rijkswaterstaat thematische kaarten ministerie van verkeer en waterstaat meetkundige dienst Fig. 1 Fragment uit: Vegetatiekaart Beningerslikken De Meetkundige Dienst (MD) maakt ten behoeve van de Rijkswaterstaat een veelheid van kaarten voor allerlei doeleinden. Het gebruik hiervan blijft overigens niet beperkt tot de Rijkswaterstaat alleen: ook bij andere overheidsdiensten en bij ingenieursbureaus en onderwijsinstellingen vinden deze kaarten aftrek. Van oudsher gaat het hier om algemene kaarten: ze geven een inventarisatie van alle in het terrein zichtbare objecten (voor zover de schaal dit toelaat), aangevuld met administratieve grenzen en namen. Bekende voorbeelden zijn de beheerkaarten, de kust- oeverkaarten en de rivierkaarten. Daarnaast worden in toenemende mate thematische kaarten vervaardigd: deze beperken zieh tot een of enkele samenhangende onderwerpen, waarvan de spreiding of ruimtelijke variatie wordt weergegeven. Enige thematische kaarten Een van de oudste thematische kaartseries is de Waterstaatskaart van Nederland. Deze verschijnt al sinds 1864 en geeft op schaal 1:50.000 een gedetailleerd overzicht in kleur van de waterhuishouding, de waterkering en de indeling in waterschappen. Een aantal thema's hiervan wordt ook afzonderlijk op landelijke overzichtskaarten weergegeven, overwegend op schaal: 1:400.000. Een andere groep vormen de wegenkaarten: landelijke overzichtskaarten in kleur op schaal 1:250.000. Deze zijn opgezet als beheerkaarten (dus geen routekaarten) en geven de diverse categorieen wegen weer, met nummering en kilometrering. Van meer recente datum zijn de kaarteringen van de vegetatie en de geomorfologie van buitendijkse gebieden, op schaal 1:5.000. Deze worden overwegend nog in zwart-wit uitgevoerd. Daarnaast worden veel thematische kaarten vervaardigd voor onder meer nota's, rapporten en kamerstukken. Deze varieren van eenvoudig tot zeer ingewikkeld en meestal is bij het maken haast geboden. Soms wil de opdrachtgever ook eerst een aantal voorlopige zgn. praatkaarten hebben, voor bespreking in diverse commissies. Pas dan wordt de definitieve versie vastgesteld en in grotere oplage afgeleverd. Verder wordt niet vreemd opgekeken bij opdrachten voor atlassen of voor wandkaarten.

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 78