bij die delen van hetorigineel die geen beeld bevat- ten. Het teruggekaatste licht doet een beeld ontstaan op het reflexpapier. Opm: Het resultaat van reflexkopie is een negatief beeld. 683.1 lichtdrukmachine Apparaat voor het vervaardigen van lichtdrukken (682.1). Opm: Belichten en ontwikkelen geschieden beide in een apparaat. Bij kwetsbare originelen maakt men ook wel gebruik van een kontaktraam (643.3) voor het belichten, waarna het beeld ontwikkeld wordt in de lichtdrukmachine. Syn: lichtdrukapparaat. 69.1 elektrografie Reproduktieprocede waarbij van een origineel door belichting een latent beeld ontstaat op een elektrostatisch geladen drager, dat vervol- gens door ontwikkelen met poeder zichtbaar wordt gemaakt. Opm: De drager is meestal papier met een zinkoxide- laag of een metalen plaat met een seleniumoxide- laag, welke elektrostatisch wordt opgeladen. Na belichten behouden de niet-belichte delen hun elektrische lading: deze delen trekken het tegen- gesteld geladen ontwikkelpoeder aan. Syn: elektrostatische reproduktie. 69.2 xerografie Elektrografie (69.1) waarbij het beeld eerst op een metalen plaat voorzien van selenium- oxide wordt gevormd en daarna overgezet op het papier. kleurstof die gevoelig is voor ultraviolet licht, bestemd voor lichtdruk (682.1). 681.2 reflexpapier Lichtgevoelig, tevens lichtdoorlatend papier dat gebruikt wordt in de reflexkopie (682.3). 682.1 lichtdruk Reproduktieprocede waarbij een origineel op een transparante drager wordt overgebracht op lichtdrukpapier (681.1) of ander materiaal met een voor lichtdruk gevoelige laag. Opm: Bij de belichting wordt de latente kleurstof in de belichte delen vernietigd en blijft in de niet belichte behouden. Het latente beeld kan vervolgens zichtbaar worden gemaakt op verschillende manieren. Naar de aard van de gebruikte ontwikkelstof onder- scheidt men (1) natte lichtdruk en droge lichtdruk (682.2). Naar kleurstof onderscheidt men o.m. (2) anilinedruk, (3) diazokopie, (4) sepiadruk en (5) blauwdruk. Ook het resultaat van het procede wordt lichtdruk genoemd. Er bestaat ook een drukprocede met deze benaming (731.8). 682.2 droge lichtdruk Lichtdruk (682.1waarbij het latente beeld na belichting zichtbaar wordt gemaakt met behulp van ammoniakgas. Opm: Deze vorm van lichtdruk is het meest gebrui- kelijk, in het bijzonder als diazokopie. Het resultaat van deze vorm van lichtdruk noemt men (1) ozalid. 682.3 reflexkopie Reproduktieprocede waarbij in direkt kontakt belicht wordt door de rugzijde van reflex papier (681.2) heen en het licht teruggekaatst wordt 42 NVK1986

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 36