ß®®taäs®l mimw NIEUWE KLEURKOPIEERSYSTE- MEN INTERESSANT VOOR K ARTOGRA FIE Vierkleuren-offsetdruk voor kleine oplagen is een relatief dure aange- legenheid. Kopieren in kleur door middel van elektrostatische procö- dö's leverde tot nu toe voor de kar- tografie weinig of geen bruikbare resultaten op. Dankzij nieuwe tech- nieken bij full-color kopieersyste- men lijkt het nu mogelijk kopiebn van behoorlijke kwaliteit te reali- seren die bovendien bij kleine op lagen minder kosten dan bij offset- druk. Ook ter vervanging van foto grafische kopieön in kleine oplagen lijken deze Systemen mogelijkhe- den te bieden. Momenteel houden twee bedrijven zieh bezig met het kopieren in kleur volgens nieuwe digitale me- thoden: Rapidocolor en Kolipie. Bij Rapidocolor wordt het beeld met een Scanner afgetast en de al- dus verkregen informatie wordt opgeslagen; vervolgens wordt dit direkt weer uitgeprint via een meerkleuren inktjetprinter. Koli pie spreekt in z'n folders van een 'elektrokopie kleurproc6d6', wat enigszins verschillend is van het Rapidocolorsysteem. De resultaten zijn van heel behoor lijke kwaliteit en benaderen de off- setdruk; alleen lijnen en teksten zijn niet geheel scherp omdat daar een puntstruktuur is te zien. Doordat geen dure litho's gemaakt hoeven te worden ligt de prijs bij oplagen tussen ongeveer 50 en 2000 stuks 30-60% lager dan bij offsetdruk het geval zou zijn. Din-formaten A4, A3 en A2 zijn mogelijk op verschillende soorten papier. Ongetwijfeld zullen meer firma's zieh met kleurkopibren gaan bezig houden; zo komt Canon binnenkort ook met een geheel nieuw systeem. De Copyservice van de firma Kis biedt de mogelijkheid snel en goed- koop fotografische kleurafdrukken van originelen te laten maken. Het ziet er naar uit dat in bepaalde gevallen hier interessante moge- lijkheden voor de kartografie Sig gen. In de loop van 1987 hopen we uitgebreider op de verschillende Systemen, de kwaliteit en hun bruikbaarheid in de kartografie terug te komen. Inlichtingen over kleurkopieön zijn verkrijgbaar bij - Kolipie, Postbus 390, 5600 AJ Eindhoven, tel. 06-0229000; - Rapidocolor, Hoogstraat 169, Postbus 2106, 5600 CC Eindho ven, tel. 040-510300; - Canon, Cruquiusweg 29, Post bus 123, 2100 AC Heemstede, tel. 023-231616. Inlichtingen over fotografische kleurafdrukken zijn verkrijgbaar bij: - KIS, Softimpex CV, Treubstraat 9, 2288 EG Rijswijk, tel. 070- 951974. NIEUWE MECANORMA PRODUKTEN Mecanorma introdueeert in z'n nieuwe catalogus het Ben Day Mar ker vierkleurensysteem, de Ben Day zelfklevende films eveneens volgens het vierkleurensysteem en een kleurengids. Ook zijn snij- linealen en -driehoeken van hoog- waardig materiaal verkrijgbaar. Ben Day Markers. De Ben Day Markers bestaan uit vier sets viltstiften in de basis- kleuren zwart, magenta, eyaan en geel. Elke basiskleur is verkrijg baar in de dekkingspercentages 10%, 25%, 50% en 100%. De kleu- ren zijn onderling te mengen, waardoor ze goed te gebruiken zijn om bij het ontwerpen vierkleu- renwerk te simuleren. Ben Day (vierkleurensysteem) zelfklevende films. De Ben Day zelfklevende films vol gens het vierkleurensysteem zijn een uitbreiding van de traditionele Mecanorma zelfklevende kleuren- films. De nieuwe serie is leverbaar in de vier basiskleuren zwart, ma genta, eyaan en geel. Elke film bevat vier afzonderlijke rasterper- centages; deze zijn 10%, 30%, 50% en 70% öf 20%, 40%, 60% en 80%. De 100% waarde voor elke basis kleur is leverbaar in de standaard Normacolorreeks: magenta no. 180, eyaan no. 213, geel no. 192 en zwart no. 224. Het formaat van de films is 50x60 cm, per percentage is een vlak van 25x28 cm beschik- baar. De films zijn gedrukt in ras- ter 150, waardoor de werktekening het gedrukte resultaat dicht kan benaderen. Kleurgids Mecanorma. Een handboek met 1243 mogelijke kleuren, samengesteld uit de vier basisdrukkleuren. Elke kleur is verdeeld in een opbouw van 5 naar 100% en komt voor als enkele kleur, en in kombinatie met twee of drie andere basiskleuren. De kleurschalen zijn uitgevoerd in ge- perforeerde stukjes van 18x26 mm, zodat ze gemakkelijk uitgescheurd kunnen worden (510 per kleur). Op elk kleurstaaltje staan de gebruik- te rasterpercentages van elke kleur aangegeven. Snijlinealen en -driehoeken. Mecanorma brengt een serie snij linealen en snijdriehoeken op de markt van glashelder plexiglas met metalen snijrand voor precisie teken- en snijwerk. De linealen zijn aan 66n zijde voorzien van een gegraveerde millimeterverdeling en aan de andere kant van een inge- legde stalen snijkant. De driehoeken bezitten aan twee zijden een opgelijmde stalen snij kant en längs alle drie de zijden een millimeterverdeling. Over de hele oppervlakte is een gegraveerd grid aangebracht met ruiten van 5x5 millimeter. De linealen zijn verkrijgbaar in de KT 1986 XII. 4 49

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 59