De digitale beeiden bieden echter meer mogelijkheden en worden relatief steeds goedkoper ten opzichte van het in prijs sterk gestegen fotoprodukt. DHV beschikt naast enige wetenschappelijke instellin- gen als enig adviesbureau in Nederland over een digi- taal beeldverwerkingssysteem om deze kwalitatief betere digitale satellietdata te verwerken. De aarde, gezien vanuit de satelliet, ziet er in ver- schillende golflengtegebieden verschillend uit. De 'kleuren' die de satelliet waarneemt aan het aardopper- vlak hangen zeer nauw samen met verschillen in vege- tatie, gewas, bodem en grondgebruik. De interpreta- tie van die kleuren leidt dan tot onderscheid in bijvoor- beeld gewassen zoals mais, tarwe, grasland, boom- gaard. Verschillen in waterkleur korresponderen met koncentratieverschillen in algen, humuszuren of slib. Een bepaald gewas of een bostype met een zekere vitaliteit is op een satellietopname gekarakteriseerd door een bepaalde kombinatie van waarden (getallen) in de verschillende golflengtegebieden waarin gemeten wordt. De Computer in een digitaal beeldverwerkings systeem onderscheidt deze kombinatie van andere en geeft de beeldelementen met dit gewas of bostype weer in een bepaalde kleur op een kleurenmonitor of filmschrijver. Juist deze mogelijkheid tot automati sche verwerking is een belangrijk voordeel van satel- lietopnamen, omdat op deze wijze ook grotere gebie- den snel gei'nterpreteerd kunnen worden. De grootte van de beeldelementen of pixels bepaalt de grootte van de op een satellietopname zichtbare ele- menten. Een element dat kleiner is dan de pixelgroot- te van bijvoorbeeld 20x20 meter kan echter toch op de opname herkenbaar zijn, wanneer dat element sterk met de omgeving kontrasteert, zoals een schuur die omringd is door weiland. Ook lijnvormige elemen- ten die veel smaller zijn dan de pixelbreedte zijn her kenbaar, zoals singels, hagen, sloten, wegen, enzo- voort. Toepassingen in Nederland In 1984 en 1985 heeft op initiatief van DHV een reeks bijeenkomsten plaatsgevonden bij allerlei diensten van centrale, provinciale en lokale overheden. In deze bijeenkomsten werd gei'nventariseerd welke met satellieten verkregen informatie van belang is voor het werkterrein van deze instanties. Deze bijeenkomsten hebben tot de volgende konklusies geleid - de mate van detail op de huidige satellietopnamen maakt deze opnamen tot een bron van zeer veel relevante informatie; - die informatie kan op kosteneffektieve wijze bijdra- gen in allerlei overheidstaken onder andere op het gebied van planning en beheer; - de satellietinformatie is in ruwe vorm niet hanteer- baar voor gebruikers; de satellietdata dienen een vertaalslag te ondergaan om als waardevolle infor matie gebruikt te kunnen worden. Deze konklusies hebben DHV ertoe gebracht technie- ken te ontwikkelen die de informatie uit satellietop namen voor die gebruikers toegankelijk maken. Toepassingen die van belang kunnen zijn in de werk- omgeving van de diverse overheidsinstanties zijn bijvoorbeeld: - het aktualiseren van Streek- en bestemmingsplan- nen; - het lokaliseren van bodem- en waterverontreiniging ten gevolge van illegale stortingen en overbemes- ting; - het volgen in de tijd van de gezondheidstoestand en het areaal van de verschillende bostypen en stede- lijk groen, mede in relatie tot het grondgebruik in de omgeving; - het ramen van oppervlakten en het bepalen van de ruimtelijke verdeling van gewassen en grondgebruiks- typen ten behoeve van de berekening van heffingen, omslagen en dergelijke; - het vastleggen van veranderingen in landgebruik ten gevolge van bijvoorbeeld de superheffing enz. - het bewaken van oppervlaktewaterkwaliteit in plas- sen en meren; - het vastleggen van recente stedelijke uitbreiding; - het ondersteunen van milieuinventarisaties, vegeta- tiekartering, biologische meetnetten enz. - het toevoegen van ruimtelijk detail aan de gegevens uit de landbouwtellingen van het CBS, de zgn. mei- tellingen; - het volgen van effekten van rekreatie en beheers- maatregelen op rekreatie- en natuurgebieden. Satelliet Themakaarten De methoden die toegepast worden door DHV om de satellietinformatie hanteerbaar te maken variBren in funktie van de nauwkeurigheid en de aard van de infor matie die verlangd wordt. Deze methoden zijn toege- sneden op minimalisering van kosten. Eindresultaten kunnen de vorm hebben van gekleurde beeiden. Ze kunnen ook de vorm hebben van tabellen of kaarten. De informatie die van belang is in boven- genoemde voorbeelden heeft gemeen dat het presente- ren van de resultaten in kaartvorm een gebigende me- thode is, doordat de informatie geografisch van aard is. Het ligt dan voor de hand om de satellietinformatie te kombineren met topografische informatie, die van topografische kaarten gehaald kan worden. De ver schillende manieren waarop dit proces kan plaatsvin- den zijn door DHV samengevat in de Satelliet Thema- kaart. Deze kaart is in feite een voorbeeld van de toe- passing van de zogenaamde geografische informatie- systemen. Op de bij dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift gevoegde gekleurde losse bijlage staat een deel van de Satelliet Themakaart van het Kromme Rijngebied in Utrecht. Deze is vervaardigd met behulp van een LANDSAT Thematic Mapper opname van 1984. De topografische kaart, schaal 1:25. 000 is uitgegeven in 1985 maar is gebaseerd op luchtfotografie van 1980. Op de achterkant van de losse bijlage is de legenda van de Themakaart gepresenteerd. Deze legenda bevat op de horizontale as de klassen die op de topografische kaart worden onderscheiden. De vertikale as bevat de klassen die in de voorbeeldstudie van de landelijke omgeving van belang waren. De met een arcerings- of stippelpatroon aangegeven eenheden geven veranderin gen in landgebruikstypen of cultuurtoestand weer ten opzichte van de situatie in 1980. Tevens kunnen de oppervlakten van iedere onderschei den klasse eenvoudig uitgerekend worden. Tot voor kort was het vastleggen van dergelijke gege vens of gegevens als van belang in de voorbeelden een uiterst arbeidsintensieve en kostbare zaak. De Satel liet Themakaart, die efficibnt via digitale beeldver- 42 KT 1986 XII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 52