KARTOGRAFISCH BUREAU GEOGRAFIEK Poolse inzet wel een hoogtepunt tijdens het ICA Congres te Warszawa in 1982, waarvan de voorbereiding tijdens de in decem- ber 1981 afgekondigde Staat van Beleg onder de moeilijkst denkbare omstandigheden moest plaats vin- den. de redaktie WOL TE R S-NOORDHO F F 150 JAAR Op 3 mei 1836 opende J. B. Wolters zijn boek- en papierwinkel te Gro ningen. Daarom Vierde Wolters- Noordhoff (in 1968 ontstaan door fusie met buurman-konkurrent P. Noordhoff) in 1986 het 150-jarig bestaan. Zowel Wolters als Noordhoff heb- ben als uitgevers en producenten van vooral schoolatlassen in de Nederlandse kartografie een grote rol gespeeld. Wolters met natuur- lijk de 'Grote Bos' en de 'Kleine Bos', respektievelijk in 1877 en 1878 voor het eerst versehenen onder redaktie van P. R. Bos; Noordhoff met het atlasje van R. Bos (later bekend als de 'Bos- Zeeman') als belangrijkste uitgave. Atlantes Neerlandiei deel VI be- steedt veel aandacht aan de Pro dukten, die beide uitgevers tussen 1880 en 1940 op de markt brachten. (Zie ook Koemans artikel in KT 1985. XI. 3.) Ormeling sr. schreef in KT 1977. III. 4 een uitvoerig ar tikel over de toen honderdjarige Grote Bosatlas. Na 1975 heeft Wolters-Noordhoff een opmerkelijke ontwikkeling doorgemaakt. Enerzijds heeft men het grote publiek opgezocht met atlassen voorzien van tekst, illus- traties en foto's, anderzijds is men atlassen gaan maken voor bui- tenlandse uitgevers. Zo worden er nu in Frankrijk, BelgiS en Dene- marken atlassen verkocht, die grotendeels zijn ontworpen, gete- kend en gedrukt in Groningen. Michiel van Dongen Vrijwel in het verlengde van de oratie waarmee Ormeling het ambt als hoogleraar aanvaardde, zijn twee van zijn ex-pupillen begonnen met de opzet van een (karto)gra- fisch bureau dat zieh rieht op de grafische informatie-overdracht. Niels de Vos en Willem van den Goorbergh proberen een afzet-voet aan de grond te krijgen op het ge- bied van thematisch kaartwerk en grafische uitbeelding in alle denk bare toepassingen zoals voor jaar- verslagen, rapporten en voorlich- tingsbrochures. Willem is na zijn kandidaatsstudie Sociale Geografie aan de Rijksuni- versiteit te Utrecht overgestapt naar de hoofdrichting Kartografie. Niels volgde een vergelijkbare route via Vrije Universiteit en Ge- meentelijke Universiteit te Amster dam naar de Rijksuniversiteit Utrecht. Beiden hebben een karto- grafie-opdracht verricht in Kenia waarvan het resultaat uitgegeven is in de vorm van twee regionale thematische atlassen. De ervaring die zij hiermee op- deden, gekombineerd met het idee dat er afzetmogelijkheden moeten zijn voor statistisch-thematisch kaartwerk en grafische voorstel- lingen, doet hen nu de markt af- speuren naar opdrachten uit het bedrijfsleven en de overheid. En niet zonder succes. De eerste op drachten zijn uitgevoerd, andere beginnen binnen te komen en er worden serieuze onderhandelingen met potentigle opdrachtgevers ge- voerd. Deze gesprekken voor de acquisi- tie zijn niet zo eenvoudig te voeren dan wanneer het route- of toeris- tische kaartjes betreft. Veelal moet er een klein kollege grafische kommunikatie aan voor- af gaan, gebracht met enige over- tuigingskracht. Er zijn dan ook plannen om dat kollege te ondersteunen met beei dende brochures die (dat geldt 66k voor deze werving) het verhaal ef- fieiönter moeten laten overkomen dan een lang gesprek. De illustratiemap van eigen werk die zij hebben samengesteld is te omvangrijk om rond te sturen. Zij spreekt echter al duidelijke (gra fische) taal en de eerste sporen van een huisstijl zijn te bespeuren. Het oprichten en financieren van een beginnend bedrijf is in Neder- land geen eenvoudige zaak. Geluk- kig zijn er adviesbureaus welke de aankomend ondernemer met raad en daad bij kunnen staan. Geogra- fiek heeft zo'n bureau in de hand genomen en lijkt daarmee een de- gelijke en verantwoorde start te kunnen gaan maken. Deze beginnende ondernemers zien hun werkterrein als zeer divers; er zijn ideebn te over. Maar de nadruk ligt toch wel op de weerga- ve van statistische gegevens die vele bedrijven en diensten voor zichzelf en als voorlichtingsmate- riaal verzamelen. Het kan gaan om gegevens van de bedrijfsvoering, maar ook om gegevens van buiten die nodig zijn voor de bedrijfsvoe ring en het beleid. Het kan gaan om interne of externe voorlichting en om werving van klanten. Zij denken aan afbeeldingen over geografische spreiding van een bedrijf of haar MAIS IN WEST POKOT EEN VEELBELOVEND GEWAS lokale varieteiten veredelde varieteiten 12- 10- 75 '67 '71 '79 '83 Bij de uitbeelding van dit verschijnsel is in deze figuur, naast het 'objek- tieve' gebruik van komponenten en variabelen zoals we dat van Bertin kennen, gebruik gemaakt van associatieve grafische dementen. De glun- derende mal'skolf sleept het hoopgevende verleden van zijn ras als het wäre achter zieh aan. En zo te zien maakt hij zieh op voor een florissante toekomst KT 1986 XII. 4 17

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 19