.VN, l SM spreiding van het Rijnwater via waterinlaten over de kleinere wateren van ons land onder de genoemde om- standigheden en welke bijkomende effekten te verwach- ten zijn bij uitvoering van regionale en lokale water- voorzieningsplannen door provineies en watersehap- pen. Onderkend wordt, dat van de relatie met natuur en milieu nog te weinig bekend is, zodat nadere studies zijn opgestart, onder andere over onderwaterbodems (die vaak verontreinigd slib bevatten) en over de re latie waterbeheer en natuur, bos en landschap (in samenwerking met diverse andere diensten). Administratieve milieukarteringen Onder de veelbelovende naam 'Kaart van de Neder- landse Natuurgebieden' (21) is in 1963 een begin ge- maakt met de uitgifte van een kaart op schaal 1 50. 000 in lichtdruk (met bijbehorende naamlijst) van de administratieve grenzen van alle natuurgebie den die op een of andere wijze bescherming genieten (figuur 2). Dit omdat ze vallen onder bijvoorbeeld de Natuurschoonwet, de Boswet of de Monumentenwet, of omdat ze eigendom zijn van een rijks-, provinciale of partikuliere natuurbeschermingsorganisatie. De kaart is ontwikkeld voor intern gebruik bij trace- studies voor de aanleg van nieuwe wegen, maar onder- vond ook veel belangstelling buiten de Rijkswaterstaat. De bijhouding van deze kaart werd in 1970 moeilijker, toen door een veranderde wetgeving veel natuurgebie den, waarvoor voorheen een centrale meldingsplicht bestond, nu beschermd moesten worden door opne- ming in gemeentelijke bestemmingsplannen. Het ver- zamelen en uitwerken hiervan kostte veel extra in- spanning. Allengs werd ook de interne behoefte aan deze kaart kleiner, door het schrappen van het me- rendeel van de plannen uit de zestiger jaren voor de aanleg van nieuwe rijkswegen. Daarom werd rond 1977 de verdere bijhouding stopgezet en een nieuwe opzet ontwikkeld om de kaart voor een grotere groep gebruikers geschikt te maken. Dit onder meer door in kleur vier hoofdgroepen te onderscheiden: natuur- gebied, landschappelijk en/of natuurwetenschappelijk waardevol gebied, agrarisch gebied en recreatiege- bied. De dienstleiding was echter van mening dat een dergelijke kaartering niet tot de eigenlijke taak van de Rijkswaterstaat hoorde, maar had geen bezwaar indien de kaart in samenwerking met CRM zou wor den vervaardigd. Onder meer door gebrek aan man- kracht daar is dit helaas nooit van de grond gekomen. De natuurgebiedenkaart heeft als bron gediend voor een wegenkaart op schaal 1 400.000, waarop in twee kleuren groen alle bos- en natuurgebieden zijn weer- gegeven, tesamen met de bestaande en geplande we gen en bijbehorende bezinestations, parkeerplaatsen en wegrestaurants (22). De nieuwste versie is in 1984 versehenen, nu op schaal 1 250. 000 (23). Hierop komen geen natuur gebieden meer voor, omdat dit thema niet meer is bijgehouden. De bosgebieden zijn wel gehandhaafd, omdat dit thema uit de topografische kaart kon worden bijgewerkt. Nieuw is nu de weergave van bescher- mingszones van de waterwingebieden, wat nodig is om te voorkomen dat bij wegverbeteringen eventuele benzinestations of parkeerplaatsen in waterwingebie den worden gesitueerd. 134 v mg 137 136 K VJ40 Figuur 2. Kaart van de Nederlandse Natuurgebieden, fragment van blad 25 Amsterdam Oost (uitgave dec. 1970). g terreinen van 'Natuurmonumenten'; m ontwerp- meldingsgebieden. Met de invoering van de Wet Verontreiniging Opper- vlaktewater op 1 december 1970 is het kwaliteitsbe- heer van de meeste wateren opgedragen aan de pro vineies. Met uitzondering van Groningen, Friesland en Utrecht hebben de provineies deze taak gedelegeerd aan bestaande, dan wel speciaal daarvoor opgerichte waterschappen, meestal zuiveringsschappen geheten. Om in deze nieuwe situatie te weten wie waar het be- heer voert, werd in 1973 de kaart 'Zuiveringsschap pen' (24a) vervaardigd, als onderdeel van een serie van vier waterschapskaarten op schaal 1 400. 000. Van deze kaart verscheen in 1979 een uitgebreide herziening (24b). Dit thema is, uitgebreid met het beheer van de rijks- wateren, opgenomen op schaal 1 600. 000 in de nieuwe nota Waterhuishouding en verkleind en ver- eenvoudigd ook in diverse andere publikaties, onder meer in ieder IMP-Water. Voor het vervoer van bepaalde gevaarlijke Stoffen kan iedere gemeente binnen haar bebouwde kom een voor- geschreven route aanwijzen en markeren met de be- kende oranje borden met zwarte pijl. Een landelijke 50 KT 1986. XII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 60