823.12 diagramkaart Thematische kaart waarop diagrammen als Symbolen worden toegepast. Opm: Men onderscheidt: (1) puntdiagramkaarten, waarbij de diagrammen op bepaalde punten, bijv. waarnemingsstations, betrekking hebben; (2) gebieds- diagramkaarten, waarbij de diagrammen op gebieden betrekking hebben; (3) banddiagramkaarten, waarbij de diagrammen op trajekten of verbindingen betrek king hebben; (4) vektordiagramkaarten, waarbij de dia grammen betrekking hebben op de omvang van in bepaalde richtingen voorkomende krachten. 823.13 kaart met (absolute) hoeveelheden Thematische kaart waarop de verspreiding van verschijnselen naar hun (absolute) hoeveelheid is weergegeven. Bijv. kaart van de aardolieproduktie per winningsgebied. 823.14 stippenkaart Thematische kaart waarop de versprei ding van kwantitatieve verschijnselen door middel van eenheidspuntsymbolen (433.7) zo juist mogelijk is weergegeven. 823.15 procentstippenkaart Thematische kaart waarop de verspreiding van kwantitatieve verschijnselen is weer gegeven door middel van eenheidspuntsymbolen (433.7) die elk e6n procent van de waarde van het ver- schijnsel in het gekarteerde gebied voorstellen. Opm: Wanneer de eenheidspuntsymbolen elk 66n pro- mille van het verschijnsel aangeven, spreekt men van een (1) promillestippenkaart. 823.16 isolijnenkaart Thematische kaart waarop de intensi- teit of dichtheid of relatieve waarde van een verschijn sel door middel van isolijnen (433.1) is weergegeven. Bijv. kaart van de luchtdruk. 823.17 kartogram Thematische kaart die sterk vereenvoudigd of geschematiseerd is. Opm: Men onderscheidt o.m. (1) anamorfose of kaart- schema, waarbij er geen relatie bestaat tussen de weergegeven posities en/of oppervlakken en de werke- lijke posities en/of oppervlakken op aarde; (2) kartogram (in engere zin), waarop absolute of rela tieve kwantitatieve gegevens binnen van te voren vast- gestelde, sterk gegeneraliseerde grenzen worden afge- beeld. 823.18 bandbreedtenkaart Thematische kaart waarop de route en het volume, de intensiteit of de frekwentie en mogelijk ook de richting van het verkeer längs een ver- binding is weergegeven. 823.19 choropletenkaart Thematische kaart waarop gemid- delde intensiteiten, dichtheden of relatieve waarden van verschijnselen binnen van te voren begrensde ge bieden (meestal administratieve eenheden) zijn weer gegeven door middel van vlaksymbolen die verschillen in grijswaarde (422.18a). Syn: gebiedstrappenkaart. 823.21 (verhoudings)strokendiagramkaart Gebiedsdia- gramkaart (823.12(2)) waarop de voor de telgebieden bepaalde grootte-verhoudingen worden weergegeven door middel van een overeenkomstig aandeel in een in vaste volgorde herhaald patroon van gelijke stroken, dat over de kaart gelegd is. Opm: Een vast aantal gelijk stroken geeft steeds 100% van de per telgebied voorkomende verschijnselen weer. Indien de breedte van de stroken niet gelijk en van te voren vastgelegd is, maar per telgebied aan de daar voorkomende verhoudingen is aangepast, spreekt men van een (1) mengstrepenvoorstelling. 823.22 mazen(diagram)kaart Thematische kaart waarop de voor de telgebieden bepaalde grootte-verhoudingen zijn weergegeven door middel van een overeenkomstig aandeel aan de in de telgebieden vallende vakken van een willekeurig georienteerd net dat over de kaart ge legd is. 823.22a vindplaatsenkaart Werkkaart (811.8(b)) waarop alle bekende bodemvondsten, meestal gedifferentieerd naar aard en ouderdom, zijn ingetekend. 823.23 bestandskaart Inventarisatiekaart (823.1a) waarop de verspreiding van bepaalde verschijnselen op een gege- ven tijdstip of voor een gegeven periode is weergege ven. Bijv. kaart van het bosbestand; kaart van het woningenbestand. 823.24 geschiedeniskaart Thematische kaart waarop ver schijnselen of ontwikkelingen uit het verleden zijn weergegeven. Syn: geschiedkundige kaart; historische kaart. 823.25 prognosekaart Thematische kaart waarop voor de toekomst voorziene ontwikkelingen van een bepaald verschijnsel zijn aangegeven. Bijv. kaart met de weers- verwachting. Syn: verwachtingskaart. 823.27 morfografische kaart Thematische kaart waarop de aard van de terreinvormen is aangegeven. Opm: Op een dergelijke kaart worden overeenkomstige terreinvormen, in typen ingedeeld, door vaste Symbo len voongesteld. Syn: terreinvormenkaart. 823.28 fysiografische kaart Morfografische kaart (823.27) uitgevoerd volgens het principe van de panoramakaart (811.6). Bijv. de (1) kaart volgens de methode van Erwin Raisz. 823.29 kartometrische kaart Thematische kaart waarop de resultaten van kartometrische metingen (932.1) zijn weergegeven. Bijv. morfometrische kaart (823.30). 823.30 morfometrische kaart Kartometrische kaart (823.29) waarop de resultaten van metingen van het relief zijn aangegeven. Bijv. (1) reliefenergiekaart, gebaseerd op het verschil tussen hoogste en laagste hoogtewaarden per vak van een ruitennet; (2) hellingenkaart, geba seerd op de gemiddelde hellingshoek per oppervlakte- eenheid. NVK 1986 55

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 41