OPRICHTING GEBRUKERSGROEP SALADIN In juni 1986 is de Gebruikersgroep Saladin opgericht. Saladin is een ruimtelijk geörihnteerd informatie- systeem gebaseerd op Segmenten, ontwikkeid door het Pianologisch Studiecentrum van TNO. Het Saladin-pakket funktioneert in een PC-omgeving. In de gebruikers groep worden ervaringen uitgewis- seld, nieuwe ontwikkelingen ge- koördineerd en gei'nitiöerd en ge- zamenlijk afgeleide toepassingen ontwikkeid. Op dit moment nemen aan de ge bruikersgroep deel: - Gemeentewerken Rotterdam, afdeling Landmeten en Kartogra- fie - Dienst Ruimtelijke Ordening Amsterdam, afdeling CSG - ITC-Enschede, Urban Survey Department - TNO-Delft, Pianologisch Studie centrum Voor inlichtingen kunt u zieh wen den tot de sekretaris van de Ge bruikersgroep Saladin, W. C. Bloom, Gemeentewerken Rotter dam, afd. Landmeten en Kartogra- fie, Postbus 6633, 3002 AP Rot terdam, tel. 010 - 4894401. AFSCHEID PROF. HEINEMElJER Prof. Dr. W. F. Heinemeijer, hoogleraar in de Sociale Geogra- fie aan de Universiteit van Amster dam, zal op vrijdag 27 maart 1987 officieel afscheid nemen. Wij ver- zoeken allen die gedurende de af- gelopen tientallen jaren door onder- wijs, onderzoek en bestuurlijke aktiviteiten met Heinemeijer kon- takt hebben gehad en over dit af scheid informatie willen ontvangen, dit kenbaar te maken aan: Instituut voor Sociale Geografie Universiteit van Amsterdam, t. a. v. P. Mug, Jodenbreestraat 23, 1011 NH Am sterdam, tel. 020 - 5254065 (of 5254316). MARITIEM MUSEUM 'PRINS HENDRIK' 18 december 1978 was de laatste dag dat het voormalige Maritiem Museum 'Prins Hendrik' aan het Burgemeester s'Jacobplein in Rotterdam bezocht kon worden. Vanaf 7 november 1986 kan het publiek eindelijk opnieuw kennis nemen van de kollektie en voor het eerst van het komplex met haven, kade en museumvloot, van de reeks wisseltentoonstellingen die er staan, het informatie- systeem, kortom van de geheel nieuwe opzet van het museum. Gehuisvest in een nieuw gebouw van de architekt W. G. Quist, en gelegen in het centrum van de stad biedt het museum een totaal andere aanblik. Het museum kent in zijn huidige vorm een aantal aspekten die voor vers chiliende doelgroepen inte ressant kunnen zijn; - een verzameling met zowel (kunst)historische, technische en aktuele Objekten; - een kleine vaste presentatie, vier grote en twee kleine wissel tentoonstellingen; - een verzamelbeleid dat bijvoor- beeld gericht is op scheepsarcheo- logie, industrieel-archeologische Objekten en echte schepen; - een architektonisch-museaal opvallend gebouw; - een uitgebreide kring van rela- ties in het bedrijfsleven. Tot en met 24 mei 1987 is de tentoonstelling 'De wereld vol- gens Blae|u', pronkstukken van de 17e eeuwse kartografie, te bezichtigen. Inlichtingen: Mari tiem Museum 'Prins Hendrik', Leuvehaven 1, 3011 EA Rotter dam, tel. 010 - 4132680. BCS BRIGHTON 1986 Het 23e jaarlijkse technische Symposium, dat door de British Cartographic Society werd ge- organiseerd in het weekeinde van 19-21 September 1986, was voor de schrijvers van dit verslag een van de meest stimulerende, ge- dachtenprikkelende en daardoor succesvolle kartografische bij— eenkomsten van de afgelopen ja ren. Of we dat weekend in Brighton nu toevallig erg ontvan- kelijk waren voor nieuwe ideebn en gezichtspunten, of dat meer konkrete faktoren verantwoorde- lijk waren voor het succes, valt moeilijk aan te geven. Feit is wel dat het Symposium in alle opzichten uitstekend georgani- seerd was en dat alle omstandig- heden aanwezig waren voor een zinvolle kommunikatie met veel deelnemers (er waren er meer dan 300) met uiteenlopende achter- gronden. Hoewel door sommigen ge- vreesd werd voor een zekere mat- heid op een weekend Symposium direct na afloop van Auto Carto London, waaraan velen ook al had- den deelgenomen, bleek het tegen- deel waar. Het leek juist wel of men blij was om weer eens echt onder kartografen te zijn. Daar- mee is zeker niet gezegd of bedoeld dat men de buik vol had van com- puterkartografen en automatisering. Integendeel, dit onderwerp stond ook in Brighton voorop. Daarbij was het voor ons bijzonder opval lend dat de integratie tussen com- puterkartografie en de meer tradi- tionele kartografie onmiskenbare vorderingen heeft gemaakt in Groot-Brittanniö. Vele van huis uit traditionele kartografen zien de computerkartografie niet meer als een vaag en mystiek gebeuren. Zij proberen zieh een goed beeld te vormen van de ontwikkelingen, zien er niet tegen op om kritische vragen te stellen, maar staan ook volledig open voor de nieuwe moge- lijkheden die worden geboden. Tijdens de openbare bijeenkomsten, maar ook bij meer informele gele- genheden ontsponnen zieh daarom vele interessante diskussies, waaraan het deelnemen meer dan de moeite waard was. Het lezingenprogramma gaf tot deze diskussie vele zinvolle aan- zetten. Het feit dat niet alle lezin- gen inhoudelijk iets nieuws brach ten, doet daar niets aan af. De aftredende voorzitter van de BCS, I. Kember, beet samen met een collega van de Hydrografische Dienst in Taunton de spits af door het publiek getuige te laten zijn van een diskussie tussen een kaartge- bruiker die weet wat hij wil (een stuurman/navigator) en een marien kartograaf die niet aan alle wensen tegemoet kan komen. En hoewel het programma voor de rest van de vrijdagavond eigenlijk voorzien had in wat meer ontspannende so ciale aktiviteiten aan de bar, wa ren een aantal kartografen meteen al niet meer te stuiten. David Scott, een Student die bezig is aan zijn promotie-onderzoek en graag met anderen van gedachten wilde wisselen over experimentele on- derzoeksmethoden, had samen met zijn Supervisors C. Board en R. M. Taylor het initiatief genomen om, buiten het officiSle programma om, een 'Workshop' te organiseren voor 8 KT 1986 XII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 10