waren. Het onderzoek heeft zieh gericht op de bete- kenistoekenning. Tijdens het enquöteren is uit opmerkingen echter ge- bleken dat enkele Symbolen te klein zijn, vooral voor oudere mensen. Zo werd het symbool voor hunebed door een respondent benoemd als bierdopje en werd het symbool voor waterradmolen gezien als een rondje. Naar aanleiding van deze bevindingen loopt er op dit ogenblik een vervolgonderzoek naar de leesbaarheid van enige uitgeselekteerde puntsymbolen op de VVV- kaart van Noord-Drenthe en naar hun optimale grootte. Dit onderzoek wordt uitgevoerd door Studenten karto- grafie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het geringe aantal bruikbare enquötes van de tests van lijn— en vlaksymbolen is van invloed op de waarde die gehecht kan worden aan konklusies uit deze tests. Toch kan in het algemeen worden gesteld dat de Sym bolen in een kaartsituatie duidelijker zijn dan sec, dus op een blanco ondergrond. In enkele gevallen scoorden sec en in situ gelijk, de kaartachtergrond bood dan geen aanvullende informatie. Slechts in twee gevallen is er in situ sprake van een beduidend slechtere score dan sec. Bij het symbool voor radio/tv-toren wordt dit veroorzaakt door misleiden- de tekst naast het symbool in de kaart. Dit onder- streept het belang van goede plaatsing van tekst en Symbolen. Bij het symbool voor gehucht is waarschijn- lijk sprake van verwarring in de kaartsituatie doordat een plaats wordt weergegeven door een vlaksymbool en een gehucht door een puntsymbool, terwijl beide door de kaartlezer als bebouwde kom worden be- schouwd. Van de puntsymbolen die sec tenminste 50% goed scoorden kan gezegd worden dat ze duidelijk zijn om- dat ze grote overeenkomst vertonen met het verschijn- sel dat ze vertegenwoordigen (pictogrammen), bij— voorbeeld molen en vliegveld, of omdat ze bekend zijn zoals de Symbolen voor ANWB-wegenwachtstation en VVV-kantoor. Deze twee zijn waarschijnlijk nog dui delijker door de gebruikte letters in het symbool. De puntsymbolen die in situ alsnog tenminste 50% goed scoorden werden duidelijk door de aanvullende kaart- informatie. Bij gebouw of bezienswaardigheid was dat door tekst, bij hunebed door aanwijzingen over de lokatie (Drenthe) en bij dierenpark en openluchtzwem- bad door de vlaksymbolen (kleur) op de achtergrond. Van de lijnsymbolen scoorden sec water en rijksgrens tenminste 50% goed door respektievelijk kleurassocia- tie (blauw) en bekendheid. In situ scoorden nog vijf lijnsymbolen tenminste 50% goed, hetgeen te maken zal hebben met het feit dat het kaartbeeld een beter beeld geeft van de onderlinge hierarchie van de wegen en de ligging van grenzen en wegen. Van de vlaksymbolen scoorden bos en water sec di rekt 50% of meer goed. Aangenomen wordt dat dit berust op een duidelijke kleurassociatie (respektieve lijk groen en blauw). In de kaartsituatie scoorden meer vlaksymbolen tenminste 50% goed (zie figuur 4). Waarschijnlijk door ligging en grootte van de opper- vlakken op de kaart en door de tekst. Zand en sport- terrein bleven onder de aeeeptatiegrens van 50%, waarschijnlijk omdat van beide slechts kleine gebied- jes op de kaart aanwezig waren en omdat de ligging weinig aanknopingspunten gaf. Zand kwam wel in de buurt van 50%; geel wordt kennelijk toch geassocieerd met zand. Van de Symbolen die zowel sec als in situ onder de aeeeptatiegrens van 50% bleven moet gesteld worden dat deze Symbolen siecht gekozen zijn. Hiervoor zijn verschillende redenen denkbaar zoals het ont- breken van samenhang tussen vorm en inhoud, een te hoge mate van abstraktie, het niet aansluiten bij konventies (ten aanzien van vorm en kleur) en een te klein formaat van de Symbolen. Indien een symbool een hoge score 'weet niet/geen antwoord' heeft is dat niet zo'n probleem omdat de kaartlezer dan de legenda zal raadplegen. In ieder geval wordt geen verkeerde betekenis toegekend. Wordt er wel een verkeerde betekenis toegekend, dan komt de kaartinformatie niet goed over. Een ver keerde interpretatie van een symbool kan de goede interpretatie van omliggende Symbolen eventueel ook nog verstoren. Er is onder andere sprake van ver keerde interpretatie van Symbolen als Symbolen met elkaar verward worden. Voor de lijn- en vlaksymbo len kunnen de verwarringen bekeken worden. Bij de puntsymbolen is dit niet mogelijk door de grote ver- scheidenheid aan referenten. Hierbij is immers geen gebruik gemaakt van een beperkte keuze uit referen ten maar van een vrije keuze. Hoewel er geen duide lijke aanwijzingen zijn, bestaat het vermoeden dat verwarring kan optreden wanneer er grafische gelij- kenis tussen Symbolen is, zoals bijvoorbeeld bij ge- meentegrens en ruiterpad. Een andere reden tot verwarring kan zijn dat betekenissen van ongeveer gelijk niveau of van een zelfde 'groep' zijn, bijvoor beeld onverharde weg en verhard (brom)fietspad, gemeentegrens en provinciegrens. Konkluderend kan gezegd worden dat over het geheel genomen de begrijpelijkheid van de Symbolen op de VVV-kaart voor vakantie en vrije tijd van Noord- Drenthe, schaal 1 50. 000, te wensen overlaat. In welke mate dit onderzoek van toepassing kan zijn op de overige VVV-toeristenkaarten is niet duidelijk aangezien er voor de verschillende kaarten, ondanks de poging tot standaardisatie in 1978, door de ver schillende producenten niet geput wordt uit 66n uni forme legenda. Noten 1. De kaart die bij het onderzoek gebruikt is, bleek qua legenda af te wijken van andere kaarten uit dezelfde serie. Hoewel door de ANW een stan- daard legenda is vastgesteld, blijkt dat de Sym bolen verschillen in aantal, vorm en afmeting. Een en ander hangt samen met het feit dat de kaarten door verschillende instellingen vervaar- digd worden. 2. Voor een volledig overzicht van de resultaten per test met alle percentages wordt verwezen naar het oorspronkelijke verslag: Blok, C. A. J. Heu- velmans en D. P. Kootstra (april 1985), Onder zoek naar de connotatie van Symbolen op de VVV- kaart voor vakantie en vrije tijd 1 50. 000. Het verslag is te bestellen bij J. Heuvelmans, Rustenburgerstraat 374 I, Amsterdam. Prijs f 7,50 excl. verzendkosten. Lees verder op blz. 46 KT 1986. XII. 3 39

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 49