TOELICHTING OP DE BIJLAGEN Bijlage 1: V e ge ta t i ek a ar t Beninger Slikken, schaal 1 50. 000. De vegetatiekaarten zijn bestemd voor intern gebruik bij de opdrachtgevende Rijkswaterstaatsdienst, zodat slechts een beperkte oplage nodig is. Daarom worden deze kaarten in lichtdruk (diazokopie) vervaardigd. Wel worden enkele exemplaren met de hand ingekleurd, omdat men alleen dan een goed overzicht krijgt van het voorkomen van bepaalde vegetatiesoorten en het sprei- dingspatroon daarvan. Als de kaarten daarna alsnog in een rapport moeten worden opgenomen voor verspreiding in ruiniere kring, laat de opdrachtgever vaak eiders kleurenkaar- ten maken. Dit was voor de Meetkundige Dienst aanleiding om te onderzoeken of uit de bestaande basisfilms met ge- avanceerde technieken snel en goedkoop kleurenkaar- ten vervaardigd kunnen worden. Daarvoor zijn de films voor de vegetatiekaart van de Beninger Slikken bij Reproeart BV automatisch ge- digitaliseerd op een Scanner. Omdat deze Scanner geen getallen, maar wel kleuren of Symbolen kan herkennen, moest vooraf per gebiedje een rondje, vierkantje, sterretje enz. gemonteerd worden. Met een interaktief systeem zijn vervolgens een aantal onvolkomenheden weggewerkt, zoals het niet goed sluiten van lijnen en het voortzetten van de vlaktinten onder het schritt (zoals in 0, 6, 8 en 9). Ook is hier aan iedere legenda-eenheid de gewenste kleurcodering toegekend. Daarna zijn direkt vier eindfilms vervaardigd (voor zwart, magenta, cyaan en geel) op een laserplotter. Hiermee wordt zowel het lijnwerk, als het schritt als de tintrasters uit hele kleine puntjes (pixels) op- gebouwd. Deze pixels zijn met het blote oog niet, maar met een loep en enige goede wil wel zichtbaar. De plotter 'weet' dat bijvoorbeeld een vlak met code 1 (groen) in een bepaald percentage op de eindfilm- geel gezet moet worden en onder een andere hoek ook op de eindfilm-cyaan. Van deze films is een Croma- linkopie gemaakt voor de eindcontrole. Hierop bleek, dat de kleurscheiding en de sluiting perfekt was, maar dat het lijnwerk en schritt even matig was als op het gescande origineel. Ook bleken sommige kleuren niet juist gekozen te zijn en was men niet tevreden over bepaalde layout-aspekten. V66r de aanvang van de proef wisten we wel dat dit lijnwerk en schritt digitaal verbeterd kon worden, maar niet dat dit veel (kost bare) computertijd zou kosten. Daarom hebben we daar, gezien ons beperkte budget, toch van moeten afzien. De andere euvels zijn wel snel interaktief verholpen, waarna nieuwe eindfilms zijn geplot. Met de hand zijn daarna toch nog wat teksten gewijzigd (een kartograaf is immers nooit tevreden!) en zijn de films naar de drukker gebracht. Tenslotte zijn de gedrukte kaarten speciaal voor de verzending met dit tijdschrift boven en onder wat krapper op het kader gesneden dan gebruikelijk. En hoe luiden onze voorlopige konklusies over deze proef? Sneller? Jazeker! Goedkoper? Heiaas niet, althans niet met de wijze waarop wij het basismateriaal hebben aangeleverd. Een nadere berekening leerde, dat we bij een meer optimale aanlevering (zoals vegetatie- grenzen op een aparte film, dus los van topografie en schritt) mogelijk wel gelijk hadden gespeeld. Maar daar moet in een vroeg Stadium van de kaartvervaar- diging dan al rekening mee worden gehouden. Echte winst ontstaat pas als een reeds gescande kaart her- zien moet worden, of als er afgeleide produkten uit gemaakt moeten worden. Overigens kan deze konklusie voor andere kaarttypen (bijvoorbeeld met meer punt- of lijnsymbolen) er ook anders uitzien. Verdere proe- ven zullen dit moeten uitwijzen. Bijlage 2 produktfolder Thematische Kaarten Om de verschillende Rijkswaterstaatsdiensten op de hoogte te brengen van de vele aktiviteiten en facilitei- ten van de Meetkundige Dienst (MD), worden geregeld produktfolders uitgebracht. Hiermee worden deze diensten gei'nformeerd over bestaande en nieuwe MD- werkzaamheden op het gebied van landmeetkunde, mariene geodesie, fotogrammetrie, remote sensing en kartografie. De produktfolders zijn niet bedoeld voor wetenschappelijke verhandelingen en de tekst is dan ook voor niet-specialisten begrijpelijk. Ter kennisneming, maar ook omdat in bijgaand arti- kel wordt verwezen naar een aantal hierin opgenomen kaartfragmenten, is de produktfolder Thematische Kaarten hierbij gevoegd. Noten 1. PIKET, J. J. C. (1982), Topografie en milieu. Kartografisch Tijdschrift VIII, nr. 3, p. 13-20. 2. VEER, A.A., DE (1982), Milieukartering bij Stiboka, een overzicht. Kartografisch Tijdschrift VIII, nr. 3, p. 29-40. 3. Waterstaatskaart van Nederland, schaal 1 50. 000 (1865-heden). 's-Gravenhage: Rijks- waterstaat, Meetkundige Dienst, afd. Water- staatskartografie. 4. Oostelijke Waddenzee en Eems-Dollard, schaal 1 100. 000 (1973 en 1979). Rijkswaterstaat, direktie Groningen, Meet- en Adviesdienst Delfzijl. 5. Dieptelijnenkaart Westelijke Waddenzee, schaal ong. 1 100. 000 (1976). Rijkswaterstaat, direktie Noord-Holland, studiedienst Hoorn. 6. Nederlandse Kustwateren, noordblad Wadden, schaal 1 10. 000 (1984). 's-Gravenhage: Rijks waterstaat, Meetkundige Dienst, afd. Water- staatskartografie. 7. ZONNEVELD, I. S. (1979), Land evaluation en land(scape) science. ITC Textbook VII-4. 8. STOKKOM, H. T. C. VAN (1981), Vegetatiekaar- tering m. b. v. luchtfoto's. Geodesia 23e jrg. nr. 12. 9. BUYSROGGE, R. A. H. T. C. VAN STOKKOM en J. VISSER (1979), Geomorfologische kaartering van de platen, slikken en schorren in het Volke- rak en de Krammer. Middelburg: Rijkswater staat, Deltadienst. 10. MEULSTEE, C. en H. T. C. VAN STOKKOM (1979), Biomassa schatting van macrofytoben- thos in de Oosterschelde. Rijkswaterstaat, Meetkundige Dienst, rapport MDLK-R-8551. 11. Jaarboek der Waterkwaliteit van de Rijkswateren, Rijntakken en Maas (1965 t/m 1970). 's-Graven- 52 KT 1986. XII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 62