- puntsymbolen sec, - puntsymbolen in situ, - lijn- en vlaksymbolen sec, - lijn- en vlaksymbolen in situ. Elke enquöte is voorgelegd aan een andere groep van 40 respondenten. De in totaal 160 respondenten zijn gezocht onder de leden van vier harmonie-orkesten. Hamonie-orkesten schijnen over het algemeen qua leef- tijd en opleidingsniveau als een redelijke doorsnee van de Nederlandse bevolking beschouwd te kunnen worden. Wel zijn er meestal wat meer mannen dan vrouwen. Tabel 1 geeft een overzicht van kenmerken van de respondenten. Tabel 1. Geslacht, leeftijd en opleidingsniveau van de respondenten. kenmerk aantal percentage geslacht: mannelijk 95 59 vrouwelijk 65 41 leeftijd: 15 t/m 30 jaar 91 57 31 t/m 50 jaar 46 29 ouder dan 50 jaar 23 15 opleiding/beroep maximaal lbo 88 55 hoger dan lbo 72 45 Puntsymbolen sec De puntsymbolen zijn uit legenda's van de VVV-kaart van Noord-Drenthe geknipt. Er is niet gekopieerd om eventueel kwaliteitsverlies door dichtlopen van de Symbolen te voorkomen. Vervolgens zijn boekjes sa- mengesteld met op elke pagina (A5) 66n symbool om onderlinge bei'nvloeding te voorkomen. Omdat de Symbolen wat verloren op de pagina's stonden is er een dun kader van 2x2 cm omheen gezet. Onder elk symbool is ruimte gelaten om een referent naar vrije keuze in te vullen. De volgorde van de pagina's was willekeurig om mogelijke effekten van een bepaalde opeenvolging van Symbolen te vermijden. Gezien het feit dat alle respondenten op hetzelfde tijdstip en in dezelfde ruimte aan hun taak moesten werken, is voor elk boekje afzonderlijk een willekeurige volgorde be- paald. Puntsymbolen in situ Symbolen die in de sec-test niet aan het criterium van tenminste 50% goede antwoorden voldeden zijn, voor zover aanwezig op het kaartblad Noord-Drenthe, aan een begrijpelijkheidstest in situ onderworpen. Voor de Symbolen is nagegaan welke de meest gebruikelij- ke context is, waarin ze op de kaart voorkomen. Vervolgens zijn de Symbolen met hun meest gebrui- kelijke context uitgesneden, en wel zo dat er kaart- vierkantjes van 25 cm2 ontstonden met in het cen- trum daarvan het te testen puntsymbool. Er zijn test- boekjes gemaakt met op elke pagina zo'n kaartvier- kantje. Een willekeurige volgorde van de pagina's is voor ieder boekje afzonderlijk bepaald. Verder is er ruimte gelaten om een referent naar vrije keuze in te vullen. Loodrecht op het midden van elke zijde van de kaartvierkantjes zijn hulplijntjes van circa 1 cm ge- tekend. Voor elk boekje is een losse transparante overlay gemaakt. Daarop stonden eveneens vier hulp lijntjes en een cirkel met een diameter van 5 mm. Als de respondent de hulplijntjes op de overlay liet samenvallen met die rond een kaartvierkantje, dan viel het puntsymbool waarom het ging binnen de cir kel. Op die manier is voorkomen dat het kaartbeeld belast zou worden met een pijl of een cirkel om het symbool in kwestie aan te wijzen. Lijn- en vlaksymbolen sec Voor de begrijpelijkheidstest met beperkte keuze uit referenten zijn eveneens boekjes samengesteld. Uit de legenda van de VVV-kaart zijn de vlaksymbolen van elkaar losgeknipt. De Symbolen zijn aan de lin- kerzijde van een pagina geplakt. Voor elk boekje afzonderlijk is een willekeurige volgorde voor de Symbolen bepaald, maar met de restriktie dat de twee Symbolen met lijnraster (afgesloten voor pu- bliek en afgesloten voor motorvoertuigen) niet op el kaar mochten volgen. Dit omdat de gelijkenis tussen de Symbolen een aanwijzing kan vormen voor de be- tekenis. Naast de Symbolen is ruimte gereserveerd om het bij een gekozen referent behorende nummer in te vullen. Aan de rechterzijde van de pagina zijn de genummerde referenten gegeven. De volgorde was willekeurig maar voor alle boekjes gelijk. Op een andere pagina zijn op overeenkomstige wijze lijnsymbolen en de bijbehorende referenten aangebo- den. Voor de drie grenssymbolen is de restriktie gehanteerd dat ze niet op elkaar mochten volgen. Hetzelfde was van toepassing op de kombinaties 'autosnelweg' met 'autosnelweg in uitvoering' en 'hoofdverkeersweg' met 'hoofdverkeersweg in uitvoe ring'. Lijn- en vlaksymbolen in situ Lijn- en vlaksymbolen die in de sec-test niet aan het criterium van tenminste 50% goede antwoorden heb- ben voldaan zijn, voor zover aanwezig op het kaart blad Noord-Drenthe, eveneens aan een begrijpelijk heidstest in situ onderworpen. De Symbolen zijn met hun meest gebruikelijke context uit de kaart gesne- den. Ook hier zijn kaartvierkanten van 25 cm2 ge- bruikt. Eerst zijn de vlaksymbolen op aparte pagina's in de testboekjes geplakt, daarna de lijnsymbolen. Voor beide groepen Symbolen is de volgorde per boekje willekeurig bepaald. Voor de vlaksymbolen is wederom de restriktie gehanteerd dat de twee Sym bolen met lijnraster niet op elkaar mochten volgen. Voor de lijnsymbolen was die restriktie er ten aan- zien van de grenssymbolen. Op elke pagina is tevens ruimte gereserveerd om een referent in te vullen. Achterin het boekje zijn op uitklapbare pagina's de referenten waaruit de respondenten een keuze moes ten maken opgenomen: een lijst voor de vlaksymbolen en een aparte lijst voor de lijnsymbolen. De volgorde van de referenten is willekeurig bepaald, maar was voor alle boekjes dezelfde. De overlays, die al voor KT 1986. XII. 3 37

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 47