VERSLAG VAN DE STUDIEDAGEN 1986 TE ROLDUC Over het thema symboolontwerp en symboolgebruik werden van 24 tot en met 27 juni 1986 de studie- dagen van de NVK gehouden. Het aantal deelnemers, ca. 40, lag iets lager dan in voorgaande jaren maar er waren nieuwe ge- zichten, hetgeen we kunnen toe- juichen. Na ontvangst en lunch op 24 juni sprak de voorzitter van de NVK E. S. Bos het openingswoord. Hij memoreerde dat de organisatie van de dagen mede mogelijk werd gemaakt door de welwillende mede- werking van diensten als Rijks- waterstaat, Rijksplanologische Dienst, Afd. Geodesie van de TH Delft en de firma's Klett, GTR, Staedtler, 3M en Letraset. Zij stelden mensuren, apparatuur en materialen ter beschikking. De organisatie was in handen van de bestuursleden M. A. G. Bos, D. J. Dijkstra en F. J. Ormeling in samenwerking met de Studenten C. Blok, L. Heijnens, J. Heuvel- mans, D. Kootstra, H. Tappel en S. v. d. Top van de Rijksuniversi- teit Utrecht (RUU). Tenslotte vestigde Bos de aandacht op een kleine kaartententoonstel- ling van Indonesische kaarten. (Eiders in de rubriek Berichten wordt hier meer aandacht aan be- steed). Hierna trad E. S. Bos als eerste spreker op over het thema 'Kaart- symbolen'. Zijn bijdrage is als artikel in dit nummer van het KT opgenomen. Vervolgens hield J. H. A. Kroeze (RUU) een lezing over 'Waarne- mingspsychologische aspekten van grafische Symbolen'. Hij memo reerde het menselijk zintuigelijk funktioneren en beschreef hoe een mens Signalen uit zijn omgeving verwerkt (hören, zien, proeven, ruiken, enz. Hij bracht het iconisch geheugen van de mens naar voren en onderscheidde het körte en het lange termijngeheugen. Aan de hand van voorbeelden ver- klaarde Kroeze ons de visuele coderingstheorie. 's Avonds volgde de lezing van mw. C. Blok (RUU) getiteld 'Symboolontwerp voor blinden- kaarten' (zie het artikel eiders in dit KT). Na de lezing werden door de deel nemers tijdens een oefening een aantal kaartbladen voor blinden vervaardigd. Toen de produkten klaar waren werd de proef op de som genomen. De heer W. Pierik, zelf blind, had zieh voor dit expe- riment beschikbaar gesteld. De fouten in de kaarten vielen nog al mee. Woensdag 23 juni werd de dag be gonnen met een lezing door H. J. Zwaga (RUU), waarnemingspsy- choloog, over 'Psychologische testmethoden'. Hij verstond onder een grafisch symbool elke vorm die men kan creeren waaraan een be- tekenis kan worden toegekend. Is de kleur rood niet reeds zolang als zodanig gebruikt dat men deze als (aanduiding van) gevaar gaat be- schouwen? Verder Steide hij dat picturale elementen hoe goed ook bedoeld, toch vaak de raadvrager in verwarring brengen. Zo zal een pictogram met een pijl duidelijk zijn voor een richting en voor een in- of uitgang. Maar geldt deze duidelijkheid voor alle pictogram- men? Een onderzoek hiernaar is gedaan in de vorm van een herkennings- test. Hieruit bleek dat driedimen- sionale Symbolen slechter verwerkt worden dan tweedimensionale. Sym bolen zijn vaak niet multi-inter- preteerbaar en een abstrakt sym bool wordt vaak siecht begrepen. Aansluitend volgde een verslag van een onderzoek naar de betekenis van kaartsymbolen door J. Heuvel- mans en D. Kootstra (RUU). KT 1986. XII. 3 7

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 9