Tabel 1. Waarnemingseigenschappen van visuele variabelen VISUELE VARIABELEN WAARNEMINGS EIGENSCHAPPEN positie vorm oriöntatie kleur textuur grijs waarde grootte associatief 0 - - selektief - o geordend - - 0 kwantitatief - - - - zeer goed; goed; o matig; - slecht/niet) lijk oog heeft de neiging zaken in tenminste twee waarnemingslagen te willen zien: een voorgrond en een achtergrond. Vertaald in kartografische termen: een kaartthema en een onderliggende topografie. De kartograaf zal in de weergave van de informatie de behoefte aan voldoende kontrast tussen thema en on- dergrond moeten respekteren. - de 'Gestalt' wetten: het menselijk oog met het daar- aan gekoppeld geheugen, heeft de natuurlijke neiging strukturen en patronen te willen zien en daardoor wellicht ook door de kartograaf niet bedoelde. Zo zullen bijvoorbeeld symmetrische figuren (denk aan een ruitennet) domineren over niet-symmetrische en zullen regelmatig verlopende lijnen (denk aan een spoorlijn) eerder opvallen dan onregelmatige. Door de vorm van het object bestaat derhalve de kans op een ongewilde dominantie over andere Objekten en verschijnselen in de kaart. - van de waarneming van grijswaarden is bekend dat deze niet overeenkomt met de gemeten grijswaarde en dat het oog gevoelig is voor kleinere grijswaar- deverschillen in de lichte tinten (hoge reflektie), maar deze zelfde grijswaardeverschillen in donkere tinten niet kan waarnemen. Bij het zoeken naar een gelijkmatig 'ogende' grijstrap is het derhalve beter af te gaan op de waarnemingswaarden van het oog, dan op die van instrumenten. - de onderschatting van de grootte van proportionele Symbolen (bijvoorbeeld cirkels) bij toenemende grootte, is een ander bekend psycho-fysisch waar- nemingsverschijnsel, zo ook de wederzijdse be- invloeding van kleuren, waardoor die kl euren ogen- schijnlijk veranderingen ondergaan en dus aanlei- ding kunnen zijn tot verkeerde interpretaties. C o n ve n ti o ne 1 e associaties en stan- daardis atie Water uit de kraan is kleurloos, dat in een rivier grauw of grijsbruin. Zelden of nooit is water blauw. Toch zal bijna een ieder, niet alleen de kartograaf, water in een blauwe tint weergeven. Een conventie. Groen is een conventionele kleur voor vegetatie en op een kaart met temperaturen zullen hoge waarden in roodachtige kleuren worden aangeduid. Kleuren en andere Symbolen op kleinschalige geolo gische kaarten volgen veelal een internationaal ge- accepteerde legenda. Op grotere schaal is dit niet meer mogelijk. Dan gelden nationale normen of stan- daarden. Standaardisering komen we tegen in vele soorten kaarten. Ook komt standaardisering voor als er sprake is van een zekere huisstijl. Deze voorbeelden maken duidelijk dat de kartograaf niet altijd vrij is in zijn symboolontwerp. Hij/zij zal gedwongen zijn een eerder gemaakte keuze te volgen. Bij conventionele Symbolen, die meest gebaseerd zijn op spontane visuele waarnemingen zal dit in het alge- meen op weinig problemen stuiten. Anders kan dat liggen bij gestandaardiseerde Symbolen, die helaas lang niet altijd het resultaat zijn van logisch symbool ontwerp op basis van kennis van zaken van de daarbij speiende en in dit artikel beschreven faktoren. Produktie en ko s te n a sp e k te n ledere kartograaf die zieh bezighoudt met symbool ontwerp, moet tevens een grondige kennis hebben van de technische en economische aspekten van de produk tie van de kaart. De konsequenties van gekozen Sym bolen op de te volgen produktie en daarmee op de kos ten van produktie, zijn groot. Het zieh realiseren van dit soort zaken kan aanleiding zijn naar goede alter- natieve oplossingen te zoeken in het ontwerp. Een goed ogende kaart kan ook wel eens in twee kleuren gedrukt worden door verstandig gebruik van rasters. Het eist wel een gedegen vakkennis. Een systematische benadering in symboolontwerp Teneinde een waarborg te hebben dat de hiervoor ge- noemde faktoren op een juiste wijze meespelen in het symboolontwerp, wordt voorgesteld dit symboolont werp te zien als een logische procesgang. Zeker voor jonge en nog onervaren kartografen is een dergelijke systematische benadering, waarin de verschillende faktoren stap voor stap worden bekeken, van veel nut. De voordelen van een zekere kookboek benadering overheersen over de nadelen. Figuur 3 laat dit logische stappenplan voor symbool ontwerp zien, met daarin tien onderscheiden stappen. Hierbij is aangenomen dat het kaartredaktionele werk, in de zin van een zorgvuldig gekozen kaartinhoud in overeenstemming met het beoogde doel van de kaart, reeds is verricht. Schaal, afmetingen en projektie van de kaart zijn hierbij tevens vastgesteld. De hoofdlijn die het stappenplan van figuur 3 laat zien is KT 1986. XII. 3 23

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 25