672.7a deelorigineel Origineel waarop een deel van de kaartelementen, die in dezelfde kleur gedrukt moe- ten worden, door middel van kartografische teken- technieken zijn aangebracht. Bijv. tekeningen, gra- vures, schriftmontages, kleurmaskers. Opm: Deeloriginelen voor de trek noemt men ook wel (1) deeltekeningen, resp. (2) deelgravures. Syn: deelstuk. 672.9 eindorigineel Grafisch produkt dat tot stand komt door de samenvoeging van alle deeloriginelen (672.7a) voor een te drukken kleur. Opm: Het samenvoegen van deeloriginelen ge- schiedt door middel van kombineren (642.3). Syn: eindfilm; eindkombinatie. 672.10 kompleet stel eindoriginelen De volledige set bijeen- behorende eindoriginelen waarvan de drukplaten voor een kaart of kaartblad kunnen worden vervaar- digd. Opm: In de militaire kartografie duidt men een dergelijke set aan als het (1) repromateriaal of repromat. 673.1 (film)negatief Transparante fotografische afbeelding waarvan de licht-donker verdeling omgekeerd is aan het origineel waaruit het is afgeleid. 673.2 (film)(dia)positief Transparante fotografische afbeel ding met dezelfde licht-donker verdeling als het origineel waaruit het is afgeleid. Opm: Filmdiapositieven van kaartoriginelen worden vaak (film)calques genoemd. 673.3 halftoonbeeld Fotografisch beeld dat alle halftonen (422.12) van het opgenomen origineel weergeeft. Bijv. een luchtfoto. 673.4 (fotografische) afdruk Afbeelding van een filmnega- tief op fotografisch papier. 673.5 kleurseparatie Resultaat van de fotografische kleur- scheiding (632.1 2). Opm: Kleurseparaties worden aangeduid naar de korresponderende drukkleur. Ze worden gemaakt in de vorm van kleurdeelnegatieven of -positieven. De deelpositieven duidt men ook wel aan als (1litho's. 673.6 kleurdeelnegatief Filmnegatief dat tot stand komt bij het procede van de fotografische kleurscheiding (632.12). 673.7 rasteropname Fotografische opname (632.2) met gebruikmaking van een glasraster (633.5), waardoor een halftoonbeeld (673.3) wordt omgezet in een gerasterd beeld. Opm: Ook het resultaat van de handeling wordt rasteropname genoemd. 674.1 negatiefkopie Kopieerprocede (642.2) dat uitgaande van een negatief origineel, bijv. een gravure, kleur- masker of filmnegatief, resulteert in een positieve afbeelding. 674.2 positiefkopie Kopieerprocede (642.2) dat uitgaande van een positief origineel, bijv. een tekening op tekenfolie of een filmdiapositief, resulteert in een positieve afbeelding. 674.3 gids op achterzijde Afbeelding op de achterzijde van een transparante tekeningdrager, welke dienst doet als basis voor het uitvoeren van een tekening (op de voorzijde). Opm: Een dergelijke gids kan aangebracht zijn door middel van kopie of fotografie. 674.3a omkeerkopie Positiefkopie welke dient voor het omkeren (642.6) van een afbeelding van rechtlezend naar spiegelbeeldig (of omgekeerd). 674.4 tussenkopie Kopie die als noodzakelijke tussenstap in het kopieerprocede gemaakt wordt. Bijv. een spiegelbeeldige kopie als tussenkopie om van een rechtlezend origineel een rechtlezend eindresultaat te krijgen. OpmIn de fotografie noemt men dit een 1tussen- schakel. 674.5 gidskopie Een of meerkleurige kopie op een transpa rante drager, bedoeld als gids (671.4(1)) voor de vervaardiging van deeloriginelen. Bijv. een blauw- kopie (674.8). 674.7 samengestelde kopie Kopie waarin verschillende delen van een kaart zijn samengebracht. Opm: Het samenbrengen van de verschillende deel originelen voor een kleur door evenzoveel achter- eenvolgende kopieringen op een vel noemt men (1 kombinatiekopie. Het samenvoegen van twee of meer kaartoriginelen van aangrenzende bladen tot een geheel noemt men (2) samenstelling. 674.8 blauwkopie Kopie in een blauwe, fotografisch onge- voelige kleur, bestemd als gidskopie (674.5). Syn: blauwe gids. 674.9 kleurproef Voorlopige afbeelding van een kaart in meer kleuren, vervaardigd door middel van een kopieerprocede. Opm: Een kleurproef kan ook via het drukprocede worden vervaardigd (zie 732.22), maar dit is thans minder gebruikelijk. Syn: kopieproef; kleurkopie. 674.9a termografie Kopieerprocede waarbij gebruik wordt gemaakt van infrarood licht en emulsies die daarvoor gevoelig zijn. 674.10 dooretsgravure Gravure (622.3) die tot stand komt door in een vel graveerfilm het lijnenbeeld van een tekening of kaartorigineel te etsen. Opm: Meestal wordt vöör het etsen eerst een graveergids (671.6) aangebracht. Deze methode van dooretsen wordt toegepast bij kaartherziening. Het bestaande, niet-veranderde kaartbeeld wordt in een nieuw vel graveerfilm geetst, waarna nieuwe details worden bijgegraveerd. Syn: duplikaatgravure. 681.1 lichtdrukpapier Papier voorzien van een latente NVK 1986 KARTOGRAFISCH VAKWOORDENBOEK AFLEVERING 6 41

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 35