topeMsifpiB HODGKISS, A. G. and A. F. TATHAM, Keyguide to information sources in Cartography. Uitgeverij Mansell, 6 All Saints Street, Lon don N 1 9R1. 253 pp, 15, 5 x 23 cm, index op onderwerp en auteurs, 1397 titels. 1 986. ISBN 0 7201 1768 2. Prijs 25. 00. Het is de bedoeling van alle delen van de Keyguide serie om bronnen van informatie over een bepaald terrein aan te geven. Dit deel be handelt tijdschriften, artikelen, boeken, en naslagwerken op het ge- bied van zowel de historische als de moderne kartografie, en daar- naast op het gebied van kaartbeheer. Want het boek is in eerste instantie geschreven voor bibliothekarissen en kaartbeheerders. De eerste 80 bladzijden geven een idee van de geschiedenis van de kartografie, en van de openlegging daarvan, de instanties die thans kartografisch bezig zijn over de hele wereld, een kenschets van de beschikbare kartografische litera- tuur, aanwijzingen hoe op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen in het vak, en op het gebied van het kaartbeheer. Dat gaat vergezeld van lijsten van overzichtsliteratuur op die gebieden. Dan volgen drie geannoteerde bi- bliografieön: op het gebied van de historische kartografie, op het ge bied van naslagwerken en de mo derne kartografie, en op het gebied van de kartografische organisaties, uitgeverijen en kaartverzamelingen. De verwijzingen naar artikelen en boeken zijn geannoteerd, dat wil zeggen er wordt ook aangegeven waarom de aangehaalde titels van belang zijn, en dat is op een duide- lijke manier uitgevoerd. Behalve bij de regionale overzich- ten van historisch-kartografisch kaartmateriaal (het deel voor Neder- land is uitstekend) wordt er prak tisch uitsluitend engelstalige lite- ratuur vermeld; het werk is in 1984 afgesloten. Er is een redelijk overzicht van adressen van karto grafische instellingen en vereni- gingen buiten de engelstalige lan den en dat betekent een wat een- zijdige benadering. Gezien deze benadering lijkt het dus alleen voor een engelstalig publiek ge schreven. Maar ook voor dat publiek is het jammer dat het niet kennis kan nemen van bijvoor- beeld de vele encyclopedische werken op het gebied van de kar tografie die in het duitse taalge- bied verschijnen, de russische bibliografische overzichten, aanwinstenlijsten uit Frankrijk of ItaliS, en - maar dat geldt ook voor engelstalige landen zelf - gedrukte katalogi van kaartkollek- ties. Voor engelstalig gebied is het een nuttig werk, en voor kartografi sche en geografische bibliotheka rissen in Nederland is het boek een voorbeeld voor een neder- landse pendant. F. J. Ormeling GEILLUSTREERDE BOSATLAS VAN DE WERELDGESCHIEDE NIS. Groningen: Wolters-Noord- hoff Atlasprodukties, 1984. 230 pp. waarvan 64 pp. kaarten, re- gisters op onderwerp en op aard- rijkskundige namen (2750 namen) en 260 illustraties in kleur. For maat 30 x 24 cm. ISBN 90 01 121365. Algemeen Deze uitgebreide versie van de Bosatlas van de Wereldgeschiede- nis die Wolters in 1983 uitbracht is een bijzonder fraai uitgevoer- de geschiedenisatlas; fraai door de adequate en funktionele karto grafie, door de evenwichtige lay-out en de keuze van de illus traties die een logische aanvul- ling vormen op de kaarten. Be halve met illustraties en tekst zijn er aan de eerste versie ook 8 pagi- na's kaarten over BelgiS toegevoegd, afkomstig uit de Belgische editie van deze atlas. Zoals zijn voorganger is ook deze atlas geleed in de delen Prehistorie, Oudheid, Middeleeuwen, 1500-1800, Negentiende eeuw, Twintigste eeuw, Nederland, Belgig, Noord-Ameri- ka, Latijns-Amerika, Rusland, China en Wereldgeschiedenis. De atlas is bijzonder goed ontsloten, met een uniforme legenda, blad- wijzer, een algemene inhoud die de 230 kaarten en grafieken over- zichtelijk presenteert. De kaarten zijn duidelijk beschritt, hebben waar nodig schaduwering voor de weergave van het religf maar hou- den een open, helder beeld. Er is sprake van een goede systematische opzet, en door de aansluiting aan de Grote Bosatlas waarin ook al enige geschiedeniskaartjes zijn op- genomen, is er een verankering van het gebodene in het eigentijdse wereldbeeld. Kartografische aspekten Door de aard van de atlas is er weinig grootschalig kaartmateriaal waarop een bij de betreffende pe- riode passende topografie nodig zou zijn. Nederland en de Eufraatdelta zijn de enige gebieden in de atlas waar aandacht is besteed aan de veranderende kustlijn. Voor de in- vulling van de kleurvlakken op de staatkundige kaarten is gekozen voor standaardkleuren, die door de tijd hetzelfde blijven (Rusland blijft roze, Duitsland geel en Frankrijk paars); bij de weergave van de wereldoorlogen in onze eeuw zijn de Geallieerden rood en oranje en de Centralen/Asmogend- heden blauw en groen weergegeven. De band met de Grote Bosatlas wordt nog versterkt doordat op de economische kaarten dezelfde Sym bolen worden gebruikt. Doordat niet naar grootte wordt gedifferen- 56 KT 1986. XII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 66