tieerd hebben deze Symbolen ech ter alleen een kwalitatieve beteke- nis. Dat is met name fnuikend bij een vergelijking tussen opeenvol- gende periodes waardoor veel van de mogelijke expressiviteit onbe- nut blijft. Natuurlijk ontbreekt in de meeste gevallen exacte infor- matie, maar op basis van de be- schikbare gegevens moet het toch mogelijk zijn tot een gradatie van de Symbolen in twee of drie klas- sen van belangrilkheid te komen. Grenzen komen eigenlijk maar op 66n manier voor: als een gestreep- te omkadering van de kleurvlakken. Dat suggereert een zeer nauwkeu- rige definitie van het grensverloop, waarvan echter vaak geen sprake zal zijn geweest. Terwille van de duidelijkheid is het gamma van af- gebakende grens tot een zone van wisselende controle of geleidelijke overgang van de hegemonie tot 66n mogelijkheid teruggebracht. Ook met behoud van de duidelijkheid had men dit vastomlijnde beeld waar nodig kunnen afzwakken, bijvoorbeeld door de gestreepte contour weg te laten. Nu werkt zo'n grenslijn, bijvoorbeeld in de Sahara of het Amazonebekken, wat bevreemdend. De kaarten zijn - net zoals de nieuwste kaarten in de Grote Bos- atlas en de verschallende nieuwe edities van de Kleine Bosatlas - sterker gegeneraliseerd dan meestal in geschiedenisatlassen gebeurt, hetgeen aan de leesbaar- heid sterk ten goede komt, en aan- sluit op het primaire doel van de Bosatlas van de Wereldgeschiede- nis, begeleiden van het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Geografische Namen De redaktie van de atlas heeft er blijkbaar naar gestreefd plaatsna- men eenvoudig weer te geven, dus zonder tussen haken geplaatste an dere naamversies. Bij de daaruit voortvloeiende keuze tussen ver- schillende naamversies heeft men meestal voor de moderne versie gekozen, tenzij een oudere naam als bekender werd verondersteld. Dat levert op de overzichtskaart van het Middellandse Zeegebied in de Oudheid een kombinatie van oude (willekeurig in Latijnse of moderne transcriptie van het Grieks be- noemd) en moderne namen op, alle in hetzelfde schrifttype, die ver- warrend werkt: middenin een mo dern beschritt Spanje vindt men opeens de naam Numantia, maar in Turkije treft men Ikonium en Byzantium aan in plaats van Konya en Istanboel. Er bestaat eigenlijk geen mogelijkheid met dit uitgangspunt een consequent en verantwoord namenbeeld te krijgen. Een beter uitgangspunt zou zijn namen te kiezen die in omloop wa ren in de periode waarop de kaar ten betrekking hebben. Een even- tuele tegenwoordig meer bekende naam zou dan tussen haakjes kun nen worden toegevoegd. Nu wordt gesuggereerd dat de hoofdstad van de Hittieten Bogazköy heette, ter- wijl dat slechts de van de Middel- eeuwen tot 1937 geldige naam is van het thans Bogazkale geheten dorp waar men in de buurt de resten van de bedoelde hoofdstad Hattoesas heeft opgegraven. Met het hulpmiddel van de moderne naam tussen haakjes heeft men ook de mogelijkheid om de continuiteit van de bewoning aan te geven Over boord gezet: wie ziet dat het bij Konya in Turkije (op kaarten uit 16e en 19e eeuw) om dezelfde plaats gaat als Ikonium (op kaar ten uit de Oudheid tot 1250)? Juist met behulp van het register had men deze extra-informatie alsnog kunnen geven, maar die kans is gemist. Nu komen zonder naar elkaar te verwijzen in het regis ter veel namen voor uit het Bel gisch-Franse grensgebied in twee verschillende versies (Broekburg/ Bourbourg, Arras/Atrecht), een ander voorbeeld is Alexandria waarbij wöl naar de huidige naam Iskenderun wordt verwezen, maar bij Alexandrette, nog steeds de zelfde plaats, niet. Het apart voorkomen van Den Haag en Den Bosch naast hun officible vormen is slordig. Over het algemeen zijn exoniemen gebruikt, zoals Warschau, Belgrado en Rome. Kaartgebruik Er is naar gestreefd vergelijkingen in ruimte en tijd mogelijk te maken - dus eenzelfde gebied zoveel mo gelijk steeds op dezelfde schaal te presenteren, en een bepaald thema op overeenkomstige tijdstippen voor verschillende gebieden te presenteren. Door konstante scha len, staatkundige standaardkleuren en afbeelding van hetzelfde thema voor verschillende perioden voor hetzelfde gebied zijn daar alle mogelijkheden voor geschapen. Alleen reeksen voor verschillende gebieden zijn niet te vergelijken (bijv. Economie USA kaarten voor 1860 en 1900; economische kaarten van de USSR voor 1725, 1900 en 1930; bevolkingskaarten van Europa uit 1550, 1750, 1815 en 1900; economische kaarten van Europa uit 1250, 1500, 1850 en 1900). Er zijn wel momentopnamen gekozen die voor längere perioden geldig zijn. Er is sprake van een goede relatie tussen kaarten en tekst: bijna alle in de tekst genoemde plaatsen zijn op de kaarten te vinden, de alge- mene ontwikkelingen die uit ver gelijking van opeenvolgende kaar ten van hetzelfde gebied blijken worden verklaard, en door de il- lustraties wordt deze verklaring nog versterkt. Het is een lange bespreking gewor den, maar voor zo'n geheel nieuw Nederlands werk van dit niveau is dat terecht. De atlas sluit goed aan op de nieuwe trends in het onder wijs (meer aandacht voor sociaal- economische geschiedenis, voor de wereld buiten Europa (alleen het grootste deel van Azie ont breekt) en voor een recente ge schiedenis). De kritiek op de schrijfwijze van de namen valt ge heel weg tegen de goede systema tische opzet, de geboden vergelij- kingsmogelijkheden en de goede leesbaarheid. Resumerend: een belangrijke aanwinst voor het Ne derlands taalgebied. F. J. Ormeling GEOLOGISCHE KAART VAN NEDERLAND BLAD 51 W EIND HOVEN WEST. Schaal 1 50. 000. Samengesteid door J. H. Bisschops, J. P. Broertjes en W. Dobma, Haarlem. Rijks Geologische Dienst, 1985. Met profielenblad, Bijkaar- tenblad en een Toelichting (216 pp. 21 foto's en 80 kaartjes of dia- grammen). ISBN 90 12 04847 8. Prijs f 35,-, verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij in Den Haag. De fraaie bladen van de tweede generatie van de Geologische kaart van Nederland worden in het KT regelmatig vakinhoudelijk bespro- ken door fysisch geografen of an dere professionele kaartgebruikers. De uitvoering van de begeleidende toelichting lijkt echter zö gebrui- kersvriendelijk dat ditmaal aan- KT 1986. XII. 3 57

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 67