Satelliet themakaarten, een nieuw hulpmiddel in planning en beheer R. Beck en J.W. van den Brink In het beheer en de inrichting van Nederland speelt informatie een rol van toenemend belang. De laatste jaren zijn er op het gebied van verzameling en beheer van informatie interessante ontwikkelingen gaande, waaronder de sterk toegenomen mogelijkheden van remote sensing-technieken. In dit artikel wordt ingegaan op toepassingsmogelijk- heden van remote sensing-technieken in het takenpak- ket van de centrale overheid, provincie, waterschap en gemeente. In het algemeen kan worden gesteld dat een groeiende vraag bestaat naar efficiente manieren van informa- tievergaring. Kan informatie verkregen met remote sensing-technieken een waardevolle aanvulling vor- men op informatie uit bestaande bronnen of zelfs daarmee konkurreren? Belangrijke kriteria zijn hier- bij de prijs, de kwaliteit en de betrouwbaarheid van de informatie. Wij hopen in het onderstaande een overzicht te geven van de mogelijkheden alsmede een indikatie van de efficibntie en kosten die behoren bij het werken met remote sensing-technieken, waarbij de nadruk zal liggen op het gebruik van satellietopnamen. Wat verstaan we onder remote sensing? Remote sensing of teledetektie staat voor het waarne- men op afstand, middels een groot aantal verschillen- de technieken. Dit zijn bijvoorbeeld waarnemingen in het zichtbare of nabij-infrarode licht die met foto- of videocamera's verricht worden of met behulp van Scanners tot stand komen. Echter ook waarnemingen in het thermische en microgolf gedeelte van het elek tromagnetisch Spektrum behoren tot de remote sensing De opnamen worden doorgaans gemaakt uit vliegtuigen en satellieten, waarbij opgemerkt wordt dat ook de ultra-lichte vliegtuigen zieh gaandeweg een volwaar- dige plaats verwerven als goedkoop platform voor remote sensing instrumenten (zie figuur 1). De meest bekende remote sensing-techniek is de ver tikale luchtfotografie die vervaardigd wordt met de bekende fotogrammetrische camera's met het 23x23 cm negatief in zwart/wit, kleuren of kleuren- infrarood. Deze zeer waardevolle techniek heeft echter belangrijke nadelen. In de praktijk blijkt dat het vaak te kostbaar of te moeilijk is om vertikale luchtfotografie te laten maken. De interpretatie en uitwerking van deze luchtfoto's is een tijdrovende en dus kostbare aangelegenheid. Met name geldt dit wan- neer opnamen van verschillende momenten met elkaar vergeleken moeten worden om veranderingen op te sporen. Om deze reden is luchtfotografie minder ge- schikt voor 'monitoring'. Zijn er nu remote sensing-technieken die goedkoper en praktischer in het gebruik zijn dan voornoemde luchtfotografie Wij zijn van mening dat zulks inderdaad het geval is en dat enerzijds een mogelijkheid kan worden gevon- den in het gebruik van ultra-lichte vliegtuigen en anderzijds in het gebruik van satellietopnamen. Met het gebruik van ultra-lichte vliegtuigen is door de DHV ervaring opgedaan in buitenlandse projekten. Hierbij is gebleken dat de met foto- en videocamera's uitgeruste ultra-lichte vliegtuigen uitstekende moge lijkheden bieden om snel, kwalitatief goede en goedko- pe waarnemingen te verrichten. In Nederland is het gebruik van ultra-lichte vliegtuigen aan zeer strenge meteorologische satellieten Meteosat, N O O A-8-9 aardobservatie satellieten Landsat SPOT geostationaire baan 36.000 km hoogte bijna polaire baan 600-900 km hoogte straalviiegtuigen lichte vliegtuigen 3-10 km hoogte 300 m 3 km hoogte ultra lichte vliegtuigen tot 300 m hoogte Figuur 1. Instumentdragers voor remote sensing (naar Buiten et al, 1983). 40 KT 1986 XII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 50