IN MEMORIAM J. SCHEPEL Geheel onverwacht overieed op 19 juli j. 1. in zijn woonplaats Dalen, Jurrien Schepel. Hij werd 53 jaar. De heer Schepel was als kartogra- fisch tekenaar werkzaam bij het Bureau Wetenschappelijke Atlas van Nederland, dat sinds 1983 is ondergebracht bij de Topografische Dienst. Het plotselinge karakter van zijn overlijden heeft diepe verslagen- heid teweeggebracht bij zijn fami- lie en zijn collega's. Geboren in Groningen in 1933 stap- te de jonge Schepel op 16-jarige leeftijd in het grafische vak en wel als lithograaf bij de Boek- en offsetdrukkerij Van Dingen in zijn geboorteplaats. Hij deed daar 7 jaar ervaring op, zij het dat deze periode onderbroken werd door het vervullen van de militaire dienstplicht, hetgeen geschiedde in de vorm van een opleiding tot kartografisch tekenaar bij de Topografische Dienst (1953-1954). In 1956 trad hij in dienst bij de Uitgeverij Djambatan te Amster dam, waar hij zieh verder be- kwaamde in het kartografische werk. In deze plaats leerde hij ook zijn vrouw kennen. Wegens de huisvestingsproblemen aldaar besloot hij terug te keren naar Groningen toen hij als lithograaf in dienst kon treden bij Uitgeverij J. B. Wolters. Promotiemogelijk- heden brachten hem weer terug bij drukkerij Van Dingen, nu als voorman lithograaf. Het meer kar tografische werk trok op den duur toch meer en bovendien leefde in zijn gezin de wens terug te keren naar het westen. Op 1 juli 1963 kwam hij bij het Bureau Atlas van Nederland in Den Haag. Vrijwel vanaf het begin is hij dus betrok- ken geweest bij het samenstellen van de Atlas van Nederland, waar- van de eerste bladen versehenen in 1963. Van de 99 tussen 1963 en 1977 versehenen kaartbladen, de 16 supplementsbladen (1978-1981) en 10 delen van de tweede uitgave van de Atlas van Nederland is minstens eenderde deel door hem getekend en bewerkt. Hij heeft daarmee als persoon de grootste bijdrage geleverd aan de totstand- koming van de Atlas van Neder land. 23 jaar lang heeft hij aan de atlas gewerkt; we kunnen met recht spreken van zijn levenswerk. He iaas kan de tweede uitgave niet onder zijn handen voltooid worden, hoe graag hij dat ook gewild zou hebben. Immer was hij enthousiast met zijn vak bezig, nauwgezet en precies. Het was zowel werk als hobby voor hem. Ook in de avond- uren verrichtte hij dikwijls als free-lancer kartografische werk- zaamheden. In de jaren zeventig, gekenmerkt door vele verhuizingen van het atlasbureau binnen Den Haag, was hij jarenlang de man die het bureau draaiende hield, tijdens de lange Perioden dat het hoofd van het bureau wegens ziekte afwezig was. In het begin van de jaren tachtig, toen het atlasbureau bij de Topo grafische Dienst zou worden on dergebracht en daardoor meege- spreid zou worden naar Emmen, kwam voor hem een moeilijke be- slissing. Hij koos voor zijn werk aan de atlas en is daardoor van onvervangbare waarde geweest in de overgangsperiode voor de voort- gang van het werk en het inwerken van nieuwe collega's. Een vriendelijk, bescheiden en vakbekwaam man was hij. Zijn collega's zullen hem missen. Mögen zijn vrouw en kinderen troost vinden in het tastbare werk waar hij zieh altijd volledig voor heeft ingezet. N. J. Bakker IN MEMORIAM H. P. KRUYNE Op 15 juli j. 1. overieed ons oud- lid Hugo Pieter Kruyne. Van 1961 tot 1980 was de heer Kruyne werk zaam als kartograaf-instrukteur bij de Afdeling Kartografie van het ITC in Enschede. E. S. Bos VERSLAG REGIONALE HTUDIE- DAG IN NIJMEGEN VAN DE WERKGROEP VOOR DE GESCHIE DE NIS VAN DE KARTOGRAFIE Op 26 april 1986 werd in Nijmegen voor de eerste keer een 'regionale studiedag' gehouden. Een en ander werd mogelijk gemaakt doordat het plaatselijke Gemeentearchief op deze, onder normale omstandig- heden, vrije zaterdag, haar poor- ten opende. Voor de toestemming om deze dag te kunnen organiseren wil de Werkgroep voor de Geschie- denis van de Kartografie de Ge- meentearchivaris hartelijk danken. Op deze dag waren maar liefst 67 belangstellenden aanwezig. Rond het thema 'De oude kartografie van de provincie Gelderland' werden vier lezingen gehouden. Het onderwerp van de eerste voor- dracht was: De militaire karte ring van de provincie Gelderland. In zijn lezing beperkte drs. F. W. J. Schölten zieh niet alleen tot die provincie. Veeleer schetste hij de landelijke ontwikkelingen in de militaire kartering, die hij aan de hand van een aantal goed gekozen Gelderse voorbeelden illustreerde. De behandelde periode liep van cir ca het begin van de tachtigjarige oorlog tot aan het jaar 1795. Schölten stelde dat de vervaardi- ging van militaire kaarten nauw samenhing met zowel de politieke ontwikkelingen als met de wijze van oorlogvoeren. Tot aan het be gin van de achttiende eeuw bestond KT 1986. XII. 3 5

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 7