is bijvoorbeeld het geval in het hoofdstuk over kaarttekenen, waar- in illustraties verreweg de hoofd- moot vormen, zonder voldoende toegelicht te worden; grafische aanduidingen voor 'goed' of 'siecht' bij alternatieve oplossingen voor bepaalde kartografische problemen zeggen niet veel als niet aangege- ven wordt waarom ze goed of siecht zijn. Behalve deze opmerking met be- trekking tot de illustraties, moet helaas ook vastgesteld worden dat het te verwachten probleem van de onderlinge afstemming van de bij dragen van auteurs afkomstig uit verschillende delen van de wereld niet op bevredigende wijze kon wor den opgelost. Er is sprake van grote verschillen in aanpak, in leesbaarheid, in moeilijkheids- graad, in kwaliteit van de illustra ties en in de verhouding tussen beeld en tekst. De verschillende hoofdstukken worden ook onvoldoen- de met elkaar in verband gebracht. Als we na deze algemene opmer- kingen de aandacht nu even richten op de afzonderlijke hoofdstukken dan moet worden vastgesteld dat de inleiding van Koeman over de geschiedenis van de kartografie zeer lezenswaardig is. Hetzelfde geldt voor het hoofdstuk over de mathematische kartografie, al heeft de lay-out hier wel wat na delige consequenties voor de lees baarheid. De inleiding van Meine over het terrein van de kartografie is min der geslaagd: het is niet duidelijk wat nu precies de bedoeling is en het geheel is onvoldoende gestruk- tureerd. Enigszins teleurstellend was ook het belangrijke hoofdstuk over de theorie van de kartogra fische weergave. Een systemati sche benadering was in dit kader waarschijnlijk het meest op zijn plaats geweest, maar nu wordt het toch te veel aan de lezer overge- laten om alles op een rijtje te zetten, als dat trouwens mogelijk is voor iemand zonder voorkennis van Bertin's grafische beeldtaal. Dit hoofdstuk lijkt duidelijk te moeilijk voor de doelgroep, Daar- bij komt dat er ook in detail nog wel het een en ander op valt aan te merken, bijvoorbeeld de on- gemotiveerde verandering van punt-, naar vlak-, naar puntsym- bolen bij afnemende schaal in figuur 24 en het onvoldoende on~ derscheid tussen punt- en vlak- symbolen in figuur 29. Het hoofdstuk dat volgens de titel gaat over kaarttekenen en het aan- brengen van schritt omvat in wer- kelijkheid meer dan alleen die as- pekten van de kaartproduktie. Er wordt bijvoorbeeld ook aandacht besteed aan het maken van stroom- diagrammen. Hierover valt nog op te merken dat de in dit hoofdstuk voorgestelde Symbolen voor stroomdiagrammen te groot in aantal en te gekompliceerd zijn. De bijvoorbeeld op het ITC in Enschede ontwikkelde methode is veel eenvoudiger en voldoet in de praktijk goed. Men kan zieh ook afvragen waarom er in dit hoofd stuk bij de behandeling van het schrifttekenen in deze versie van het leerboek behalve aan het Ro- meinse schritt ook veel aandacht wordt besteed aan de Chinees- Japanse tekens. Waarom bijvoor beeld ook geen aandacht voor het Arabische schritt? Ten aanzien van het laatste hoofd stuk over kartografische repro- duktie kan men zieh afvragen in welke mate het aan het doel be- antwoordt. Er lijkt ook hier spra ke te zijn van onvoldoende tekst bij de illustraties. Zou het bij voorbeeld niet beter zijn geweest om een systematisch overzicht te geven van de opeenvolgende fasen in de te onderscheiden foto grafische en kopieerprocessen Niet met minder illustraties, maar met wat meer woordelijke toelichting. Ook hier wordt te veel verondersteld dat de lezer meer weet dan waarschijnlijk het geval is. Wat tenslotte in dit boek ontbreekt is een samenvattend overzicht van het proces van de kaartvervaar- diging. Het is jammer dat dit eerste deel van Basic Cartography nog een wat onsamenhangende indruk maakt. Op deze manier was het misschien net zo goed mogelijk geweest om losse op zichzelf staande delen over verschillende onderwerpen uit te geven. Het risico daarvan is echter dat ande re aspekten misschien over het hoofd worden gezien. Het is geenszins de bedoeling om hier alleen negatieve opmerkingen te maken. Het initiatief van de ICA en het resultaat daarvan is lovens- waardig, want alternatieven zijn er niet of nauwelijks, zeker niet voor deze prijs en het leerboek zal zeker vruchten afwerpen, voor- al voor lezers die al wat meer we- ten van de kartografie. Elly Rasdiani Sudibjo (Noot van de Redaktie: Mevr. Rasdiani is afgestudeerd in de kartografie op het ITC in Enschede. Zij is nu werkzaam als docente kartografie en verbonden aan het ITB in Bandung, Indonesiö. AGENDA Medio november: studiedag werkgroep kartografische reproduktietechnieken. Thema: Lith en nonlith. Plaats: Odijk. 20 november: bijeenkomst Kontaktgroep Automatise- ring. Plaats: PNEM Den Bosch. Inlichtingen: werkgroepen (zie blz. 2 voor adressen) Gevraagd: kaarten, tijdvak 1850-heden. Onder andereBonneblaadjes (schets/chromo)TMK (div. drukken), Sonderausgaben, Geallieerde uitgaven Ned.M 833, Waterstaatskaarten, Geologische kaarten, Stafkaarten van Ned. Indie, Suriname enz. Ook belangstelling voor 1:25.000 series (militair) NATO-landen. Eventueel ruilen. Schriftelijke aanbiedingenPeter Nugter, Postbus 1476, 9701 BL Groningen. KT 1986. XII. 3 59

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 69