werking alleen of in kombinatie met het gebruik van een interaktief grafisch ontwerpsysteem vervaardigd wordt, brengt hierin verandering. Voordelen en kosten Nederland wordt regelmatig waargenomen door de LANDSAT Thematic Mapper en SPOT. De waarnemin- gen door beide satellietsystemen zijn nu reeds gewaar- borgd tot in de jaren negentig. Een enorm voordeel van het feit dat de opnamen regel matig herhaald worden is, dat steeds op een uniforme manier een bepaald gebied wordt waargenomen. Hier- door zullen veranderingen in dat gebied zeer snel ge- konstateerd kunnen worden, zoals stedelijke uitbrei- ding, de ontwikkeling van stortplaatsen, de gezond- heidstoestand en het areaal van het Nederlandse bos of bijvoorbeeld omzettingen van gras- naar bouwland ten gevolge van de superheffing. Deze informatie zou op andere wijze alleen geleverd kunnen worden door waarnemers in het veld of door speciaal daartoe uit te voeren remote sensing vluch- ten met vliegtuigen. De informatie uit topografische kaarten is veelal niet specifiek genoeg gezien de vraagstelling in de voorbeelden en bovendien niet re- cent, omdat een topografische kaart op het moment van verschijnen minimaal 2 jaar en in de meeste ge- vallen ten minste 5 jaar oud zal zijn. In de praktijk biedt satellietinformatie onder andere middels de ontwikkeling van de Satelliet Themakaart sneller en tegen veel lagere kosten dan voorheen,de mogelijkheid om te beschikken over recente informa tie die van belang is in landbouw, planning, beheer van bos-, rekreatie- en natuurterreinen en bewaking van milieukwaliteit in het algemeen. De kosten die gepaard gaan met het gebruik van satel- lietopnamen zijn enerzijds gelegen in de aanschaf van het digitale beeldmateriaal en anderzijds in het ont- trekken van de relevante informatie uit de satelliet- opnamen. De kosten van een digitale satellietopname van een bepaalde datum van een gebied van 90x90 km met de LANDSAT Thematic Mapper bedragen in 1986 ongeveer 4000 gülden. Voor SPOT-opnamen zullen de kosten op een vergelijkbaar niveau liggen. De kosten voor digitale uitwerking varibren in funktie van de nauwkeurigheid en het type informatie dat ver- langd wordt en bedragen ongeveer de helft van de aan- schafwaarde van het beeldmateriaal tot het vijfvoudige daarvan. De mogelijkheid tot geautomatiseerde ver- werking van de satellietdata betekent echter steeds een besparing ten opzichte van de niet-geautomati- seerde interpretatie van luchtfoto's. Slot De toepassing van remote sensing-technieken zal de körnende jaren in Nederland een snelle groei doorma- ken. Deze Stelling wordt mede bevestigd door het feit dat het door de overheid gefinancierde Nationaal Re mote Sensing Programma dit jaar van start is gegaan. Een van de centrale punten in dit programma is het ontwikkelen van en experimenteren met toepassingen van remote sensing in de praktijk, waartoe voorstel- len kunnen worden ingediend. Het programma zal vijf jaar van kracht zijn en omvat een budget van 30 mil- joen gülden. In het voorgaande zijn de eigenschappen van satelliet- opnamen besproken en voorbeelden van de toepassin gen en de methoden daartoe genoemd. Resumerend kan gesteld worden dat in de körnende jaren, mede door toedoen van het Nationaal Remote Sensing Pro gramma, het gebruik van satellietinformatie in het beheer van het Nederlandse land en water een belang- rijke rol kan gaan speien. Het möge duidelijk zijn dat de techniek van deze vorm van remote sensing geheel operationeel is en dat nu het initiatief ligt bij de be- heerders van dat land en water om deze informatie in hun werk te gebruiken. Noten Ir. R. Beck en drs. J. W. van den Brink zijn beiden werkzaam bij de afdeling Remote Sensing van DHV Raadgevend Ingenieursbureau BV (Postbus 85, 3800 AB Amersfoort). De aktiviteiten van de afdeling zijn gericht op het toepassen en ontwikkelen van re mote sensing methoden en -technieken in Projekten in binnen- en buitenland. Dit artikel is eerder in 1986 versehenen in het tijd- schrift Milieutechniek (Nr. 4, pp. 59-61). KT 1986 XII. 4 43

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 53