Kartografiekursussen Van de 48 kursussen die de Cartographic School ver- zorgt, bewegen zieh 15 kursussen op het gebied van de eigenlijke kartografie. De onderwerpen die zij be- handelen volgen in onderstaande tabel met vermelding van niveau en kursusduur. Tabel 1. Kartografiekursussen aangeboden door de Cartographic School, Fort Clayton, Panama: Naam kursus ni kursus aantal veau duur (in lesuren weken) (inkl. praktika) 1 Hedendaagse kartografie 4 6 240 2 Computerkartografie 3 10 400 3 Thematische kartografie 3 8 320 4 Kartografische gegevens- bestanden 3 3 120 5 Toepassing van satelliet- beelden 3 8 320 6 Zaalchef kartografie 3 3 120 7 Kartografie, algemene inleiding 2 10 400 8 Kaartredaktie 2 5 200 9 Kaartrevisie 2 3 120 10 Hydrografische kaarten 2 7 280 11 Luchtvaartkartografie 2 4 160 12 Gebruik van rasters 2 3 120 13 Inleiding kaartreproduktie 1 10 400 14 Kleurenscheiding 1 8 320 15 Digitaliseren 1 4 160 Sedert 1981 bestaat de mogelijkheid zgn. Independent Study Programs te volgen. Deze bestaan uit series lessen op videocassette vergezeld van studie- en vragenboeken, die als aanvulling op bestaande kursus sen of als voorbereiding daarop kunnen worden bestu- deerd. Studenten kunnen deze Independent Study Pro grams in hun eigen tempo v66r het vertrek naar Fort Clayton of na beöindiging van een kursus thuis door- nemen. Voorbeelden van dit soort programma's zijn: Kaartlezen (29 minuten), Hoogtelijnen (7 min. Re- procamera (18 min. Plastic gravure (10 min. Kaartprojektie in het computertijdperk (10 min. Luchtvaartkaarten (18 min. Dynamische kartografie (14 min. enzovoort. Toelatingseisen Het onderwijs aan de kartografenschool te Fort Clay ton staat open voor alle personeelsleden van civiele en militaire kaarteringsdiensten van OAS-lidstaten. Ook gel'nteresseerden buiten deze diensten komen in aanmerking indien hun opleiding in het belang van het land van herkomst wordt geacht. Onder de kursisten bevinden zieh landmeters, geödeten, fotogrammeters, kartografen, hydrografen, reproduktietechnici, hoof- den van diensten en afdelingen met wisselende voorop- leiding en ervaring. De selektie van de kandidaten vindt plaats door de betreffende nationale kaarterings diensten. Voor elke kursus bestaan bepaalde toela tingseisen. Ter kontrole van hun theoretische kennis worden kandidaat-kursisten in de verschillende OAS- lidstaten door de aldaar gestationeerde lAGS-advi- seurs getest. Kandidaten die niet aan de toelatings eisen voldoen kunnen als toehoorders tot de kursussen worden toegelaten. Zij kunnen niet aan examens deel- nemen. Alle uitverkorenen ontvangen vöör hun ver trek speciale reisorders, uitgereikt door de IAGS ad- viseur, die toegang tot de militaire nederzetting Fort Clayton mogelijk maken. Ter illustratie volgen hier de toelatingseisen voor de kursus computerkartografie (niveau 3; kursusduur 10 weken d. i. 400 lesuren): Kandidaten dienen 1. een kursus in computerkunde te hebben gevolgd of over vergelijkbare ervaring te beschikken, 2. vertrouwd te zijn met Fortran, 3. ervaring te hebben in het kar- tografisch tekenen, 4. goed te kunnen kaartlezen, 5. de Engelse taal zodanig te beheersen dat kennis genomen kan worden van de overwegend in het Engels gestelde literatuur over computerkartografie en 6. met succes de kursus Digitaliseren (duur 4 weken d. i. 160 uur) te hebben gevolgd. Een ander voorbeeld: voor de kursus Thematische kartografie (niveau 3; kursusduur 8 weken d. i. 320 lesuren) zijn vereist: 1. een succesvolle voltooiing van de kursus Kartogra fie, Algemene Inleiding (niveau 3, kursusduur 10 we ken d. i. 400 uur) of een daarmede vergelijkbare erva ring en 2. voldoende kennis van algebra en goniome- trie. Het programma van de kursus Thematische Kar tografie volgt in Tabel 2. Mt» am mm**»* DM ft IA6S C*RTOSR*PHIC SCHOOt Figuur 2. De Kartografenschool te Fort Clayton, Panama (Courtesy DMA-IAGS). Beoordelingen en diploma's Aan het eind van de kursus ontvangen Studenten een beoordeling van Studieresultaten vergezeld van aanbe- velingen voor eventueel vervolgonderwijs. Op grond van de beoordeling kan een diploma worden uitgereikt of wel -bij onbevredigende resultaten- een simpel bewijs van deelneming aan de betreffende kursus wor den verstrekt. De American Council of Education (ACE), een lichaam dat zieh bezighoudt met de evaluatie van kursussen en opleidingen op niet-akademisch niveau, heeft ten be- hoeve van Studenten die hun studie aan een universiteit wensen voort te zetten, de IAGS-kursussen op hun moeilijkheidsgraad doorgelicht en een aantal van hen voor verlening van zgn. credit awards aanbevolen. KT 1986 XII. 4 37

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 47