Lokatie e 11 inrichting Zoals uit figuur 1 blijkt is de Cartographic Sehool ge- situeerd praktisch aan de oevers van het Panamaka- naal, dichtbij de Mirafloressluizen onder de rook van de stad Panama. De eigenlijke schoolgebouwen vor- men een onderdeel van een uitgebreid huizenkomplex omvattend enige tientallen dienstwoningen voor staf- personeel, studentenverblijven, een winkelcentrum met bank en postkantoor, kantines, rekreatieruimten en faciliteiten voor sportbeoefening en zelfs -de school ressorteert nu eenmaal onder Defensie - een militaire politiepost. Het personeel van de school bestaat uit twee groepen: de docenten en het ondersteunend en dienstverlenend personeel (administratieve krachten, landmeters, tekenaars, reprotechnici, programmeurs, Operators enz. Onder de docenten onderscheidt men: 1. vaste stafdocenten, allen tweetalig Spaans en Engels met veelal jarenlange professionele ervaring overwegend in Latijnsamerikaanse landen; 2. gastdocenten aange- trokken van universiteiten en regeringsinstanties (bij voorbeeld kaarteringsdiensten) in de Verenigde Staten en van internationale organisaties voor het verzorgen van lessen in bijzondere onderwerpen zoals satelliet- geodesie, seismologie enz. 3. hulpinstrukteurs, veelal oud-studenten van de school, op tijdelijke basis aangetrokken ter verlening van assistentie op de lage re opleidingsniveaus. Kursussen (Algemeen) Autoweg Straten en - lanen Spoorweg fe* Stuwdam Sluizen 1. Schoolgebouwen 2. Studentenverblijven 3. Woonhuizen personeel 4. Winkelcentrum 5. Cantine 6. Officier's mess 7. Kapel 8. Postkantoor 9. Opslagplaatsen 10. Zwembad 11. Turnhai 12. Bowlingbaan 13. Militaire politie 14. Sportveld 15. Recreatiecentrum 16. Bioscoop Figuur 1. Situatie van de kartografische school te Fort Clayton. De schoolgebouwen bevatten 9 leslokalen met kapaci- teiten varierend van 12-40 Studenten, alle uitgerust met audiovisuele apparatuur (projektoren, T. V. toe- stellen en Videorecorders) en twee auditoria voorzien van installaties voor simultaanvertalingen. De studentenverblijven bieden huisvesting voor 62 manlijke en 10 vrouwelijke Studenten. Bij grotere aantallen cursisten dient onderdak in de stad Panama te worden gezocht. Ook eventuele meereizende fami- lieleden van cursisten moeten in de stad Panama wor den onder gebracht, daar volgens de bepalingen van het Panamakanaalverdrag (1979) alleen personen staande onder militaire Orders te Fort Clayton in de kanaalzone mögen verblijven. Personeel In de periode 1946-1972 werd de IAGS geleid en van personeel voorzien door het U. S. Army Corps of Engineers. In 1972 werd de dienst ondergebracht bij de Defense Mapping Agency (DMA). In 1985 had de IAGS een personeelsbezetting van 142 man, weten- schappelijk zowel als technisch personeel, voor het merendeel tweetalig Engels-Spaans, en verdeeld over het hoofdkwartier te Fort Sam Houston in Texas, de kartografenschool te Fort Clayton en over de 16 ad- viesbureaus in Midden- en Zuid-Amerika. Aanvankelijk verzorgde de school alleen kursussen in landmeetkundige vakken allengs werd het programma uitgebreid over andere onderdelen van het kaarterings- proces. Tegenwoordig presenteert Fort Clayton in to taal 48 verschillende kursussen waarvan het meren deel is gekoncentreerd op 66n van de vier hoofdrich- tingen: geodesie, fotogrammetrie, kartografie en remote sensing. Elk der vier hoofddisciplines be- schikt in de schoolgebouwen over zijn eigen leslokalen, laboratoria en werkruimten. De afdeling Kartografie beschikt over 35 lichttafels, enkele koördinatografen, donkere kamerfaciliteiten, belichtingsramen, monta- getafels, een kleurproefsysteem enz., terwijl een aan grenzend laboratorium voor computerkartografie is uitgerust met 5 digitizers, grafische beeldschermen en twee automatische tekentafels. Een afzonderlijke Reproduktieafdeling beschikt vervolgens over een reproduktiecamera, kleurenfilmontwikkelmachines vergrotingsapparaten, kontaktkasten en kopieerramen enzovoort. In iedere hoofdstudierichting worden kursussen aange- boden op vier verschillende niveaus: 1. Basisniveau voor het bijbrengen van technische vaardigheden aan beginners afkomstig uit het alge meen vormend onderwijs teneinde te worden ingescha- keld op het laagste niveau van de kaartproduktie. 2. Niveau voor meer gevorderden gericht op de voort- gezette ontwikkeling van vaardigheden van cursisten met meer ervaring teneinde bepaalde werkzaamheden zelfstandig te kunnen uitvoeren. 3. Niveau voor ver gevorderden. De cursussen op dit niveau zijn gericht op het introduceren van nieuwe methoden en technieken aan leidinggevend personeel. 4. Wetenschappelijk niveau. Eenmaal in de drie jaar worden in 66n van de drie deelgebieden geodesie, foto grammetrie en kartografie kursussen op wetenschap pelijk niveau aangeboden, bedoeld om akademisch ge- vormd personeel op de hoogte te brengen van de nieuwste ontwikkelingen en inzichten op theoretisch en praktisch vakgebied. De duur van de kursussen varieert van 3 tot 10 weken. De lagere kursussen zijn zodanig over het jaar ver deeld dat kursisten na een kursus met succes gevolgd te hebben de studie op een hoger niveau kunnen voort- zetten. irattoressluii 36 KT 1986 XII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 46