de in situ-test van de puntsymbolen gebruikt waren, deden ook hier dienst. Alle vier enqu6tes werden vooraf mondeling toege- licht. Tevens was in elk boekje een schriftelijke in- struktie met een voorbeeld, voorafgaand aan de pagi- na's met de te benoemen Symbolen, opgenomen. Er gold geen tijdslimiet voor het uitvoeren van de op- drachten. Resultaten Alvorens de resultaten te bespreken, dient opgemerkt te worden dat het aantal geheel volgens de instrukties ingevulde enquötes niet altijd even groot was (tabel 2). Tabel 2. Aantallen bruikbare enquötes per test sec en in situ test wel, respectievelijk niet aan het criterium hebben voldaan, wordt gegeven in figuur 4 (2). aantal sec aantal in situ puntsymbolen 39 40 lijnsymbolen 33 12 vlaksymbolen 38 12 De enqußtes van lijn- en vlaksymbolen in situ zijn uit- schieters in negatieve zin. De belangrijkste oorzaak is gelegen in het feit dat het gebruik van een uitklap- bare pagina met referenten niet goed werd begrepen. De aantallen bruikbare enquötes beinvloeden de waarde die aan de konklusies ten aanzien van deze enquöte verbonden kunnen worden. Bij een begrijpelijkheidstest met een beperkte keuze uit referenten kan de beoordeling van de keuzen op objektieve wijze geschieden. Als bij een symbool de gewenste referent gegeven wordt is het antwoord juist, als een andere referent gegeven wordt is het antwoord onjuist. Een begrijpelijkheidstest met vrije keuze uit referen ten kan een breed scala aan referenten opleveren. Naast juiste en pertinent onjuiste antwoorden kunnen er omschrijvingen gegeven worden, die qua betekenis min of meer in de buurt komen van de betekenis van de officible referent. De manier waarop deze antwoor den geklassificeerd worden berust op een subjektieve beoordeling. Daaraan valt niet te ontkomen. Wel kan de nodige zorgvuldigheid in acht genomen worden door een beoordeling door tenminste twee personen en door het hanteren van strikte kategorieSn (ZWAGA, 1974). De puntsymbolen van de VVV-kaart zijn sec en in situ getest met behulp van de begrijpelijkheidsmethode met vrije keuze uit referenten. De antwoorden zijn door middel van een beoordeling door meerdere per sonen onder gebracht in 9 kategorieen (1 zeker, 2 bijna zeker, 3 waarschijnlijk, 4 nauwelijks waar- schijnlijk, 5 onwaarschijnlijk, 6 tegenovergestelde betekenis, 7 fout, 8 weet niet, 9 geen antwoord). Een score van tenminste 50% van de antwoorden in de kategoriebn 1 tot en met 3 is als criterium voor de evaluatie van de Symbolen gehanteerd. Dit wordt aangeduid als 'tenminste 50% goede antwoor den'. De lijn- en vlaksymbolen zijn sec en in situ ge test met de begrijpelijkheidsmethode met een beperkte keuze uit referenten. Als criterium bij de beoordeling van deze Symbolen is ook een score van tenminste 50% goede antwoorden gehanteerd. Een overzicht van de punt-, lijn-en vlaksymbolen die, gerekend over de Symbolen met tenminste goede antwoorden Symbolen met minder dan goede antwoorden Brug of viaduct ANWB-wegenwacht- station P Gebouw of beziens- U waardigheid N Kasteel of borg T Molen S Y Hunebed M Vliegveld B Parkeer- of picknick- O plaats L Dierenpark E Openluchtzwembad N Kampeerterrein Horecabedrijf VVV-kantoor Gehucht Begin/eindpunt wandelroute ANWB-wegwijzer ANWB-paddestoel Kasteel of borg, toegankelijk Molen, toegankelijk Waterradmolen Watertoren Brandtoren Radio/TV-toren Zendmast Ruine Klokkestoel Kerk Kerk, bezienswaardig Gedenkteken Zweefvliegveld Dagrecreatie Jachthaven Sluis Midgetgolf Zwemgelegenheid Uitzicht/uitzichtpunt Bungalowpark L Water I Autosnelweg J Hoofdverkeersweg N Overige verharde S wegen Y Onverharde weg M Rijksgrens B Provinciegrens O L E N Autosnelweg in uitvoering Hoofdverkeersweg in uitvoering Verhard brom/fietspad Onverhard fietspad Ruiterp ad Weg verboden voor (vracht)auto's Spoorweg met Station of halte Gemeentegrens V Heide L Cultuurland A Water K Plaats S Industrieterrein Y Afgesloten voor publiek M Afgesloten voor motor- B voertuigen O Bos L E N Sportterrein Zand Figuur 4. Resultaten van de sec en in situ-test van punt-, lijn- en vlaksymbolen. Diskussie en konklusies Zoals eerder vermeld is, is er vanuit gegaan dat alle Symbolen goed waar te nemen en te onderscheiden 38 KT 1986. XII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 48