De Kartografenschool in de Panamakanaalzone F.J. Ormeling sr. Kartografen werkzaam bij het onderwijs aan Studenten uit ontwikkelingslanden komen vroeg of laat de naam tegen van de DMA IAGS Cartographic School, het Amerikaanse opleidingsinstituut in de Panamakanaal zone in Midden-Amerika. Een nadere verkenning le- vert aanvankelijk niet meer op dan het gegeven dat de school ressorteert onder de U. S. Defense Mapping Agency (DMA) en cursussen verzorgt voor Studenten uit Latijns-Amerika in vrijwel alle onderdelen van het kaarteringsprocesgeodesie, fotogrammetrie, karto- grafie enzovoort. Blijkbaar dient de term 'Cartogra phic' in de naam van de school dus gei'nterpreteerd te worden in de meest uitgebreide zin des woords zoals dat in de Verenigde Staten en ook bij de Verenigde Naties gebruikelijk is. Bijzonderheden over de school, die in zekere zin als een zusterinstituut van het ITC te Enschede is te beschouwen, leken moeilijk te achterhalen. In de literatuur wordt zij nauwelijks ge- noemd en in het 'U. S. National Report to ICA', uitge- bracht door het American Congress on Surveying and Mapping ter gelegenheid van de ICA-Conferentie te Perth in 1984, dat pretendeert een volledig overzicht te geven van de kartografische aktiviteiten in de V. S. wordt zij in 66n regel afgedaan. Instituten die onder Defensie opereren - zo konkludeerden wij - blijven nu eenmaal liever in de schaduw. De konklusie bleek voorbarig. Tijdens de Derde U. N. Regional Carto graphic Conference for the Americas te New York in februari 1985 liet de delegatie van de Verenigde Sta ten de Course Catalogue 1985 van de school circule- ren hetgeen aan alle geheimzinnigheid een einde maakte. De inhoud van deze Course Calender vormt de kern van het onderstaande overzicht. Historische achtergronden Ter introduktie wordt er aan herinnerd dat de Ver enigde Staten van Amerika in 1903 souvereiniteits- rechten verwierven over de zgn. Panamakanaalzone. Dit was een 10 mijlen brede zone, gelegen aan weers- zijden van het Panamakanaal (geopend in 1914) met een oppervlakte van ruim 1400 km^. Het ministerie van Defensie onderhield in deze zone een aantal bases waarvan sommige in gebruik waren als opleidings- kampen zoals bijvoorbeeld de Interamerikaanse Luchtmacht Academie en de 'School of the Americas' aan welke instituten sedert 1945 tal van Latijnsameri- kaanse officieren een opleiding genoten. Ook de Carto graphic School waarvan in dit artikel sprake is, be- hoort tot deze reeks militaire opleidingsinstituten. Oprichting en geschiedenis van de school zijn nauw verbonden met het Pan American Institute of Geogra- phy and History (PAIGH), opgericht in 1927 bij besluit van de zesde internationale konferentie van Ameri kaanse staten en sedertdien gevestigd te Mexico City. In 1949 werd het PAIGH als 'specialised agency', als intergouvernementele organisatie voor de uitoefening van bepaalde aktiviteiten op historisch en geografisch gebied, ondergebracht bij de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS). In 1945 verzocht het PAIGH aan de regering van de Verenigde Staten van Amerika een lichaam in het leven te roepen dat zou kunnen bijdra- gen tot bevordering van kartografische aktiviteiten - alweer kartografie in de ruimste zin des woords - in Latijns-Amerika. Gehoor gevende aan dit verzoek ver- strekte de president van de Verenigde Staten de op- dracht aan het War Department een lange termijn- konceptie te ontwerpen waarbinnen aan deze wensen zou kunnen worden voldaan. Als gevolg van de presi- dentiele opdracht werd in 1946 de Inter American Geodetic Survey (IAGS) opgericht met een hoofdkwar- tier in de Panamakanaalzone, die op haar beurt in 1952 te Fort Clayton, eveneens in de zone, de Carto graphic School stichtte. De IAGS wijdde zieh op ener- gieke wijze aan de uitvoering van haar taak en geraak- te binnen körte tijd betrokken bij de oprichting van diverse kaarteringsinstanties en bij de uitvoering van een aantal kaarteringsprogramma's in Latijnsameri- kaanse Landen, waaraan zij regelmatig technische en logistieke assistentie verleende. In de periode 1946- 1962 sloten de Verenigde Staten met 18 Latijnsameri- kaanse staten officihle kaarteringsovereenkomsten ter uitvoering van projekten van wederzijds belang, ten behoeve waarvan in 16 landen IAGS-adviseurs werden gestationeerd. Intussen leverde de school te Fort Clayton het voor de uitvoering dezer programma's noodzakelijke lager, middelbaar en hoger personeel. In totaal werden te Fort Clayton sedert de oprichting van de school in 1952 circa 7000 Studenten uit 23 La- tijnsamerikaanse landen opgeleid. Als gevolg van het Panamakanaalverdrag van 1979 tus- sen de Verenigde Staten en Panama werd het opper- vlak van de onder Amerikaans beheer staande kanaal- zone geredueeerd van ruim 1400 tot circa 500 km^. Tevens werd besloten de kontrole over kanaal en zone in het tijdsbestek 1979-2000 geleidelijk aan de repu- bliek Panama over te dragen. Als gevolg van deze ontwikkeling werd het hoofdkwartier van de IAGS ver- plaatst naar Fort Sam Houston, Texas, V. S. Tenslotte - aldus het verdrag- zullen de in de geredueeerde ka- naalzone gelegen militaire opleidingsinstituten, waar- onder de Cartographic School te Fort Clayton, hun werkzaamheden voorlopig, in principe tot het jaar 2000 blijven voortzetten. KT 1986 XII. 4 35

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 45