en methoden. Eigenlijk pas toen we weer naar huis gingen en tezamen met vele strandgangers de trein van Brigh- ton naar London namen, realiseer- den we ons dat het eigenlijk het hele weekend ook nog eens fantas tisch mooi weer was geweest. A. Brown en C. P. J. M. van Elzakker HET PROJECT CARTOCHRONO- LOGY Zoals bekend is de kaartinhoud een belangrijk hulpmiddel bij de date- ring van oude kaarten. Een kaart waarop de Beemster of de Haar- lemmermeer is drooggemalen is jonger dan respektievelijk 1612 en 1852. Een kaart waarop het Noord- hollandskanaal of het Suezkanaal is afgebeeld is jonger dan respek tievelijk 1825 en 1869. Het omge- keerde.dat wil zeggen dat elke kaart waarop bijvoorbeeld Savannah (gesticht in 1733), Batavia (1619) of Quebec (1608) nfet voorkomen ouder moet zijn dan de stichtings- jaren aangeven.gaat niet op want men dient rekening te houden met de kartografische 'time lag' of vertraging die verloopt tussen het ontstaan of de totstandkoming van een verandering aan het aardopper- vlak en de registratie daarvan door kartografen. Atlaskartografen weten dat het zelfs tegenwoordig nog län gere tijd kan duren alvorens be- trouwbare gegevens voor de weer- gave van kartografische noviteiten kunnen worden bemachtigd. Samen met de Society for the His- tory of Cartography heeft de com- missie voor de geschiedenis van de kartografie van de International Cartographic Association (ICA) recentelijk het Project Carto- chronology gelanceerd. Dit projekt beoogt het bijeenbrengen en publi- ceren van chronologisch gerang- schikte informatie op regionale basis die kan dienen bij het date- ren van historische kaarten. De gezochte gegevensuitstralende in formatie valt in drie hoofdgroepen uiteen. In de eerste plaats dienen genoemd te worden veranderingen die voortvloeien uit de uitbreiding van de kennis der oecumene en het verwerven van een dieper inzicht der geografische verschijnselen door ontdekkingstochten, krijgs- tochten, onderzoek en exploratie. Hieronder vallen bijvoorbeeld de ontdekking van Straat Le Maire (1616), de verkenning van de Coppermine River in Canada in de 18e en van de bronnen van de Nijl in de 19e eeuw. Een tweede grote groep van dateerbare karto grafische informatie houdt verband met aan de aardoppervlakte optre- dende veranderingen teweeggebracht door natuurlijke oorzaken of door menselijke aktiviteiten. Tot de eerste subgroep behoren vulkani sche uitbarstingen (Vesuvius 79, Krakatau 1883), katastrofale over- stromingen (St. Elizabeth's vloed 1421), bergstortingen (Goldau 1806), de aangroei van rivierdelta's (Po, Wolga) enzovoort. Voor zover de veranderingen voortvloeien uit menselijke aktiviteiten kan onder andere worden gedacht aan de stichting en uitbreiding van neder- zettingen, landaanwinningen, de aanleg van kanalen, spoorwegen (hoogtepunt 19e eeuw), wegen, havenbekkens, stuwdammen en -meren, aan veranderingen van staatskundige en administratieve grenzen, aan naamsveranderingen enzovoort. Een derde en laatste kategorie van indikatoren wordt gevormd door de tijdstippen waarop bepaalde tech- nieken in de kaartvervaardiging werden gei'ntroduceerd zoals bij voorbeeld het gebruik van diepte- en hoogtelijnen, de overgang van kopergravure op lithografie of de vervanging van bergschrapjes door reliöfschaduwing. Bij het verzamelen van informatie wil men zieh voorshands beperken tot de periode 1500-1900 maar er wordt rekening gehouden met een mogelijke uitbreiding tot 1930. Teneinde het lokale element in dit internationale projekt te beperken wenst men zieh voornamelijk be- zig te houden met dfe informatie die geacht wordt voor te komen op kaarten op de schaal 1 5 mil- joen. Daar deze schaal rijkelijk klein is om veranderingen door natuurlijke oorzaken (uitbarsting Krakatau!) of wel de talrijke grenswijzigingen in de geschiede nis van Europa weer te geven lijkt ook op dit terrein uitbreiding van het projektkader wenselijk. Het Project is aangekondigd in Imago Mundi (Vol. 37), in de Map Collector (Nr. 33, december 1985) en in Newsletters van de ICA en van de Society for the History of Discoveries. Tot dusver hebben deskundigen uit 40 landen hun be- langstelling voor het projekt ken- baar gemaakt. Het zal duidelijk zijn dat wil de opzet slagen wereldwijde deelneming wenselijk is. Kontakt adressen voor verdere informatie zijn Tony Campbell of Dr. Helen Wallis beiden te bereiken in de Map Library, The British Library, Great Russell Street, London WC1B3DG. F. J. Ormeling sr. EEN KARTOGRAFISCH MUSEUM TE GOTHA In Gotha, DDR, de zetel van Justus Perthes, de 200 jaar oude uitgeverij van atlassen en kaarten, in 1951 genationaliseerd en sedert- dien bekend als VEB Hermann Haack, is in 1985 een kartogra- fisch museum geopend. Het museum is gehuisvest in Schloss Frieden stein, de voormalige residentie van de hertogen van Saksen Coburg- Gotha en vormt een onderdeel van het aldaar gevestigde Stedelijk Museum, dat samen met VEB Hermann Haack het initiatief tot de oprichting nam. Het kartografisch museum, of- schoon nog eenvoudig van opzet, be- staat reeds uit verschillende afde- lingen. Allereerst worden algemeen kartografische vraagstukken zoals projekties, generalisatie, reliSf- tekening enz. belicht. In een vol- gend vertrek wordt de ontwikkeling van de tien achtereenvolgende uit- gaven van de Stieler Handatlas ge- toond - een der grote prestaties van Justus Perthes Verlag - en de invloed van deze uitgaven op de atlaskartografie in binnen- en buitenland. In een derde afdeling staan schoolatlassen en wandkaar- ten centraal waarbij een belangrijke plaats is ingeruimd voor Stielers Schulatlas (1821). Vervolgens wordt uitvoerig aandacht besteed aan thematische en historische kaarten waarbij andermaal produkten van Justus Perthes in het middelpunt staan onder andere de Physikali scher Atlas van Heinrich Berghaus (1838-1848), de eerste thematische wereldatlas, en de Historisch- Geographischer Hand-Atlas (1837- 1852) van Karl Spruner von Mertz, de eerste historische atlas van formaat. De laatste afdeling van het museum is gewijd aan kaart- vervaardigingstechnieken, histo- 10 KT 1986 XII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 12