gen, of een ander waargenomen schip of vliegtuig, voor het plotten van meteorologische gegevens en - bij militair gebruik - het aangeven van gevechtseenheden. 822.19 luchtvaartkaart Navigatiekaart (822.1) met sterk ge- generaliseerde topografische inhoud en speciale infor- matie ten behoeve van het navigeren in het luchtruim. Opm: De Wereldluchtvaartkaart is een internationale luchtvaartkaart op de schaal 1 1 000 000, uitgegeven onder auspicien van de International Civil Aviation Or ganisation (ICAO). Syn: luchtnavigatiekaart. 822.20 sterrenkaart Kaart die op de hemelbol (833.1(3)) ge- projekteerde hemellichamen weergeeft. 822.21 draaibare sterrenkaart Op e6n van de polen gecen- treerde draaischijf met een sterrenkaart (822.20) waar- mee de op een bepaalde datum en plaats zichtbare sterren binnen een draaibaar masker worden aan- gegeven. Syn: sterrendraaischijf. 823.1 thematische kaart Kaart waarin de verspreiding, aard en/of kwantiteit van bepaalde (groepen van) verschijn- selen of thema's op een topografische ondergrond (21.19) zijn weergegeven. 823.1a inventarisatiekaart Thematische kaart waarop de ver spreiding van bepaalde verschijnselen is weergegeven, vastgesteld aan de hand van een kartering (52.1), (volks)telling of ander onderzoek ter plaatse. Bijv. grondgebruikskaart. 823.2 analytische kaart Thematische kaart waarop bepaal de aspekten van 6§n verschijnsel zijn weergegeven. Bijv. kaart van het aandeel ouderen (65 jaar en ouder) aan de bevolking; kaart van de gemiddelde neerslag in januari. 823.3a monothematische kaart Thematische kaart waarop e6n verschijnsel is weergegeven. Bijv. kaart van de be- volkingsdichtheid; neerslagkaart. 823.3b polythematische kaart Thematische kaart waarop meerdere verschijnselen zijn weergegeven. Bijv. kaart van de bevolkingsdichtheid en de visvangst; kaart van de ijzerertswinning en de kolen- en staalindustrie. Opm: Een dergelijke kaart heeft niet noodzakelijkerwijs ten doel om eventuele onderlinge betrekkingen van de verschijnselen zichtbaar te maken. 823.5 synthesekaart (a) Polythematische kaart (823.3b) waarop meerdere aspekten van een complex verschijn sel (bijv. het milieu, de economie) zijn weergegeven met het doel hun onderlinge betrekkingen zichtbaar te maken. Bijv. economische kaart waarop agrarische en daarmee samenhangende industriele en handelsaktivi- teiten zijn weergegeven. Opm: Men spreekt in dit geval ook wel van een (1) kar- tografische Synthese. (b) Thematische kaart waarop gebieden, die door over- eenkomstige funkties of waarden zijn gekenmerkt, tot ruimtelijke eenheden zijn gegroepeerd en weergege ven. Bijv. kaart van de gemeenten ingedeeld naar ty pen van bevolkingsopbouw; klimaatkaart volgens de indeling van Koppen. Opm: In dit geval gaat het om een kartografische weer- gave van een (2) geografische synthese. 823.6 puntinformatiekaart Thematische kaart waarop een op bepaalde punten voorkomend verschijnsel met be- hulp van puntsymbolen (43.1(1)) is weergegeven. Bijv. kaart van de verspreiding van molens in Nederland. Syn: kaart met puntinformatie. 823.7 gebiedsinformatiekaart Thematische kaart waarop de verspreiding van verschijnselen is weergegeven door aanduiding van de omvang van het hierdoor ingeno- men gebied met behulp van vlaksymbolen (431.12a) of gebiedssymbolen (431.12). Bijv. kaart van de gebieden waar Fries wordt gesproken. Syn: kaart met gebiedsinformatie. 823.8 areaalkaart Thematische kaart waarop de grenzen zijn weergegeven van een gebied waarbinnen een bepaald verschijnsel kan voorkomen. Bijv. kaart van het gebied waar olifanten voorkomen. 823.9 dichtheidskaart Thematische kaart waarop de relatie tussen de omvang van een verschijnsel dat in een ge bied voorkomt, en het oppervlak van dat gebied is weergegeven. Bijv. kaart van het aantal inwoners per km2; kaart van de tarwe-opbrengst per hectare. Opm: De dichtheidswaarden die men in kaart brengt, worden uitgedrukt in de omvang van het verschijnsel per oppervlakte-eenheid. Men gebruikt voor deze wijze van weergave meestal de choropletenkaart (823.19). 823.10 frekwentiekaart Thematische kaart waarop het aan tal malen dat een verschijnsel (op een punt, längs een lijn of in een vlak) voorkomt per tijdseenheid, is weer gegeven. Bijv. kaart van het aantal treinverbindingen per etmaal. 823.11 intensiteitskaart Thematische kaart waarop de wisse lende intensiteit waarmee een verschijnsel Over een ge bied voorkomt, is weergegeven. Bijv. neerslagkaart; kaart van het aantal uren zonne- schijn. 823.11a bewegingskaart Thematische kaart waarop de route, richting en mogelijk ook de omvang van een beweging is weergegeven. Bijv. kaart van het goederenvervoer tussen de Europese havens. 823.11b vektorenkaart Thematische kaart waarop de kracht en de richting van een verschijnsel, gemeten op be paalde punten, door middel van pijlsymbolen (823.11c(1)) of Vektordiagrammen (834.2) is weergege ven. Bijv. meteorologische kaart waarop de kracht en de richting van de wind is afgebeeld. 823.11c pijlenkaart Thematische kaart waarop bewegingen of krachten naar richting, en eventueel ook naar grootte, door middelen van Symbolen in de vorm van pijlen zijn weergegeven. Bijv. kaart van de zeestromen; kaart van het forensisme. Opm: Symbolen in de vorm van een pijl noemt men (1) pijlsymbolen. 54 NVK 1986

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 40