STUDIE- EN PRAKTIJKREEKS VASTGOED Bij de NUMIJ (Nederlandsche Uit- geversmij) verschijnt de serie 'Studie- en praktijkreeks Vast- goed'. De reeks omvat de delen: 1. Inleiding Vastgoedregistratie; ir. drs. H. A. L. Dekker. 2. Kadaster; ir. drs. H. A. L. Dek ker. 3. Landinrichting (herinrichting en ruilverkaveling); ir. W. H. de Vos. 4. Waarnemingsrekening I; ir. E. F. Meerdink. 5. Waarnemingsrekening II; ir. E. F. Meerdink. 6. Vragen en antwoorden Waarne mingsrekening bij de delen 4 en 5. De eindredaktie wordt gevoerd door de heer Dekker. Met deze serie boeken 'Vastgoed' beogen de auteurs inzicht te geven in de achtergronden en ontwikke- lingen rondom het waarnemen en vastleggen van vaste Objekten. Ze legt een basis voor het gemeen- schappelijk denken over het opbou- wen en uitbouwen van vastgoedbe- standen. De reeks kan ook gezien worden als aanvulling of inleiding op het boek 'Vastgoedinformatie I' van prof. Bogaerts (deel 1 van een serie uitgegeven onder auspiciSn van de SSVI). De NUMIJ-serie gaat in op de ba sis van de vastgoedbestanden, -registratie en -Systemen en geeft een inleiding op toetsing, precisie en betrouwbaarheid van de vastgelegde gegevens. De toenemende behoefte aan vast goedinformatie in de maatschappij in samenhang met de zieh snel ont- wikkelende informatietechniek maakt ook dat er een toenemende vraag naar onderwijs en voorlich- ting is ontstaan op dit gebied. De boeken (losbladig A4) zijn in de eerste plaats bedoeld voor stu- diedoeleinden, zowel voor gebruik aan diverse opleidingsinstituten als ook voor zelfstudie op middel- baar en hoger technisch niveau. Door het geven van aktuele infor- matie over de ontwikkelingen rond om vastgoedbestanden zal deze serie niet alleen van nut zijn voor studerenden. Getracht zal worden de inhoud zodanig samen te stellen dat de delen ook dienst kunnen doen als naslagwerk voor hen die zieh op 6£n of andere wijze met vastgoedregistratie bezighouden. De serie is daartoe onder andere voorzien van een begrippenindex, lijst van afkortingen en literatuur- selektie. Daarnaast is het de bedoeling dat de serie regelmatig wordt bijge- werkt en aangevuld, inspelend op de ontwikkelingen die nog in volle gang zijn. De uitgever verzorgt gratis de informatie over de te verschijnen aanvullingen. De delen kunnen, afhankelijk van de eigen behoefte, afzonderlijk besteld worden bij NUMIJ-Leiden, Post bus 4, 2300 AA Leiden, tel. 071-143747 (prijs f 25,— tot f 35, per deel). R. T. de Wijs ABRAHAMSE, M. Kaartenverzameling geografisch Instituut, collectie H. G. de Smit. Utrecht: Geografisch Instituut Rijksuniversiteit Utrecht, 1986. 35 p. regionale ontsluiting, geen indices. Door het Geografisch Instituut in Utrecht is uitgebracht de katalogus van de kollektie van kaarten bij— eengebracht door H. G. de Smit (1877-1964). De Smit was mede- direkteur van Smulders Co, zette in de jaren dertig de litho- grafische afdeling van de drukkerij Mouton Co in Den Haag op en was in 1949 betrokken bij de op- richting van het Cartografisch In stituut Bootsma. In 1982 schonk De Smit, erelid van de Nederland- se Vereniging voor Kartografie, zijn kollektie kaarten aan het Geo grafisch Instituut van de Rijksuni versiteit Utrecht. M. Kok ZOJUIST VERSCHENEN Rijkswaterstaat heeft zojuist de vijfde editie van de Waterstaats- kaart van Nederland uitgegeven (schaal 1: 50. 000). Nederland is ten behoeve van de waterhuishou- ding opgedeeld in afwateringseen- heden. Naast de hoofdkaart met afwateringseenheden worden er per kaartblad twee bijkaarten uit gegeven. De hoofdkaart geeft de afwaterings eenheden zelf aan. Bijkaart 1 geeft de hydrologische waarnemingspun- ten per gebied. Bijkaart 2 geeft een beeld van de oppervlaktewater- voorziening per gebied. Een bladwijzer is gratis verkrijg- baar bij de Staatsuitgeverij, afd. Klantenservice, postbus 20014, 2500 EA 's-Gravenhage, tel. 070-789660. DISCOM BIBLIOGRA FISCHE BIJDRAGEN In het kader van de kursus D, voortge zette opleiding bibliotheken, van de Stichting Gemeenschappelij- ke Opleiding voor Archief, Biblio- theek, Documentatie en Informatie- bewerking (GO), bestemd voor hen, die belast zijn met de leiding van een bibliotheek of die in een biblio- theek(afdeling) een staffunktie be- kleden, dienen de kursisten een bibliografie te vervaardigen. Deze werkstukken worden in körte tijd onder grote druk vervaardigd. Een selektie uit deze bibliografie- en wordt gepubliceerd in de Discom 58 KT 1986 XII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 68