In de loop der jaren werd de methode verder ontwikkeld, grafisch bijgeschaafd, repro- en druktechnisch uitgeprobeerd en aan ver- schillende kaarttypen aangepast waarbij de Mittel schulatlas steeds als proeftuin fungeerde. In 1962 volgde de doorbraak. In de 13de druk werd de nieuwe methode op alle kaarten, dus ook op kleinschalige integraal toegepast. Dankzij haar indringende aanschouwelijke werking werd de nieuwe reliSfweergave zowel in vakkringen als door het onderwijs, in en buiten Zwitserland, goed ontvangen, al waren er bezwaren tegen de don- kere grijsblauwe laagvlakten. In niet geringe mate droeg de 'Schweizer Manier' bij tot versterking van het toch al gunstige imago van de Zwitserse kartogra fie. In Nederland noemde de kritische J. Schokken- kamp, kartograaf met grote ervaring bij de Shell, de Mittelschulatlas een 'prachtig kaartwerk, een kabinetstukje van kartografische en reprotechnische kunst'. In het eigen land wist Imhof de Landestopo graphie te bewegen van de nieuwe topografische kaart- series 1 25. 000 en 1 50. 000, waartoe, mede op zijn aandringen, bij de Kartengesetz van 1935 was be- sloten, alternatieve versies met Schummerung uit te geven, waaraan overigens de gebruikers op den duur de voorkeur gaven. Topografische diensten in andere landen volgden al werd de arbeidsintensieve Schum merung dikwijls wel als een zware werkbelasting er- varen. Ook in de atlaskartografie luidde de Imhofiaan- se reliSfweergave de doodsklok voor de gangbare schrapjesmethode. Atlasuitgevers, de een na de an der, schakelden op de bergschaduwering met schuine lichtinval over, weliswaar met wisselend succes daar ook in deze sektor talentvolle schummeraars niet op afroep beschikbaar waren. Ook Imhof zelf, in de jaren zestig als redakteur verantwoordelijk voor de Mittel schulatlas, de Sekundarschulatlas en voor de Atlas der Schweiz, kwam handen te kort. Ter verruiming van zijn aktieradius zocht hij een aantal veelbelovende jonge kartografen bij elkaar, onderrichtte hen in de nieuwe schummertechniek en liet ze in zijn atelier te Erlenbach, onder zijn toezicht los op de verschillende onderhanden zijnde projekten. Gezien de voorspoedige latere carriferes van deze schummeraars kan worden vastgesteld dat de loonarbeid bij Imhof hun niet siecht is bekomen. In 1965 volgde als sluitstuk van de operatie Imhof's magistrale boek 'Kartographische Geländedarstellung' dat behalve een theoretische rechtvaardiging van de 'Schweizer Manier', een handleiding voor het toepas- sen daarvan en een grondige analyse van alle ooit ge- bruikte reliefvoorsteHingen en hoogtekleuren bevatte. Het werk werd in de Europese vakwereld hogelijk ge- prezen. Representatief voor de loftuitingen was de recensie van dr. Fritz Hölzel, de Duitse Schummer könig, die schreef: 'Es ist nicht die Veröffentlichung eines abstrakten Gelehrter sondern eines Menschen dessen Humor und gelegentlich schalkhaften Kritik den Kontakt zwischen Autor und Leser rasch herzu stellen vermögen'. Thematische kartografie Zoals bekend openbaarde zieh in de jaren 1950-1960 tengevolge van accentverschuivingen in het aardrijks- kunde-onderwijs een toenemende vraag naar thema tische kaarten. Ook de Scheizerische Mittelschul atlas ontkwam niet aan dit verschijnsel met als ge- volg dat redakteur Imhof zieh in toenemende mate met de systematiek en vormgeving van deze kaartensoort ging bezighouden, een destijds onontgonnen gebied, waarmee hij overigens als medewerker aan de Atlas zur Geschichte des Kantons Zürich (1951) kennis had gemaakt. Het is duidelijk dat de thematische karto grafie, een terrein waarop weinig voorschriften gel- den en dikwijls meerdere oplossingen mogelijk zijn voor de grafische begaafde Imhof rijke mogelijkheden bood. Uit de snelle groei van het pakket thematische kaarten in de Mittel schul atlas blijkt wel dat hij hier- van gretig gebruik maakte. Zoals de overwinning op de reliöfvoorstelling zo Steide hij ook nü de resultaten van de worsteling met de thematische materie te boek. In 1972 verscheen zijn derde grote werk 'The matische Kartographie'. Hoewel geannoneeerd als een 'einfaches und kurzgefasstes Lehrbuch' draagt het boek overwegend het karakter van een persoonlijke KT 1986. XII. 3 17

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 19