Onderzoek naar de begrijpelijkheid van Symbolen op een VVV-kaart voor Vakantie en Vrije Tijd, 1:50.000 C.A. Blok, J. Heuvelmans en D.P. Kootstra In het dagelijks leven worden we gekonfronteerd met een grote hoeveelheid informatie. Voor de overdraeht van informatie is het essentieel dat de informatie- verschaffer dezelfde 'taal' spreekt als de informatie- ontvanger. Een taal, waarvan onder andere door de kartograaf gebruik gemaakt wordt, is de grafische beeldtaal. Of de kartograaf er ook in slaagt om met behulp van die grafische beeldtaal de informatie die hij wil overbrengen op adequate wijze te verbeeiden, blijft echter vaak onduidelijk. Om hierover duidelijk- heid te verkrijgen moet men de informatie-ontvanger, de gebruiker waarvoor de kaart ontworpen is, om een oordeel vragen. Vanuit deze gedachte is een onder zoek naar de begrijpelijkheid van de Symbolen op de VW-kaart voor vakantie en vrije tijd van Noord- Drenthe, schaal 1 50. 000, opgezet (figuur 1). Kaartnormen van de ANW Een onderzoek naar de leesbaarheid en de begrijpe lijkheid van Symbolen zou in feite aan pogingen tot standaardisatie vooraf moeten gaan. In de praktijk gebeurt dat meestal niet. In Nederland nam de ANW, het overkoepelend orgaan van de VVV's, in 1978 het initiatief tot standaardisatie van Symbolen op de door de VW's uitgegeven kaarten. Men koos niet voor de ontwikkeling van nieuwe Symbolen maar inventariseerde de Symbolen van alle Nederlandse toeristenkaarten. Verder werd onderzocht aan welke informatie toeristen behoefte hebben en welk deel daarvan in een kaart of in een toeristengids kan wor den gepresenteerd. Men koos vervolgens vooi Sym bolen die het meest veelvuldig in de verschillende legenda's voorkwamen en die bovendien aansloten bij gestandaardiseerde Symbolen in toeristengidsen en op verkeersborden. Dit resulteerde in 'kaartnormen': een lijst met betekenissen en de bijbehorende Sym bolen voor de kaarten voor vakantie en vrije tijd, schaal 1 50. 000 (1). De betekenis van een symbool Er is bij de vaststelling van deze legenda geen aan- dacht besteed aan de vraag in hoeverre de betekenis die de kaartmaker aan een symbool toekent, de designatie, overeenkomt met de betekenis die de kaartlezer er aan toekent, de connotatie (zie figuur 2). In een optimale situatie is de designatie gelijk aan de connotatie. Om een betekenis te kunnen geven aan een symbool, moet de kaartlezer het symbool kunnen waarnemen en onderscheiden van andere Symbolen en de onder- grond. Volgens KEATES (1982) is de waarneembaar- ALGEMENE VERKLARING heide zand cultuurland water plaats en gehucht industrieterrein o sportterrein g autosnelweg, gescheiden rijbanen idem in uitvoering hoofdverkeersweg J idem in uitvoering overige verharde wegen A onverharde weg verhard (brom)fietspad onverhard fietspad t ruiterpad A weg, verboden voor auto's spoorweg met Station of halte afgesloten voor publiek Q afgesloten voor motorvoertuigen wandelroute met begin eindpunt „Nivon" wandelroute met begin eindpunt rijksgrens Ji provinciegrens gemeentegrens T*- ml eöTn 5; wegennummering H 5 vaknummer staatsbosbeheer i.'f —265 nummer ruitennet top. kaart r-a ANWB-wegwijzer ANWB paddestoel Q brug of viaduct Q ANWB-wegenwachtstation gebouw of bezienswaardigheid kasteel of borg idem toegankelijk molen idem toegankelijk waterradmolen watertoren brandtoren radio/TV-toren zendmast rulne klokkestoel hunebed kerk (met gezindte) idem bezienswaardig gedenkteken vliegveld zweefvliegveld parkeer of picknickplaats dagrecreatie jachthaven sluis midgetgolf dierenpark openluchtzwembad zwemgelegenheid uitzicht/uitzichtpunt bungalowpark kampeerterrein horecabedrijf VW kantoor Figuur 1. Legenda van de VVV-kaart voor vakantie en vrije tijd, schaal 1 50. 000, Noord-Drenthe (zwart-wit opname van het gekleurde origineel). Kaartmaker- Kaartsymbool - Kaartgebruiker designatie connotatie Figuur 2. Model van betekenistoekenning aan een kaartsymbool (Keates, 1982). KT 1986. XII. 3 35

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 45