Duitse landen in de 18e en 19e eeuw. Heinrich Berghaus had de medewerking van Von Humboldt bij de verzameling van gegevens voor zijn Physikalischer Atlas (1829), de eerste thematische atlas die bij Perthes verscheen. Er volgden er meer: Karl Spruner von Mertz, verantwoordelijk voor de Histo risch-Geographischen Hand-Atlas (1837-1852), begon de vruchtbare tak van de geschiedkundige karto- grafie. Emil von Sydow, die als leraar een tekort aan kartografi- sche leermiddelen had gevoeld, be gon met de uitgave van een Schul- Atlas (1838-1856) en van school- wandkaarten van de kontinenten (1838-1856). Deze schoolkartogra- fie bewees niet alleen het onder- wijs een grote dienst maar ook de uitgeverij: samen met de kleine Stieler vormden Sydow's schooluit- gaven de 'melkende Kuh' van de firma. N6g zo'n gerenommeerde uitgave begon in 1855 August Heinrich Petermann, onde-r wiens leiding Gotha het middelpunt van de toen- malige geografiebeoefening werd. Het eerste deel van Petermann's Geographische Mittheilungen start- te een tot nu ononderbroken reeks waarin verslagen stonden van ak- tuele ontdekkingsreizen, waarin recente resultaten van geografisch onderzoek werden gepubliceerd en dat kartografisch uitstekend was vormgegeven. Hermann Berghaus -familie inder- daad - maakte naam met zijn acht- bladige Chart of the World (1863) en werkte de atlas van zijn oom tot een vernieuwde uitgave om. Ernst Bahm, wandelend lexicon van geo- grafische informatie, startte het Geographisches Jahrbuch en gaf in de Ergänzungshefte van Petermanns Mittheilungen demografische arti- kelen uit. Hermann Wagner, vooraanstaand hoogleraar in de geografie, herzag Sydow's werk tot de Sydow-Wagner methodischer Schul-Atlas (1888). Carl Vogel was, samen met Ber- haus sr. en Petermann, verant woordelijk voor de excellente kar- tografische stijl van Perthes; hij werd bekend door zijn kaart van het Duitse Rijk (1: 500. 000) die in 1891 verscheen. Hermann Habenicht werkte aan zeer veel om- en bij— werkingen van Perthes mee en zette na 1888 met een nieuw systeem van op elkaar aansluiten- de schoolatlassen de schoolkarto- grafie op een nieuw spoor. Hermann Haack tenslotte, begon nen in 1897 als leerling van Von Richthofen, werkte tot 1966, met een onderbreking tijdens de twee- de wereldoorlog waarna hij in 1945, toen reeds als oudgediende, werd ingezet om de uitgeverij met naam en daad een nieuwe faam te bezorgen. Elk van de bovengenoemde portret ten is geillustreerd met een kaart- fragment, een (mooie) foto en -zeer plezierig- voorzien van een uitgebreide literatuuropgave. Dit laatste heeft men ook nodig om het verhaal van de uitgeverij en de kaartproduktie te lezen; dit boekje geeft voornamelijk feiten en na- men, data van leven en uitgaven, titels van de kartografische Pro dukten en körte kwalificaties daarvan. Weliswaar is getracht auteurs en uitgaven in een beknopt (DDR-)his- torisch kader te plaatsen maar dit is niet erg gelukt; wellicht is dat in een werk van deze omvang ook nauwelijks mogelijk. Omdat de se- lektie der geportretteerden de pio- niers betrof, levert cursorische lezing een wat vervelend, voortdu- rend aangehouden hoogtepunten- proza op. Als overzicht voldoet dit boekje echter zeer, het bevat veel, nauwkeurig toegelichte gege vens in kort bestek en het is zorg- vuldig geillustreerd en uitgegeven. Tegelijk met dit werk en eveneens als jubileumuitgave is een facsimi- le versehenen van de schooleditie die in 1850 van Berghaus' Physika lische Atlas verscheen, als Supple ment op de Stieler Schulatlas. Be- spreking hiervan volgt in een vol- gend nummer van het KT. Tenslotte wil ik hier wijzen op de artikelen gewijd aan 200-jaar- Perthes/Haack, in de bundel Fort schritte in der Geographischen Kartographie. Deze uitgave (ter gelegenheid van het Geografencon- gres 1985 in de DDR) behandelt de moderne ontwikkelingen in de kar- tografie en wordt in een volgend nummer besproken. Pagina 18-88 echter, gaan over oudere uitgaven van Perthes: over de produktie van wereldatlassen, van Stieler tot Haack; over de fysische atlas van Berghaus en over de geschiedkun dige kaartwerken, atlassen en wandkaarten die Haack Perthes heeft uitgegeven. Deze artikelen vormen een welkome, want inhou- delijke aanvulling op enkele van de biografische schetsen. M. Kok VASTGOEDINFORMATIE BIJ GEMEENTEN. Delft; Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinfor- matie. Seminar Vastgoedinforma- tie bij Gemeenten, 1 en 2 juni 1983, Utrecht. 13 lezingen, 101 pp. los- bladig, formaat A4, in plastic map. Lijst met namen en adressen van de deelnemers (104). Artikelen door: ir. H. J. G. L. Aal- ders, ing. R. C. F. Berger, prof. M. J. M. Bogaerts, ir. W. M. Bots, mr. J. A. Dijkema-Bolkestein, ir. J. Gaastra, J. H. J. Haverkamp, ir. A. A. Ph. J. M. van Lamsweerde, S. M. Magielse, drs. A. J. E. van Riel, W. C. M. van den Thillart, ir. H. T. J. A. Uitermark, drs. F. van Wijk. Veel onderwerpen die direkt of in direkt met vastgoedinformatie te maken hebben komen in deze publi- katie ter sprake. Een aantal onderwerpen zou men kunnen beschouwen als inleidend of voorbereidend. Hiertoe behoren een uitleg van de achtergronden van de onroerend-goedbelasting en van de twee heffingsgrondslagen (opper- vlak en waarde), een vergelijking tussen het gebruik van beleidsinfor- matie bij het bedrijfsleven en de overheid en de konsequenties hier van en de huidige stand van zaken binnen de overleggroep Samenwer- king Kadaster-Gemeenten. Samen met de inleiding van prof. Bo gaerts, krijgt men zo een heel aardig idee waar problemen bij het maken van een vastgoedsysteem kunnen optreden. Een tweede groep lezingen behan delt onderwerpen die in direkte re- latie staan tot het werkelijk ont- werpen en realiseren van een vast goedsysteem. Hier komt onder- meer ter sprake het opstellen van een informatieplan met richtlijnen voor de ontwikkeling van het systeem, een beschrijving van het AKR-systeem (Automatisering Kadastrale Registratie), het ge bruik van diverse ruimtelijke ge- gevensstrukturen, geografische basisbestanden en lijnsegmenten- bestanden. Hierbij worden voor- beelden aangehaald van Amster dam, Rotterdam, Apeldoorn en Deurne. Als laatste komen een aantal on- 56 KT 1986 XII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 66