karakter hadden, is nu het moment aangebroken voor het eigenlijke ontwerp van de Symbolen. Kennis van aspekten van visuele waarneming, van psycho-fysi- sche regels, van materialen en van produktie- en reproduktieprocessen komen hierbij aan de orde. In dit Stadium is ook kennis en ervaring op het gebied van grafische kunst van belang. Stap 10: Beoordeling van de ontworpen Symbolen. In eerste instantie worden Symbolen veelal als zelf- standige grafische elementen ontworpen. Hoe ze zieh zullen manifesteren in de kaart tezamen met alle an dere Symbolen is in het pure ontwerpstadium niet al- tijd te beoordelen. Daarvoor is een eindbeoordeling op zijn plaats, nadat de Symbolen in de kaart zijn ge- zet. Is het geheel leesbaar?, zijn de waarnemingsniveaus duidelijk te onderscheiden?, levert het geheel een esthetisch beeld op? Dit zijn enkele van de vele vra- gen die bij een dergelijke beoordeling gesteld en be- antwoord moeten worden. Als resultaat van deze be oordeling kan het nodig zijn bepaalde Symbolen te wij zigen. Enkele voorbeelden Conclusies Kartografisch symboolontwerp is een komplexe aktivi- teit en de voorgestelde systematische benadering is bedoeld als een handreiking met name in de richting van de op dit onderwerp minder ervaren kartograaf. Een systematische benadering maakt van symbool ontwerp een logisch proces en dringt het zo vaak be- nadrukte 'artistieke' naar de achtergrond (waarmee niet gezegd is dat grafische kunst geen rol meer speelt in symboolontwerp; zie stap 9). Het volgen van de voorgestelde logische procesgang brengt de kartograaf een goed eind in de richting van een uitgebalanceerde set van Symbolen en daarmee van een funktionele kaart, die een centrale rol ver- vult in een kartografisch kommunikatieproces. Fundamentele fouten kunnen zo aanzienlijk beperkt worden. Dat de voorgestelde logische en systema tische benadering h6t medieijn is, zou een onjuiste waardetoekenning zijn. De procesgang stuurt, doch geeft niet de definitieve, uiteindelijke oplossing. De 'finishing touch' moet komen van de ontwerper-kartograaf, van zijn kennis en ervaring. In het navolgende worden twee onderwerpen tot een kaartfragmentje uitgewerkt volgens het in dit artikel geschetste systematische proces van symboolont werp. Het eerste betreft een neerslagkaartje (figuur 4), het tweede (figuur 5) een fragment van een kaartje van de textielindustrie (2). Het is uiteraard niet doenlijk hier het volledige sym- boolontwerpproces verbaal weer te geven. Daarom moet verwezen worden naar de schematische analyse zoals samengevat in Tabel 2 en Tabel 3. Vanzelfsprekend is hiermee niet gezegd dat de voor gestelde oplossingen de enig goede zijn; zoiets bestaat in de kartografie niet. Noten Drs. E. S. Bos is voorzitter van de NVK en Conrec- tor van het ITC in Enschede. 1. BERTIN, J. (1967), Sßmiologie graphique. Les diagrammes, les röseaux, les cartes. Mouton, Gauthier-Villars, Paris. 2. De gekleurde figuren 4 en 5 zijn als losse bijlagen in dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift opgenomen. F. J. ORMELING SR. - EDUARD IMHOF: TALENTVOL EN GELEERD Vervolg van blz. 18 Ten onrechte heeft men Imhof de 'Rembrandt der kartografie' genoemd, aldus de indruk wekkend dat het maken van kaarten een kunstzinnige bezigheid zou zijn, een onhoudbare gedachte, die ook door Imhof, al jongleerde hij graag met termen als 'Kartenkünstler' en 'Schönheit der Karte', met klem werd verworpen. Kunst immers - zo Steide hij - vereist vrijheid van vormgeving, een toestand waar- aan kaarten, onverbiddelijk gebonden aan geometri sche of statistische basisgegevens of aan genormeer- de Symbolen of kleuren, nimmer kunnen voldoen, al kan het voor de optimalisering van de beeldvorming uiterst nuttig zijn over de medewerking van een goed onderlegde, misschien wel kunstzinnige graficus te beschikken. Imhof kon terugzien op een rijk, welbesteed leven, omringd door vrienden, toegewijde Studenten en oud- leerlingen en stille bewonderaars. Een robuste gezond- heid stelde hem in staat tot op hoge leeftijd aktief te blijven. Op 82-jarige leeftijd voltooide hij de Atlas der Schweiz; als 85-jarige legde hij de laatste hand aan een indrukwekkend reliefbeeld van Zwitserland 1 200. 000, en kort voor zijn dood schreef hij het artikel 'Glanz und Elend der Kartographie' dat reeen- telijk postuum in het Jahrbuch für Kartographie 1986, waartoe hij in 1961 het initiatief nam, is gepubliceerd. Nu het onvermijdelijke is geschied past ons slechts diepe erkentelijkheid voor het vele dat Imhof tot stand heeft gebracht en heeft nagelaten. Ik heb in het boven- staande getracht deze dank tot uitdrukking te brengen en ik hoop daarmede tevens in de geest te hebben gesproken van collega's als Koeman, Piket, Romein, Martinus de Smit en Sijmons sr. en jr. die de over- ledene bij zijn leven ook van nabij hebben gekend. De beste manier Imhof's nagedachtenis te eren is zijn uitspraken, Stellingen en regels door te geven aan de jongere generatie, die staande op de drempel van het computertijdperk, daarin een remedie tegen verschra- ling van de beeldvorming zal kunnen vinden. KT 1986. XII. 3 27

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 29