Milieukaarteringen en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat M.A. Damoiseaux en H.T.C. van Stokkom Voor de uitvoering van de taken van de Rijkswaterstaat is goed basismateriaal, onder meer in de vorm van kaarten, onontbeerlijk. Van oudsher is een belangrijke taak van de Meetkundige Dienst het vervaardigen van de benodigde grootschalige basiskaarten, zoals de rivier- kaart, kust- en oeverkaart en wegenbeheerkaart. Daarnaast is er steeds behoefte geweest aan middel- en kleinschalige thematische kaarteringen, zowel voor gebruik binnen de Rijkswaterstaat zelf, als voor opna- me in rapporten, nota's en kamerstukken. De vervaar- diging hiervan is altijd de taak geweest van de afdeling Waterstaatskartografie. De laatste 10 15 jaar is de vraag naar thematische kaarten, waaronder ook grootschalige, toegenomen. In dit artikel zal een overizcht worden gegeven van met name die thematische kaarteringen van de Rijkswater staat, die meer specifiek op het milieu betrekking heb- ben: de zgn. milieukaarteringen. Dit blijft overigens beperkt tot kaarteringen die door de Meetkundige Dienst of door de afdeling Waterstaatskartografie (sinds 1983 onderdeel van de Meetkundige Dienst) zijn uitgevoerd of kaarteringen waarvoor deze diensten de kaarten hebben vervaardigd. Wat is m il i e uk a a r t e r i n g Het woord 'milieu' betekent letterlijk 'omgeving' en bij milieukaarteringen wordt die omgeving in kaart gebracht. Uit definities van het begrip milieukaarte- ring, zoals eerder in dit tijdschrift vermeld door Piket (1) en De Veer (2), blijkt dat hierbij steeds wordt uitgegaan van de omgeving van de mens. Deze omge ving bestaat onder meer uit water, bodem, lucht, kli— maat en vegetatie, en uit de relaties die tussen al deze komponenten onderling en met de mens bestaan. Minder duidelijk zijn de definities over de vraag waar de grens ligt tussen 'gewone' thematische kaarteringen en 'echte' milieukaarteringen. Dit komt omdat de milieuwetenschappen en dus ook de milieukaarteringen nog jong en volop in ontwikkeling zijn. Ook binnen de Rijkswaterstaat wordt in toenemende mate gekeken naar het milieu in zijn geheel en niet meer naar alleen die komponenten waar zij van oudsher de zorg voor heeft, wat onder meer in de kaarteringen zichtbaar is. Het is vanwege deze ontwikkeling dat we - zij het met enige schroom - blijven spreken over milieukaarte ringen, hoewel veel voorbeelden uit het verleden hier volgens de nieuwste inzichten niet meer toe gerekend zouden worden. In het nu volgende overzicht wordt een onderverdeling gemaakt in een drietal typen milieukaarteringen: 1. inventarisaties van een of meer komponenten van het natuurlijk milieu; 2. kaarteringen die de kwaliteit van een milieukom- ponent in kaart brengen; 3. kaarteringen van administratieve aspekten van het milieubeheer. Daarbij kan worden opgemerkt, dat een aantal kaar ten tot meer dan een van de genoemde kategorieön gerekend kan worden. Inventariserende milieukaarteringen Een van de oudste kaarteringen van de Rijkswater staat - de Waterstaatkaart schaal 1 50. 000 (3) - is van oorsprong een hoofdzakelijk topografische inventarisatie van de waterhuishoudkundige infrastruk- tuur. Een duidelijk milieu-aspekt hierbij is de gede- tailleerde weergave van het peilbeheer van het opper- vlaktewater, omdat hiermee de grondwaterstand wordt bei'nvloed en daarmee de daarvan afhankelijke vege tatie. De opeenvolgende herzieningen geven ook een goed beeld van de veranderingen in het peilbeheer in de diverse delen van ons land. Verder is tussen 1947 en 1954 de inhoud van de Waterstaatskaart uitgebreid met de weergave van de rioleringsstelsels, met in- begrip van de zuiveringsinrichtingen. Hiermee wordt een gedetailleerd beeld gegeven van alle lozingspun- ten van al dan niet gezuiverd afvalwater, alsmede de grootte van de bijbehorende gerioleerde gebieden. Uit de herziening van bladen blijkt, dat sinds de eerste weergave het aantal gerioleerde gebieden in Nederland sterk is toegenomen en dat steeds meer van deze ge bieden via lange persleidingen zijn aangesloten op een centrale zuiveringsinrichting. Ook een duidelijk milieukundig karakter heeft de klein schalige kustkaartering van de Waddenzee op schaal 1 100. 000 in kleur. Hiervan verscheen in 1973 het oostelijke blad (4) (in 1979 herzien) en in 1976 het westelijke blad (5). Hierbij ligt de nadruk op de weer gave van het reliöf van de zeebodem en de aangren zende kust door middel van dieptelijnen en -kleuren, met een duidelijk kleuronderscheid tussen gebieden beneden de laagwaterlijn (van licht- tot donkerblauw), de periodiek droogvallende gebieden (beige kleuren), de stranden boven de hoogwaterlijn (oranje-bruin) en de duinen en dijken. Deze kaart is op dezelfde schaal maar in uitgebreider opzet in 1984 versehenen onder de titel 'Nederlandse Kustwateren noordblad Wadden' (6). Nu zijn ook alle lozingspunten (sluizen en gemalen) längs de kust aan- gegeven in drie grootte-klassen, de afvalwater-, KT 1986. XII. 3 47

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 57